iPad Air 2 ve iPad mini 3 Tanıtıldı

Apple düzenlediği etkinlik ile uzun zamandan bu yana beklenen iPad Air 2'yi tanıttı. Yeni iPad tıpkı beklendiği gibi altın, gümüş ve uzay gri renk seçeneklerinin yanı sıra daha ince profil, A8X işlemci ve barometre ile kullanıma sunulacak. Diğer yandan iPad mini 3 ise iPad Air 2 ile karşılaştırıldığı zaman beklentilerin altında kalmış durumda ancak yine de özellikle Touch ID sayesinde Apple'ın en küçük iPad'i hala 7.9 inçlik ekranı ile "mini" konumunu koruyor.

Tasarım

iPad Air 2 437 gram ağırlığı ile hem bir önceki nesil iPad Air'dan daha hafif hem de 6.1mm kalınlığı ile şu ana kadar yapılan en ince iPad olma özelliğine sahip. Ayrıca Apple'ın sunumda belirttiği üzere dünyadaki en ince tablet ünvanını da eline almış durumda. 

iPad Air 2 ile birlikte Apple ekranda kullanılan LCD, dokunma sensörü ve cam yüzeyi birleştirip tek bir katman haline getirmiş. Bu sayede katmanlar arasındaki hava boşluklarını da gidererek iç yansımayı önlemiş ve çok daha keskin kenarlara görüntülere sahip bir iPad üretmeyi başarmış. Ayrıca iPad Air 2'de bulunan özel yansıtma önleyici kaplama sayesinde yansıma yüzde 56 oranında azaltılmış.

Performans

İkinci nesil 64 bit mimari ile geliştirilen A8X işlemci sayesinde iPad Air 2 şimdiye kadarki en hızlı ve güçlü iPad olarak piyasaya sürülüyor. Yeni M8 yardımcı işlemci sayesinde 10 saatlik pil ömrü korunurken aynı zamanda iPad Air 2 masaüstü bilgisayarların çoğuna rakip olabilecek hız ve grafik performansı da sunuyor.

Yeni A8X işlemci ile iPad Air 2 bir önceki nesil A7 işlemciye göre yüzde 40 daha fazla performans sunuyor. Ayrıca grafik performansı ise A7 işlemci ile karşılaştırıldığında 2.5 katlık artış ile oldukça geliştirilmiş. Yeni A8X işlemci ile yoğun grafiklerin kullanıldığı oyunlarda, fotoğraf ve video düzenleme hatta 3D modelleme uygulamalarında bile çok daha akıcı işlemler gerçekleştirilebiliyor.

Touch ID

iPhone 5S ile birlikte tanıtılan Touch ID belki de iPad için en çok beklenen ve talep gören özelliklerden biriydi. iPad Air 2 ile birlikte kullanıma sunulan Touch ID sayesinde artık iPad Air 2'nin kilidi parmak iziniz ile açılabiliyor. Elbette ki iOS 8 ile birlikte geliştiricilere de açılan Touch ID SDK'sı sayesinde App Store'dan iPad Air 2 ile birlikte kullanılabilecek birçok uygulama da indirilebiliyor.

Kamera

iPad Air 2 ile birlikte geliştirilen yeni kameralar iyileştirilmiş sensöre, geliştirilmiş optik sisteme ve güçlendirilmiş görüntü sinyali işlemcisine sahip. Bu sayede iPad Air 2 ile birlikte çok daha ayrıntılı fotoğraflar çekilebiliyor. FaceTime HD kamera ise yeni bir sensöre sahip olduğu için düşük ışıklı ortamlarda daha iyi bir görüntü elde edebilmenize olanak tanıyor.

iPad Air 2'de bulunan 8MP iSight kamera sayesinde 3264x2448 boyutlarında fotoğraflar ve 1080p HD videolar çekilebiliyor. A8X işlemcide bulunan görüntü sinyali işlemcisi sayesinde uzakta bile olsa yüzlere odaklanma çok daha hızlı gerçekleşiyor ve bu sayede daha net fotoğraflar çekilebiliyor. Ayrıca iPad Air 2'de bulunan çift mikrofon sayesinde videolarda ve görüntülü aramalarda arka plan sesi azaltılıyor ve bu sayede karşı tarafa sesler çok daha net iletilebiliyor. 

Bu haberi beğendiniz mi?
veApple olarak amacımız daima kullanıcılarımıza en kaliteli hizmeti ve içeriği sunmaktır. Eğer okuduğunuz haberimizi beğendiyseniz bu haberi paylaşarak bize destek olabilirsiniz. Ayrıca yeni yayınlanan haberlerimizden daha hızlı haberdar olabilmek için Twitter veya Facebook sayfalarımızı takip edebilirsiniz.

Yeni bir Apple kullanıcısı mısınız?
Eğer yeni bir Apple kullanıcısıysanız Acemiler bölümümüz altında iPhone, iPad, iPod Touch ve Macintosh bilgisayarlarla ilgili karşılaştığnız sorunların çözümünü, birçok ipucunu ve ilginç detayı bulabilirsiniz.

Haber olarak yayınlamamızı istediğiniz bir konu mu var?
Haber olarak hazırlayıp yayınlamamızı istediğiniz bir konu veya uygulama incelemesi varsa bize iletişim formumuzu kullanarak ulaşmanız yeterlidir.

Bir sorunuz mu var?
Tüm Apple ürünleri ile ilgili sorularınızı Soru & Cevap sayfamızda sorabilirsiniz. Bu sayede editörlerimiz veya diğer kullanıcılarımız sorununuzun çözümü için size daha fazla yardımcı olabilir.

İlginizi Çekebilecek Haberler

*Lütfen adınızı doğru giriniz. Aksi takdirde yorumunuz onaylanmayabilir.
5 + 4 = ?