iPhone 6 ve iPhone 6 Plus Tanıtıldı

Özellikle son 6 aydır sızdırılan görseller ve söylentilerden sonra Apple iPhone 6 ve iPhone 6 Plus'ı tanıttı. iPhone 5S'e göre daha ince olan iPhone 6 ve iPhone 6 Plus aynı zamanda 4.7 ve 5.5 inç boyutlarında iki farklı ekran boyutuna sahip. 

Tasarım

Tamamen cam ve metalden yapılan iPhone 6 ve iPhone 6 Plus'ın tasarımı yenilendi. Daha önce sızdırılan görsellerde olduğu gibi oval kenarlara sahip olan iPhone 6'nın üst yüzeyi sertleştirilmiş cam, alt yüzeyi ise adonize alimünyumdan yapılmış. Uzatılmış ve belirginleştirilmiş ses düğmelerinin haricinde yan tarafa alınan uyut/uyandır düğmesi sayesinde kullanım da artırılmış.

iPhone 6 ve iPhone 6 Plus daha önce iPhone 5S'de olduğu gibi altın, gümüş ve uzay grisi renk seçenekleri ile piyasaya sürülecek.

Boyutlar

iPhone 6 ve iPhone 6 Plus Apple'ın bugüne kadar tanıttığı en büyük ve en ince iPhone'lar olma özelliklerine sahip. iPhone 6 4.7 inç ekran büyüklüğüne ve 6.9 mm kalınlığına sahipken, iPhone 6 Plus ise 5.5 inç ekran büyüklüğüne ve 7.1 mm kalınlığa sahip.

İşlemci ve Güç

iPhone 6'da ikinci nesil 64 bit masaüstü mimariye sahip A8 işlemci bulunuyor. Ayrıca M8 yardımcı hareket işlemcisi de iPhone 6'ya yeni eklenen barometre sensörünün de içinde bulunduğu birçok sensörden aldığı verileri ölçerek kullanılabilmesini sağlıyor.

iPhone 6 ve iPhone 6 Plus'ın da pili oldukça geliştirilmiş. iPhone 6 ve iPhone 6 Plus'ın farklı işlemlerde ne kadar süreyle kullanılabildiğini gösteren tabloyu aşağıda görebilirsiniz;

  iPhone 6 iPhone 6 Plus
Ses Çalma 50 saate kadar 80 saate kadar
HD Video Kaydı 11 saate kadar 14 saate kadar
Wi-Fi ile İnternette Gezinme 11 saate kadar 12 saate kadar
3G ile İnternette Gezinme 10 saate kadar 12 saate kadar
3G ile Konuşma 14 saate kadar 24 saate kadar
Bekleme 10 güne kadar 16 güne kadar

 

Kullanılabilirlik

iPhone 6 ve iPhone 6 Plus'ın büyük boyutları beraberinde tek el ile kullanma zorluğunu da getiriyor. Bu sorunun üstesinden gelebilmek için iOS 8'de yapılan geliştirmeler sonucunda her iki iPhone'da gerektiğinde tek el ile kolayca kullanılabiliyor.

Home tuşuna iki defa basılması ile birlikte tek el ile kullanım modu devreye giriyor ve iOS 8 tek el ile kullanmaya uygun hale geliyor. Tüm ekranın baş parmağınıza doğru kayarak küçülmesi sayesinde tek el ile 5.5 inç büyüklüğe sahip iPhone 6 Plus kolayca kullanılabiliyor.

Ekran

iPhone 6 ve iPhone 6 Plus ile birlikte tanıtılan yeni Retine HD ekran ile iPhone'un ekran çözünürlüğü 4.7 inç'lik ekranda 1334x750, 5.5 inç'lik ekran ise 1920x1080'e çıkıyor. Ayrıca inç başına düşen piksel sayısı ise iPhone 6'da 326, iPhone 6 Plus'da ise 401 ppi.

Apple daha yüksek çözünürlüklü ekranların yanında daha yüksek kontrast sağlayan, çift etki alanlı pikseller ve geliştirilmiş polarizör de kullanarak yeni Retina HD ekranları yaratmış. Yeni Retina HD ekran çift etki alanlı pikselleri sayesinde köşeden köşeye renk netliği sağlıyor ve daha iyi beyaz dengesi ile daha derin siyah görüntüler sunuyor.  Geliştirilmiş polarizör sayesinde iPhone 6 ve iPhone 6 Plus'ın ekranına güneş gözlüğü ile bile baksanız görüntüler netliğini korumaya devam edebiliyor.

Ekran Yaklaştırma ve Yatay Görünüm

Ekran yakınlaştırma özelliği sayesinde iPhone 6 ve iPhone 6 Plus'da tüm ekran içeriği daha büyük görüntülenebiliyor. 

Yatay görünüm sayesinde iPhone 6 Plus için özel olarak tasarlanmış olan Mail, Takvim, Borsa gibi çok sayıda uygulama yatay konumda kullanılabiliyor. Ayrıca iPhone 6 Plus'da ana ekran da yan döndürülebiliyor.

Kamera

iPhone 6 ve iPhone 6 Plus'ın kameraları 8 megapiksel Focus Pixels özelliğine sahip yeni bir sensör, geliştirilmiş yüz algılama ve pozlama denetimi gibi özellikler ile geliyor. f2.2 diyafram açıklığı sayesinde kamera yüzde 81 daha çok ışık yakalama özelliğine sahip. Ayrıca arka arkaya fotoğraf çekim modu ile saniyede 10 fotoğraf çekilebiliyor.

Video çekmeyi de kolaylaştırmak adına hızlandırımış video modu saniyede 60 kare 1080p HD çekim yapabiliyor. Ağır çekimlerde ise saniyede 240 kare çekim gerçekleştirilebiliyor.

Bu haberi beğendiniz mi?
veApple olarak amacımız daima kullanıcılarımıza en kaliteli hizmeti ve içeriği sunmaktır. Eğer okuduğunuz haberimizi beğendiyseniz bu haberi paylaşarak bize destek olabilirsiniz. Ayrıca yeni yayınlanan haberlerimizden daha hızlı haberdar olabilmek için Twitter veya Facebook sayfalarımızı takip edebilirsiniz.

Yeni bir Apple kullanıcısı mısınız?
Eğer yeni bir Apple kullanıcısıysanız Acemiler bölümümüz altında iPhone, iPad, iPod Touch ve Macintosh bilgisayarlarla ilgili karşılaştığnız sorunların çözümünü, birçok ipucunu ve ilginç detayı bulabilirsiniz.

Haber olarak yayınlamamızı istediğiniz bir konu mu var?
Haber olarak hazırlayıp yayınlamamızı istediğiniz bir konu veya uygulama incelemesi varsa bize iletişim formumuzu kullanarak ulaşmanız yeterlidir.

Bir sorunuz mu var?
Tüm Apple ürünleri ile ilgili sorularınızı Soru & Cevap sayfamızda sorabilirsiniz. Bu sayede editörlerimiz veya diğer kullanıcılarımız sorununuzun çözümü için size daha fazla yardımcı olabilir.

*Lütfen adınızı doğru giriniz. Aksi takdirde yorumunuz onaylanmayabilir.
2 + 1 = ?