Apple iPhone'lar İçin Safir Kristal Ekranları Denedi mi?

Apple'ın iPhone 5 ve 5. nesil iPod Touch'ların kamera lenslerini safir kristal ile yapmasının ardından iPhone 5S'de ekranın da safir kristal ile yapılıp yapılmayacağı merak konusu oldu. Peki ama nedir bu safir kristal? Ne kadar dayanıklıdır?

Safir kristal camlar genellikle saatlerde kullanılan oldukça sert ve çizilmeye dayanıklı bir camdır. Bu camları elmastan başka bir maddeyle çizmek neredeyse mümkün değildir. Şu anda iPhone 5'de bulunan ekran ise oldukça dayanıklı bir malzeme olan Gorilla Glass 3 ile yapılmıştır. Gorilla Glass 3'ün sert ve çizilmeye karşı dayanıklı olması bile büyük ekranlı bir telefonda çiziklerin meydana gelmesini ne yazık ki engelleyememektedir. Safir kristal camlar çizilmeye karşı çok dayanıklıdırlar ancak bu dayanıklık beraberinde kırılganlığı da getirmektedir. Bu da iPhone'un yakın mesafeden bile yere düşmesiyle camının kırılabileceği anlamına gelmektedir.

Apple'ın bir dönem Vertu mühendis ve çalışanlarıyla birlikte safir kristal camları iPhone'larda test etmeye başladığı konuşulmaktaydı. Ancak safir kristal camların yüksek maliyeti ve kırılgan yapısı Apple'ı iPhone ekranlarında bu maddeyi kullanmaktan uzaklaştırmış gibi görünüyor. Ayrıca Gorilla Glass'ın daha hafif olması, maliyetinin daha düşük olması, üretimde kullanılması gereken enerjinin daha az olması ve sağlam olması da seri üretim yapan bir firma için bu camın daha doğru bir tercih olduğunu ortaya çıkarıyor.

Apple safir kristal camı başka bir yerde kullanabilir mi?

Apple'ın bir süredir parmak izi sensörleriyle ilgili çalışmalar yaptığı ve bu teknolojiyi iPhone 5S'e adapte edebileceği dedikodular arasında yer alıyor. MacRumors'ın haberine göre Apple safir kristal kullanılan ve parmak izi sensörüne sahip bir ana ekran tuşu üzerinde çalışmalar gerçekleştiriyor olabilir. Kaynaklar Apple'ın 2007 yılındaki iPhone lansmanından bu yana en çok sorun çıkartan parça olan ana ekran tuşunu iPhone 5'de tamamen değiştirerek safir kristalden yapılan ve parmak izi sensörüne sahip kapasitif bir ana ekran tuşu ile değiştirebileceğini belirtiyor.

Parmak izi sensörleri ile ilgili dedikodular Apple'ın geçtğimiz sene güvenlik firması AuthenTec'i almasıyla başlamıştı ve güvenilir Apple analistlerinden Ming-Chi Kuo'da parmak izi sensörünün ana ekran tuşunun altına yerleştirilebileceğini belirtmişti.

 

Bu haberi beğendiniz mi?
veApple olarak amacımız daima kullanıcılarımıza en kaliteli hizmeti ve içeriği sunmaktır. Eğer okuduğunuz haberimizi beğendiyseniz bu haberi paylaşarak bize destek olabilirsiniz. Ayrıca yeni yayınlanan haberlerimizden daha hızlı haberdar olabilmek için Twitter veya Facebook sayfalarımızı takip edebilirsiniz.

Yeni bir Apple kullanıcısı mısınız?
Eğer yeni bir Apple kullanıcısıysanız Acemiler bölümümüz altında iPhone, iPad, iPod Touch ve Macintosh bilgisayarlarla ilgili karşılaştığnız sorunların çözümünü, birçok ipucunu ve ilginç detayı bulabilirsiniz.

Haber olarak yayınlamamızı istediğiniz bir konu mu var?
Haber olarak hazırlayıp yayınlamamızı istediğiniz bir konu veya uygulama incelemesi varsa bize iletişim formumuzu kullanarak ulaşmanız yeterlidir.

Bir sorunuz mu var?
Tüm Apple ürünleri ile ilgili sorularınızı Soru & Cevap sayfamızda sorabilirsiniz. Bu sayede editörlerimiz veya diğer kullanıcılarımız sorununuzun çözümü için size daha fazla yardımcı olabilir.

*Lütfen adınızı doğru giriniz. Aksi takdirde yorumunuz onaylanmayabilir.
1 + 5 = ?