Siri Ne Zaman Türkçe Olacak?

iOS 8'in bu sonbaharda iPhone 6 ile birlikte piyasaya sürülmesinin ardından Apple'ın bir dizi yeni ürünü daha tanıtması bekleniyor. Bu ürünlerin içinde belki de en çok beklenen ürün için iWatch diyebiliriz. Apple'ın son yıllarda Siri'ye yaptığı yatırım ve ürünleri ile çok daha entegre çalışabilmesi için yaptığı geliştirmeler de göz önüne alındığında yeni ürünlerin de büyük oranda Siri destekli olacağını söyleyebiliriz. Diğer yandan Siri'nin oldukça az dili destekliyor olması da büyük bir sorun olarak Apple'ın karşısında durmaya devam ediyor.

Apple'da bu sorunu görmüş olmalı ki yeni diller için mühendisler aradığını belirten iş ilanlarını yayınladı. Yayınlanan ilanlar arasında yabancı dillere hakim ve güçlü geliştirici özelliklerine sahip olmak da önem taşıyor. Apple'ın yayınladığı iş ilanlarına bakılırsa Türkçe'nin de aralarında bulunduğu Rusça, Norveççe, Danca, Arapça, Brezilya Portekizcesi ve Tayca'da yetkin mühendisler aranıyor.

Apple'ın iOS 8 ile birlikte Türkçe dikte özelliğini kullanıma açtığını daha önce belirtmiştik. Beklentilerin de ötesinde oldukça iyi çalışan Türkçe dikte özelliğinin ardından Türkçe Siri için de iş ilanlarını görmek bizleri oldukça sevindirdi. Ancak Apple'ın iOS 8 ile birlikte Siri Türkçe yapmasını ise beklemediğimizi hemen belirtelim. Bizim tahminlerimize göre Türkçe Siri'yi, oldukça düşük bir ihtimal olsa da, en erken iOS 8.1 ile birlikte kullanabileceğiz. Ancak biraz daha isabetli bir tahmin yapmak gerekirse iOS 9 ilem birlikte Türkçe'nin Siri'nin konuşabildiği diller arasına eklenmesi daha olası görünüyor.

Bu haberi beğendiniz mi?
veApple olarak amacımız daima kullanıcılarımıza en kaliteli hizmeti ve içeriği sunmaktır. Eğer okuduğunuz haberimizi beğendiyseniz bu haberi paylaşarak bize destek olabilirsiniz. Ayrıca yeni yayınlanan haberlerimizden daha hızlı haberdar olabilmek için Twitter veya Facebook sayfalarımızı takip edebilirsiniz.

Yeni bir Apple kullanıcısı mısınız?
Eğer yeni bir Apple kullanıcısıysanız Acemiler bölümümüz altında iPhone, iPad, iPod Touch ve Macintosh bilgisayarlarla ilgili karşılaştığnız sorunların çözümünü, birçok ipucunu ve ilginç detayı bulabilirsiniz.

Haber olarak yayınlamamızı istediğiniz bir konu mu var?
Haber olarak hazırlayıp yayınlamamızı istediğiniz bir konu veya uygulama incelemesi varsa bize iletişim formumuzu kullanarak ulaşmanız yeterlidir.

Bir sorunuz mu var?
Tüm Apple ürünleri ile ilgili sorularınızı Soru & Cevap sayfamızda sorabilirsiniz. Bu sayede editörlerimiz veya diğer kullanıcılarımız sorununuzun çözümü için size daha fazla yardımcı olabilir.

*Lütfen adınızı doğru giriniz. Aksi takdirde yorumunuz onaylanmayabilir.
6 + 9 = ?