WWDC 2013'de Daha İnce MacBook Pro ve Geliştirilmiş Mikrofonlu MacBook Air Bekleniyor

KGI analisti Mingchi Kuo bu sabah 10 Haziran'da başlayacak olan WWDC 2013'te MacBook Pro ve MacBook Air için öngörülerini yayınladı.

Genel olarak en büyük değişikliğin Intel'in Haswell isimli yeni işlemcisine geçiş olarak beklenmesinin yanı sıra, bu yeni işlemcinin düşük güç tüketimi ise aynı sürede pil ömrü sunarken MacBook'ların daha ince olmasını sağlayabilecek.

10 Haziran tarihinde başlayacak olan WWDC 2013'te yeni MacBook'ların Intel Haswell işlemcilerine güncelleneceğini tahmin etmekteyiz. Yeni işlemciye geçişle birlikte ise ürünlerde aşağıdaki geliştirmelerin olacağını varsayabiliriz;

  • Retina MacBook Pro'nun daha ince bir forma kavuşması
  • Kamerasının HD'den Full HD'ye yükseltilmesi ve bu sayede yüksek çözünürlüklü Retina ekranlarda daha kaliteli Facetime ve görüntülü sohbet imkanına kavuşulması

Eğer Apple bu değişiklikleri yapmaz ve Retina MacBook Pro'lardaki pillerin boyutlarını küçültmezse yeni işlemcilerle 10 saatten daha uzun pil ömrüne sahip ürünler piyasaya sürebilir. (Bu seçenek bir çok kullanıcının tercihi olacaktır) Ayrıca sadece işlemcinin daha az güç tüketmesi cihazlardaki portları ve havalandırma fanlarını düşündüğümüzde Retina MacBook Pro'ların tek başına daha ince olmasına da yetmeyebilir.

MacBook Air içinse Kuo tarafından en az bir tane güncelleme bekleniyor;

MacBook Air tıpkı Retina MacBook Pro'daki gibi oldukça beğenilen, dış ortam sesini azaltarak daha kaliteli ses iletimine olanak veren çift mikrofona sahip olabilir.

Kuo ayrıca Retina olmayan MacBook Pro'ların ise satışlarının devam edeceğini ancak artık iPod Classic ve Mac Pro'da olduğu gibi güncellenmeyeceğini belirtiyor. Retina olmayan MacBook Pro'ların geniş depolama alanları ve Ivy Bridge işlemciyle satışlarının devam etmesi bekleniyor.

Son olarak Kuo Apple'ın artık optik diskleri bırakarak SSD üreticilerine daha yüksek miktarlarda siparişler vermesinin beklendiğini belirtiyor.

2012 yılında pazar payı %45 olan SSD disklere sahip MacBook'ların 2013 yılında %64'e yükselmesini beklemeteyiz. Şu anda bilgisayar üreticilerinin %15-%20'lik SSD kullanımlarına göre bakıldığında bu rakamların oldukça yüksek olduğunu söyleyebiliriz.

Son olarak bilgisayar piyasasına baktığımızda ise SSD'lerin kullanımlarının sürekli arttığını görmekteyiz. Bir süre sonra SSD'ler şu anda kullanılan optik sürücülerin yerini alacaklar.

Bu haberi beğendiniz mi?
veApple olarak amacımız daima kullanıcılarımıza en kaliteli hizmeti ve içeriği sunmaktır. Eğer okuduğunuz haberimizi beğendiyseniz bu haberi paylaşarak bize destek olabilirsiniz. Ayrıca yeni yayınlanan haberlerimizden daha hızlı haberdar olabilmek için Twitter veya Facebook sayfalarımızı takip edebilirsiniz.

Yeni bir Apple kullanıcısı mısınız?
Eğer yeni bir Apple kullanıcısıysanız Acemiler bölümümüz altında iPhone, iPad, iPod Touch ve Macintosh bilgisayarlarla ilgili karşılaştığnız sorunların çözümünü, birçok ipucunu ve ilginç detayı bulabilirsiniz.

Haber olarak yayınlamamızı istediğiniz bir konu mu var?
Haber olarak hazırlayıp yayınlamamızı istediğiniz bir konu veya uygulama incelemesi varsa bize iletişim formumuzu kullanarak ulaşmanız yeterlidir.

Bir sorunuz mu var?
Tüm Apple ürünleri ile ilgili sorularınızı Soru & Cevap sayfamızda sorabilirsiniz. Bu sayede editörlerimiz veya diğer kullanıcılarımız sorununuzun çözümü için size daha fazla yardımcı olabilir.

*Lütfen adınızı doğru giriniz. Aksi takdirde yorumunuz onaylanmayabilir.
10 + 10 = ?