Retina 5K Ekranlı iMac Tanıtıldı

Apple düzenlediği etkinlik ile Retina 5K ekranlı iMac modelini tanıttı. Yeni 27 inç büyüklükteki Retina 5K ekrana sahip olan iMac standart 27 inç iMac'den 4 kat daha fazla piksele sahip. Retina 5K ekranlı iMac'in ekranı 23 katmana sahip ve bu sayede siyahlar daha koyu, renkler ise daha canlı olarak gösteriliyor. Toplam 14.7 milyon piksele sahip iMac Apple tarafından geliştirilen ve hangi pikselin ne yapması gerektiğine karar veren bir zamanlama denetleyicisine sahip.

Retina 5K ekranlı iMac bir önceki nesil 27 inç iMac'den 4 kat daha fazla piksele sahip olmasına rağmen enerji tüketimi yüzde 30 daha az. Apple ekranı aşırı ısıtmadan enerji verimliliğini artırabilmek için daha verimli LED'ler kullanmanın yanı sıra Retina ekranlı iPad'lerde kullandığı "overpass" teknolojisini de geliştirerek iMac ile birlikte kullanmaya başlamış. 

Dördüncü nesil 3.5 GHz'ye çıkabilen Intel Core i5 işlemciler ile 4.0 GHz'ye çıkabilen Intel Core i7 işlemciler Retina 5K ekranlı iMac'lerin güçlerini aldığı işlemciler olarak seçilmiş. Turbo Boost 2.0 teknolojisi sayesinde Logic Pro veya Final Cut Pro gibi yüksek performans gerektiren uygulamalar çalıştırılırken çekirdek performansı otomatik olarak artırılıyor ve bu sayede kullanım konforunun değişmemesi sağlanıyor. Ayrıca AMD grafik kartı kullanan iMac en performansı grafikleri bile kolayca oynatabiliyor.

Thunderbolt 2 sayesinde yüksek performansı çevre birimlerinin de kolayca takılabildiği yeni Retina 5K ekranlı iMac'ler yapılandırılabilen 1 TB Fusion Drive ile bugünden itibaren 2.499 dolar'lık satış etiketi ile Amerika'da satışa sunuldu.

Bu haberi beğendiniz mi?
veApple olarak amacımız daima kullanıcılarımıza en kaliteli hizmeti ve içeriği sunmaktır. Eğer okuduğunuz haberimizi beğendiyseniz bu haberi paylaşarak bize destek olabilirsiniz. Ayrıca yeni yayınlanan haberlerimizden daha hızlı haberdar olabilmek için Twitter veya Facebook sayfalarımızı takip edebilirsiniz.

Yeni bir Apple kullanıcısı mısınız?
Eğer yeni bir Apple kullanıcısıysanız Acemiler bölümümüz altında iPhone, iPad, iPod Touch ve Macintosh bilgisayarlarla ilgili karşılaştığnız sorunların çözümünü, birçok ipucunu ve ilginç detayı bulabilirsiniz.

Haber olarak yayınlamamızı istediğiniz bir konu mu var?
Haber olarak hazırlayıp yayınlamamızı istediğiniz bir konu veya uygulama incelemesi varsa bize iletişim formumuzu kullanarak ulaşmanız yeterlidir.

Bir sorunuz mu var?
Tüm Apple ürünleri ile ilgili sorularınızı Soru & Cevap sayfamızda sorabilirsiniz. Bu sayede editörlerimiz veya diğer kullanıcılarımız sorununuzun çözümü için size daha fazla yardımcı olabilir.

*Lütfen adınızı doğru giriniz. Aksi takdirde yorumunuz onaylanmayabilir.
1 + 1 = ?