OS X 10.10 Yosemite Tanıtıldı

Apple düzenlemiş olduğu WWDC 14'de Mac OS'un bir sonraki işletim sistemi olan OS X 10.10 Yosemite'yi tanıttı. Arayüzünde ve özelliklerinde büyük yenilikler olan Yosemite önümüzdeki sonbaharda kullanıma sunulacak. OS X Yosemite uzun zamandan bu yana beklenen iOS 7'ye benzer düz tasarımına sonunda sahip oldu. Yeniden tasarlanan işletim sisteminin kullanıcı arayüzünde büyük farklılıklar olsa da genel olarak baktığımızda OS X hala oldukça kullanışlı ve güçlü diyebiliriz.

OS X Yosemite ile birlikte iOS 7'den görmeye alışık olduğumuz transparan görümler işletim sisteminin neredeyse tamamına hakim olmuş. Kenar çubukları ve menü çubuklarının transparanlığının dışında işletim sisteminin genelinde de belli yerlerde transparanlık sıkça kullanılmış. Elbette transparan görünüm kullanıcıyı rahatsız etmeyecek şekilde tasarlanmış ve bu sayede Yosemite kullanılabilirliğinden hiçbir şey kaybetmemiş. Modern araç çubuğu sayesinde kullanılabilir alan artırılmış ve göz yoran kalabalık görünümler ortadan kaldırılmış. Örnek olarak artık Safari'de tek bir tıklama ile favori sitelerinize akıllı arama alanından ulaşabiliyor ya da tüm iOS cihazlarınızda açık olan pencereleri görebiliyorsunuz.

Yeniden tasarlanan butonlar, kontroller ve menüler çok daha temiz bir görünüm sunuyor ve gözü yormuyor. Artık OS X ile klasikleşen kırmızı, sarı ve yeşil renkli butonlar kapatma, küçültme ve tam ekran görünüm için kullanılabiliyor. Dock ise yeniden tasarlanmış ve çok daha temiz bir görünüme kavuşmuş. Yosemite ile birlikte sistem fontları da değiştirilmiş ve işletim sistemine uyumlu hale getirilmiş.

Bildirim Merkezi de tamamen yenilenen özelliklerden bir tanesi olarak dikkat çekiyor. Tıpkı iOS 7'de olduğu gibi koyu renkli ve transparan bir görünüme sahip olan Bildirim Merkezi'nde tarih, takvim, hatırlatıcılar ve widgetlar gibi yeni özellikler yer alabiliyor. Kullanıcılar isterlerse Bildirim Merkezi'ne App Store üzerinden hesap makinesi veya hava durumu gibi yeni widgetlar ekleyerek Bildirim Merkezi'ni özelleştirebiliyorlar.

Spotlight ise artık çok daha akıllı sonuçlar verebiliyor. Yeniden tasarlanan Spotlight tıpkı iOS 8'de olduğu gibi Wikipedia, haberler, filmler ve daha birçok şeyi arama özelliğine sahip. Elbette Spotlight yapmış olduğunuz aramanın bir önizlemesini de göstererek doğru sonuca ulaştığınızı garantiliyor.

OS X Yosemite ile birlikte artık iPhone'unuz başka bir odada bile olsa aynı Mac'iniz ile aynı Wi-Fi'a bağlı ise gelen çağrıları cevaplayabilecek, reddedebilecek veya mesaj atabileceksiniz. Ayrıca iOS 7 ile birlikte iOS cihazlar arasında dosya paylaşımı için kullanılmaya başlayan AirDrop özelliği artık Mac'leri de kapsıyor. OS X Yosemite ve iOS 8 kullanan cihazlar artık AirDrop özelliği sayesinde birbirleriyle dosya paylaşımında bulunabilecekler.

OS X Yosemite'de iOS 8 gibi bu sonbaharda kullanıma sunulacak ancak yazın ilk betası yayınlanacak ve beta programına isteyen herkes katılacak. Beta programına katılmak ücretsiz ve geliştirici olma şartı ise aranmıyor. Eğer siz de OS X Yosemite'nin beta programına katılmak isterseniz buraya tıklayarak kayıt olabilirsiniz.

Bu haberi beğendiniz mi?
veApple olarak amacımız daima kullanıcılarımıza en kaliteli hizmeti ve içeriği sunmaktır. Eğer okuduğunuz haberimizi beğendiyseniz bu haberi paylaşarak bize destek olabilirsiniz. Ayrıca yeni yayınlanan haberlerimizden daha hızlı haberdar olabilmek için Twitter veya Facebook sayfalarımızı takip edebilirsiniz.

Yeni bir Apple kullanıcısı mısınız?
Eğer yeni bir Apple kullanıcısıysanız Acemiler bölümümüz altında iPhone, iPad, iPod Touch ve Macintosh bilgisayarlarla ilgili karşılaştığnız sorunların çözümünü, birçok ipucunu ve ilginç detayı bulabilirsiniz.

Haber olarak yayınlamamızı istediğiniz bir konu mu var?
Haber olarak hazırlayıp yayınlamamızı istediğiniz bir konu veya uygulama incelemesi varsa bize iletişim formumuzu kullanarak ulaşmanız yeterlidir.

Bir sorunuz mu var?
Tüm Apple ürünleri ile ilgili sorularınızı Soru & Cevap sayfamızda sorabilirsiniz. Bu sayede editörlerimiz veya diğer kullanıcılarımız sorununuzun çözümü için size daha fazla yardımcı olabilir.

*Lütfen adınızı doğru giriniz. Aksi takdirde yorumunuz onaylanmayabilir.
7 + 7 = ?