iPhone Pil Sorunu ve Çözümü

iPhone ve iPad kullanıcılarının en çok şikayet ettikleri konuların başında cihazlarının pilinin yeteri kadar uzun süre dayanmaması geliyor. iPad'lerin pil performans cihazın boyutlarından dolayı kullanıcılarını tatmin etse de aynı şeyi iPhone için söylememiz ne yazık ki mümkün değil.

Peki ama iPhone'unuzun pilinin daha uzun dayanmasını sağlamanın bir yolu olduğunu ve bunu kolayca yapabileceğinizi söylesek? Aşağıdaki adımları izleyerek sadece 5 basit değişiklikle iPhone'unuzun pilinin daha uzun süre dayanmasını sağlayabilirsiniz.

1- Kullanım İstatistiklerinizi Denetleyin

Kullanım istatistikleriniz size iPhone'unuzun en son tam şarjından sonra geçen süreyi ve kullanım sürenizi verir. Bu özellik sayesinde yaptığınız değişikliklerin ve kullanım şeklinizin telefonunuzun piline ne kadar etki ettiğini görebilirsiniz. Piliniz eskisinden daha fazla dayanıyorsa doğru yoldasınız demektir. Elbette pilinizin ne kadar uzun dayanacağı tamamen size ve kullanım şeklinize göre değişiklik gösterecektir.

Pil yüzdesi telefonunuzun ne kadar pilinin kaldığını en üstte size her zaman gösteren bir araçtır. Bu sayede pilinizin doluluk oranını sadece resim olarak görmek yerine yüzdesel olarakta görebilir ve gerekli önlemleri çok geç olmadan alabilirsiniz.

Kullanım istatistiklerinizi görmek ve pil yüzdesini açmak için Ayarlar - Genel ve Kullanım menülerine girin. Pil yüzdesini açıp kullanım istatiklerinizi inceleyin. Buradaki bilgilere ileride ihtiyacınız olacak.

2- Ekran Parlaklığını Azaltın

iPhone'unuzun ekran parlaklığı pil ömrünü en çok etkileyen faktörlerden birisidir. Ekran parlaklığınız ne kadar fazla olursa piliniz de o kadar az dayanacaktır. Ekran parlaklığını kısmanız ise pil ömrünü oldukça etkileyecek ve iPhone'unuzun pilinin çok daha uzun dayandığını hemen farkedeceksiniz.

Ayrıca otomatik parlaklık özelliği siz iPhone'unuzun ekran parlaklığını kıssanız bile gerekli durumlarda parlaklığı arttıracak ve ekranı görebilmenizi sağlayacaktır. Otomatik parlaklığı kapalı durumda tutar ve ekran parlaklığını da en kısık olduğu noktaya getirirseniz dış mekanlarda muhtemelen ekranınızı görmekte oldukça zorlanabilirsiniz. Bu nedenle otomatik parlaklığı mutlaka açık tutmanızı öneriyoruz.

Ekran parlaklığını ayarlamak için Ayarlar - Parlaklık ve Duvar Kağıdı menüsüne gelip ayarları değiştirmeniz yeterlidir.

3- Bluetooth ve Wifi'ı kapatın

Bluetooth ve Wifi sürekli kullanılmayan ancak açık olduklarında pil ömrünü oldukça etkileyen iki özelliktir. Wifi'nin açık olması iPhone'unuzun sürekli olarak kablosuz ağları aramasına neden olur. Bluetooth'un açık olması da sürekli olarak diğer Bluetooth cihazlarının aranmasına neden olur. Bu işlemler yapılırken de piliniz bu aramalardan etkilenir ve daha hızlı tükenir.

4- Hücresel veriyi ve 3G'yi kapatın

3G her ne kadar daha hızlı veri yüklenmesini sağlasa da pilinizin de daha hızlı tükenmesine neden olur. 3G'yi kullanmadığınız zamanlarda kapalı tutmak pilinizin daha uzun dayanmasını sağlayabilir. 3G kapalı olduğu zamanlarda iPhone'unuz Edge üzerinden veri transferini sağlar bu nedenle de internet sayfaları ve internete ihtiyaç duyan uygulamalar daha yavaş açılmaya başlar.

Aynı şeyi hücresel veri için de söyleyebiliriz. Ancak burada unutmamanız gereken en önemli şey hücresel veriyi kapatmanız durumunda iPhone'unuzun internet bağlantısının tamamen kesilmesine neden olacaktır.

Hücresel veriyi veya 3G'yi kapatmak için Ayarlar - Genel - Hücresel menüsüne giderek istediğiniz değişiklikleri yapabilirsiniz.

5- Konum Servislerini kapatın

Konum servislerini kullanan uygulamalar iPhone'unuzun harita üzerindeki konumunu bulmak için GPS verilerini kullanır. Bu sayede Foursquare gibi uygulamalarda bulunduğunuz bölgeyi görebilir ve kendinizi bu noktalarda işaretleyebilirsiniz. Konum servislerini kapatmak pil ömrünü uzatacak ve iPhone'unuzun pilinin daha uzun dayanmasını sağlayacaktır.

Bu bölümde isterseniz tüm uygulamalar için konum servislerini kapatabilir, isterseniz konumunuzu kullanmasını istemediğiniz uygulamalar için tek tek konum ayarlarını değiştirebilirsiniz.

Konum servislerini kapatmak için Ayarlar - Gizlilik - Konum Servisleri menüsüne giderek istediğiniz değişiklikleri yapabilirsiniz.

Bu haberi beğendiniz mi?
veApple olarak amacımız daima kullanıcılarımıza en kaliteli hizmeti ve içeriği sunmaktır. Eğer okuduğunuz haberimizi beğendiyseniz bu haberi paylaşarak bize destek olabilirsiniz. Ayrıca yeni yayınlanan haberlerimizden daha hızlı haberdar olabilmek için Twitter veya Facebook sayfalarımızı takip edebilirsiniz.

Yeni bir Apple kullanıcısı mısınız?
Eğer yeni bir Apple kullanıcısıysanız Acemiler bölümümüz altında iPhone, iPad, iPod Touch ve Macintosh bilgisayarlarla ilgili karşılaştığnız sorunların çözümünü, birçok ipucunu ve ilginç detayı bulabilirsiniz.

Haber olarak yayınlamamızı istediğiniz bir konu mu var?
Haber olarak hazırlayıp yayınlamamızı istediğiniz bir konu veya uygulama incelemesi varsa bize iletişim formumuzu kullanarak ulaşmanız yeterlidir.

Bir sorunuz mu var?
Tüm Apple ürünleri ile ilgili sorularınızı Soru & Cevap sayfamızda sorabilirsiniz. Bu sayede editörlerimiz veya diğer kullanıcılarımız sorununuzun çözümü için size daha fazla yardımcı olabilir.

*Lütfen adınızı doğru giriniz. Aksi takdirde yorumunuz onaylanmayabilir.
3 + 9 = ?