iPhone 6 Ne Zaman Tanıtılacak?

Çin kaynaklı web sitesi Tencent'den elde edilen bilgilere göre Apple 4.7 ve 5.5 inçlik iki farklı boyutta ekrana sahip olacak olan iPhone 6'yı 19 Eylül Cuma günü tanıtacak. Yayınlanan haberde Apple'ın iPhone 6'nın 16 GB'lık modelini üretmeyeceği ve sadece 32 GB ile 64 GB'lık iki model piyasaya süreceği bilgisi de yer alıyor.

Daha önceki iPhone lansmanlarına baktığımız zaman Apple'ın genellikle Eylül ayının Cuma günlerinden birini tercih ettiğini görebiliyoruz. Elbette şu an için bu konuda kesin bir bilgi bulunmasa da yayınlanan haberin doğru olma olasılığı oldukça yüksek denilebilir. Apple'ın iPhone 6'da daha ince bir cihaz üreteceğini zaten önceki söylentilerden de biliyorduk. Bu söylentilerin haricinde bu haftanın başında Bloomberg'in yayınladığı haberde de 4.7 inçlik ve 5.5 inçlik iki modelin de aynı anda piyasaya sürüleceği belirtilmişti. Şu ana kadar bildiğimiz kadarıyla ekranın büyüyecek olmasından dolayı çözünürlükte ve pil kapasitesinde bir takım değişiklikler olacağını söyleyebiliriz.

Ayrıca Pacific Crest Securities'den analistler John Vinh ve Kevin Chen'e göre Apple iPhone 6'nın 5.5 inçlik modelinde InvenSense tarafından üretilen optik görüntü sabitleme teknolojisini de kullanabilir. Bu yeni teknoloji sayesinde geleneksek auto focus yerine görüntü sabitleme kullanılabiliyor ve bu sayede titreme azaltılarak çok daha sabit fotoğraflar çekilebiliyor. Bu yeni teknolojinin maliyetinin oldukça düşük olmasına rağmen analistlere göre Apple bu özelliği sadece 5.5 inçlik modelde kullanacak. Bu ayrımın sebebinin ise 4.7 inçlik iPhone 6 ile 5.5 inçlik iPhone 6 arasında ufak da olsa bir farklılık yaratmak olduğu belirtiliyor. Pacific Crest Securities'in dışında ünlü KGI analisti Ming-Chi Kuo'nun da görüntü sabitleme konusunda John Vinh ve Kevin Chen ile aynı görüşte olduğunu söyleyebiliriz.

5.5 inçlik iPhone 6'da görüntü sabitleme dışında Apple'ın safir kristal ekran kullanmayı tercih etme ihtimali de bulunuyor. Muhtemelen 4.7 inçlik model ile 5.5 inçlik model arasında 100 dolarlık bir fiyat farklılığı olacak ve 5.5 inçlik modele eklenecek olan bu özelliklerin de tercih konusunda farkındalık yaratabilecek noktada olduğu söylenebilir.

Bu haberi beğendiniz mi?
veApple olarak amacımız daima kullanıcılarımıza en kaliteli hizmeti ve içeriği sunmaktır. Eğer okuduğunuz haberimizi beğendiyseniz bu haberi paylaşarak bize destek olabilirsiniz. Ayrıca yeni yayınlanan haberlerimizden daha hızlı haberdar olabilmek için Twitter veya Facebook sayfalarımızı takip edebilirsiniz.

Yeni bir Apple kullanıcısı mısınız?
Eğer yeni bir Apple kullanıcısıysanız Acemiler bölümümüz altında iPhone, iPad, iPod Touch ve Macintosh bilgisayarlarla ilgili karşılaştığnız sorunların çözümünü, birçok ipucunu ve ilginç detayı bulabilirsiniz.

Haber olarak yayınlamamızı istediğiniz bir konu mu var?
Haber olarak hazırlayıp yayınlamamızı istediğiniz bir konu veya uygulama incelemesi varsa bize iletişim formumuzu kullanarak ulaşmanız yeterlidir.

Bir sorunuz mu var?
Tüm Apple ürünleri ile ilgili sorularınızı Soru & Cevap sayfamızda sorabilirsiniz. Bu sayede editörlerimiz veya diğer kullanıcılarımız sorununuzun çözümü için size daha fazla yardımcı olabilir.

*Lütfen adınızı doğru giriniz. Aksi takdirde yorumunuz onaylanmayabilir.
4 + 8 = ?