iTunes Radyo [İnceleme]

Bir süredir Apple'ın bir müzik servisinin üzerinde çalıştığı ve adının iRadio olacağı söyleniyordu. Apple bu söylentilere son noktayı WWDC'de koydu ve hizmetin adını iTunes Radyo olarak tanıttı. Müzik hizmetinin WWDC'ye yetişmesi için daha önce yaptığımız haberlerde Apple'ın müzik şirketleriyle anlaşmalarını tamamlamaya çalıştığını da sizlere duyurmuştuk.

Aşağıda iTunes Radyo ile ilgili merak edebileceğiniz soruları bir araya topladık.

iTunes Radyo nedir? Bildiğimiz radyo uygulamalarından farkı nedir?

iTunes Radyo online olarak müzik yayını yapan bir radyo hizmetidir. iTunes Radyo beklediğimiz gibi kullanıcıların müzik zevklerini öğrenen ve dinlemek isteyebilecekleri müzikleri kullanıcılara dinleten bir hizmet olarak karşımıza çıktı.

Alışık olduğumuz radyo uygulamaları kullanıcılara belli bir yayın akışı içinde karışık olarak popüler müzikleri çalan servislerdir. iTunes Radyo ise kullanıcıların müzik zevklerini zamanla öğrenerek onlara özel müzikler çalabiliyor. iTunes Radyo ile kullanıcılar dinlemek istedikleri sanatçı veya müzik türlerini seçebiliyor ve kendilerine özel yayın yapan bir radyoya kavuşmuş oluyorlar.

Örnek olarak pop türündeki müziklerden hoşlanan kullanıcılar sadece bu türdeki müziklerden oluşan parçaları dinlemeye başlıyorlar. Eğer iTunes Radyo'da çıkan bir şarkıyı beğenmezlerse o şarkıyı geçebiliyor ve sıradaki şarkıyı dinleyebiliyorlar. iTunes Radyo'da tam bu noktada kullanıcıların müzik zevklerini öğrenmeye başlıyor ve daha sonra bu bilgileri kullanarak radyo yayınlarını özelleştiriyor.

iTunes Radyo ayrıca diğer radyo uygulamalarından farklı olarak çok yüksek kalitede müzik yapıyor. iTunes üzerindeki şarkılar genellikle 256 Kbit olduklarından dolayı iTunes Radyo ile dinlenen şarkılar da oldukça kaliteli. Ancak hem 3G hem de Wifi üzerinden çalışan hizmet internet paketlerinin hızlıca tükenmesine neden olabiliyor. Bu nedenle iTunes Radyo'yu Wifi ile kullanmak internet paketinin bitmemesi için çok daha faydalı.

iTunes Radyo Türkçe şarkıları da çalıyor mu?

iTunes Radyo ile Türkçe şarkılara da ulaşmak mümkün. Kullanıcılar isterlerse belirli bir sanatçı veya türe ait listeler oluşturabiliyorlar. Bu sayede o şarkıcının şarkılarını veya o şarkıcının müziklerinin türündeki diğer şarkıları dinleyebiliyorlar. Elbette bir şarkıcıya ait bir liste bile oluştursanız sadece o şarkıcının şarkılarını dinleyemiyorsunuz.

iTunes Radyo hangi şarkıları beğeneceğimi nasıl biliyor?

Kullanıcılar iTunes Radyo üzerinden bir şarkıyı dinlemek istemeyerek geçer veya "Bu Parçayı Asla Çalma" seçeneğine tıklarlarsa iTunes Radyo bunu öğreniyor ve bir daha o şarkıyı çalmıyor. Ayrıca beğenilen bir şarkı çaldığında ekrandaki yıldız işaretini seçmek de iTunes radyonun kullanıcıların müzik zevklerini öğrenmesine yardımcı oluyor.

Kullanıcılar ayrıca eğer isterlerse "Bunun Gibileri Çal" seçeneğine dokunarak o anda çalan şarkıya benzer şarkıların yayın akışına eklenmesini sağlayabiliyorlar.

Son olarak "iTunes İstek Listesine Ekle" seçeneği ise dinlenen şarkının adının unutulmaması ve daha sonradan iTunes üzerinden istenirse indirilebilmesini sağlıyor.

iTunes Radyo'nun ücreti ne kadar?

iTunes Radyo tamamen ücretsiz bir hizmet. Ancak bu hizmetin ücretsiz olmasından dolayı iTunes Radyo üzerinde sesli veya görsel reklamlar bulunuyor. Bu reklamlar kullanıcılar bir şarkıyı geçtiğinde veya şarkıların arasında zaman zaman çıkabiliyor.

iTunes Match kullanıcıları ise sahip oldukları müzikleri iCloud'a yüklediklerinden dolayı hizmetten tamamen reklamsız olarak faydalanabilirlerken ayrıca çok daha kişiselleştirilmiş bir yayına sahip olabiliyorlar.

iTunes Radyo hangi cihazlarla çalışıyor?

iTunes Radyo iPhone, iPad, iPod Touch, Mac, Apple TV ve PC üzerinden dinlenebiliyor. Tüm müzik geçmişi ve beğenilen iCloud üzerinde depolandığı için tüm cihazlardan aynı müzik deneyimini yaşamak mümkün olabiliyor.

iTunes Radyo Türkiye'de çalışıyor mu?

Şimdilik malesef çalışmıyor. Şu anda iTunes Radyo'ya sadece Amerika App Store hesabına sahip olan kullanıcılar ulaşabiliyorlar. Apple'ın bu hizmeti şimdilik sadece Amerika'ya açmış olmasının sebebi ise müzik şirketleriyle her ülke için tek tek anlaşmak zorunda olması diyebiliriz. Apple zamanla diğer ülkelerdeki anlaşmaları da tamamladıkça iTunes Radyo dinlenebilen ülke sayısı artacaktır.

Foto Galeri

iTunes RadyoiTunes RadyoiTunes Radyo

Bu haberi beğendiniz mi?
veApple olarak amacımız daima kullanıcılarımıza en kaliteli hizmeti ve içeriği sunmaktır. Eğer okuduğunuz haberimizi beğendiyseniz bu haberi paylaşarak bize destek olabilirsiniz. Ayrıca yeni yayınlanan haberlerimizden daha hızlı haberdar olabilmek için Twitter veya Facebook sayfalarımızı takip edebilirsiniz.

Yeni bir Apple kullanıcısı mısınız?
Eğer yeni bir Apple kullanıcısıysanız Acemiler bölümümüz altında iPhone, iPad, iPod Touch ve Macintosh bilgisayarlarla ilgili karşılaştığnız sorunların çözümünü, birçok ipucunu ve ilginç detayı bulabilirsiniz.

Haber olarak yayınlamamızı istediğiniz bir konu mu var?
Haber olarak hazırlayıp yayınlamamızı istediğiniz bir konu veya uygulama incelemesi varsa bize iletişim formumuzu kullanarak ulaşmanız yeterlidir.

Bir sorunuz mu var?
Tüm Apple ürünleri ile ilgili sorularınızı Soru & Cevap sayfamızda sorabilirsiniz. Bu sayede editörlerimiz veya diğer kullanıcılarımız sorununuzun çözümü için size daha fazla yardımcı olabilir.

*Lütfen adınızı doğru giriniz. Aksi takdirde yorumunuz onaylanmayabilir.
2 + 5 = ?