iOS 8 Tanıtıldı

iOS 8 Apple'ın düzenlediği WWDC 14'de tanıtıldı. Birçok yenilik ve özellikle birlikte kullanıma sunulan iOS 8 2014 sonbaharında iPhone 6 ile birlikte tüm kullanıcılara sunulacak. iOS 8'in ilk betası ise geliştiriciler için yayınlandı.

iOS 8 ile birlikte gelen tüm özellikleri aşağıda görebilirsiniz;

Fotoğraflar

iPhone ile kullanıcılar hergün bir öncekinden daha fazla fotoğraf ve video çekiyorlar. Fotoğraf albümleri büyüdükçe onları bir arada güvende tutmak da ciddi bir ihtiyaç olarak kendini gösteriyor. Yeni Fotoğraflar uygulaması ve iCloud Photo Library'de burada kullanıcıların ihtiyaçlarına cevap vermeye başlayacak.

Artık iCloud Photo Library sayesinde çektiğiniz tüm fotoğraflarınız ve videolarınız iCloud üzerinde depolanabilecek. iCloud Photo Library, iOS cihazınızdan aktif edildikten sonra çektiğiniz tüm fotoğraflarınız ve videolarınız orjinal boyutlarında ve hatta RAW formatları ile iCloud üzerinde saklanacak. iCloud Photo Library'e nerede olursanız olun, istediğiniz tüm cihazlardan erişebilecek, fotoğraf ve videolarınıza ulaşabileceksiniz. iCloud Photo Library ayrıca fotoğraf ve videolarınızı Anlar, Yıllar ve Koleksiyonlar olmak üzere gruplandırarak düzenli durmasını da sağlıyor. Bu sayede web üzerinden bile tüm içeriklerinize kolayca erişebiliyorsunuz.

Fotoğraflar uygulaması ile fotoğraf düzenleme özellikleri de geliştirildi. Artık yeni düzenleme araçları sayesinde fotoğraflarınızı düzenlemek çok daha kolay ve hızlı. Gerçekleştirdiğiniz düzenlemeler iCloud ile tüm cihazlarınıza anında iletiliyor. Eğer fikrinizi değiştirir ve fotoğrafınızın orjinaline dönmek isterseniz de her zaman geri dön seçeneği bulunuyor. Fotoğraflar uygulaması ile artık tüm fotoğraf ve videolarınızı arayabiliyorsunuz. Fotoğraflar saat, tarih, çekildiği yer veya albüm adına göre aranabiliyor ve kolayca bulunabiliyor.

Fotoğraflar uygulamasının yeni düzenleme araçları sayesinde akıllı kırpma, ışık ayaları, renk ayaları ve daha birçok ayarı kolayca yapmak mümkün olabiliyor. Örnek olarak karanlık olan bir fotoğrafın ışık ayarlarını sadece parmağınızı kaydırarak yapabiliyor ve kolayca kaydedebiliyorsunuz. iOS 8 ile birlikte ayrıca yeni filtreler ve geliştirici özellikleri de kullanıma sunuluyor. Artık kullanıcılar başka uygulamalardaki filtreleri Fotoğraflar uygulaması üzerinden kullanabilecek ve fotoğraflarını düzenleyebilecekler.

Yeni kamera modu Time-lapse sayesinde artık kullanıcılar şehrin gece ışıklarını veya bir çiçeği çok daha kolay çekebilecekler. Tek yapmaları gereken kayıt butonuna bakmak ve gerisini Kamera uygulamasına bırakmak.

Mesajlar

Mesajlar uygulaması için iOS 8'de en çok değişime uğrayan uygulamalardan bir tanesi diyebiliriz. Artık Mesajlar uygulaması ile birlikte ses kaydı gönderilebilecek, hızlı bir şekilde video çekilerek paylaşılabilecek ve mesajlaşma odaları oluşturularak grup mesajlaşmalar gerçekleştirilebilecek. Ayrıca kullanıcılar isterlerse birbirlerine anlık konumlarını da Mesajlar uygulaması üzerinden kolayca gönderebilecekler. Mesajlar uygulamasından alınan tüm medya içeriği tek bir yerde gösterildiği için kullanımı da oldukça kolay bir hale geliyor.

İnteraktif Bildirimler

İnteraktif bildirimler ve iOS 8 sayesinde artık bir mesaja anında bildirim penceresi üzerinden yanıt vermek mümkün hale geliyor. Ayrıca interaktif bildirimler sadece mesajlarda değil, takvim, e-posta, hatırlatmalar ve tüm üçüncü parti uygulamalarla da çalışabiliyor.

Çoklu Görevler, Mail ve Safari

iOS 8 ile birlikte Home tuşuna iki defa basıldığı zaman açılan çoklu görev penceresi de ufak bir değişim geçirdi. Yeni tasarımda artık üst tarafta en son görüştüğünüz kişileri ve favori kişilerinizi görebiliyor, istediğiniz kişiyi anında arayabiliyor, mesaj atabiliyor veya FaceTime görüşmesine davet edebiliyorsunuz.

Mail uygulamasının da kullanımı oldukça kolaylaştırılmış. Artık e-posta iletilerinizi sağa doğru kaydırarak okunmamış olarak işaretleyebiliyor, sola doğru kaydırarak da diğer seçeneklere ulaşabiliyorsunuz. Taslaklarınızın bulunduğu posta kutunuz ile e-postanızı yazdığınız pencereniz arasında da geçiş oldukça kolaylaştırılmış. Bu sayede artık iOS üzerinde e-posta yazmak çok daha kolay ve hızlı bir şekilde gerçekleşebiliyor.

Safari'de ise iPhone'da oldukça sevilen Tab View görünümü iPad'e eklenmiş. Artık açık olan tüm pencerelerinizi tek bir ekranda görebiliyorsunuz. iOS 8 aynı siteye ait olan pencereleri tek bir yerde toplayarak aradığınızı daha kolay bulmanızı sağlıyor. Ayrıca yeni Sidebar sayesinde sık kullanılanlarınıza, okuma listenize ve paylaşımlarınıza ulaşmak da oldukça kolay.

Klavye

iOS 8 ile birlikte klavye de ciddi değişikliklere uğramış. Klavyenin metin tanıma özellikleri geliştirilmiş ve artık kime yazdığınızdan bağımsız olarak bir sonraki kelimenizin ne olacağını tahmin edebiliyor. İster resmi bir e-posta gönderiyor olun, ister arkadaşınızla konuşuyor olun iOS 8'in klavyesi ne yazacağınızı tahmin ederek size öneriler sunuyor ve bu sayede çok uzun cümleleri bile birkaç dokunuşlar yazabiliyorsunuz. Klavyedeki kelime önerileri 14 farklı dilde kullanılabiliyor ancak ne yazık ki kelime önerileri henüz Türkçe'yi desteklemiyor.

Ayrıca iOS 8 ile birlikte klavye artık geliştiricilere de açılıyor. Bu sayede geliştiriciler artık iOS 8 için klavye yazarak kendi klavyelerinin kullanılmasını sağlayabilecekler.

Aile Paylaşımı

Aile Paylaşımı sayesinde artık kullanıcılar 6 kişiye kadar iTunes, iBooks ve App Store'dan satın aldıkları içerikleri birbirleriyle paylaşabilecekler. Aile paylaşımı bir kere kurulduktan sonra aynı ailenin üyeleri bir diğerinin müzik, film, dizi, kitap ve uygulama arşivlerine erişebilecek ve istedikleri içerikleri kendi iOS cihazlarına indirebilecekler. Aile paylaşımı sayesinde Apple ID veya şifre paylaşımlarına da artık gerek kalmayacak. 

Aile Paylaşımı sayesinde ayrıca kullanıcılar kendi aile albümlerini oluşturabilecek ve bu albüme eklemeler yapabilecekler. Aile Paylaşımı'nın bir diğer güzel yanı ise tüm ailenizi harita üzerinde görebiliyor olmanız. Artık Arkadaş Bul uygulamasından ayrı olarak sadece aile üyelerinizi de görebilecek ve konumları hakkında bilgi sahibi olabileceksiniz. Ebeveynler artık isterlerse ortak iTunes hesaplarından çocuklarının harcamalarını kontrol edebilecek ve çocukları bir içeriği satın almak istediğinde kendi iPhone'ları ile bu satın almaya onay verebilecekler.

iCloud Drive

iOS 8 ile birlikte artık iCloud üzerinde istediğiniz türde dosyayı saklayabilecek tüm iOS cihazlarınızdan, Mac'inizden veya PC'nizden bu dosyalara kolayca erişebileceksiniz. iCloud Drive'ı kullanabilmek için Mac OS X 10.10 Yosemite yüklü Mac'inizden veya Windows 8 yüklü PC'nizden iCloud Drive'a ulaşmanız yeterli. İstediğiniz dosyayı sürükleyip iCloud'a bırakarak dosyalarınızı bulutta saklayabileceksiniz.

iCloud'un yeni paylaşım özellikleri sayesinde artık bir dosya üzerinde çalışmak da oldukça kolay. Örnek olarak çizim yaptığınız bir uygulamadaki dosyayı kolayca başka bir uygulamaya aktararak yeni uygulamada aynı dosya üzerinde çalışmaya devam edebiliyorsunuz.

Health

Uzun zamandan bu yana söylentileri yayınlanan sağlık ve spor uygulaması da en sonunda iOS 8 ile birlikte tanıtıldı. Health uygulaması sayesinde artık sağlık ve spor bilgilerinizi kolayca takip edebilecek spor gelişiminizi görebileceksiniz. Health uygulaması ile kalp atışı, yakılan kaloriler, kan şekeri ve kolestrol gibi değerler takip edilebilecek. Health uygulaması ile ayrıca acil durumlarda kullanılmak üzere kilit ekranınızdan ulaşılabilen bir acil durum kartı hazırlamak da mümkün olabilecek.

Health uygulaması üçüncü parti uygulamalarla ve donanımlarla da çalışabileceği için geliştiriciler uygulamalarını çok daha kullanışlı hale getirebilecekler. Kullanıcılar isterlerse Health uygulamasındaki kan basıncı değerlerini otomatik olarak doktorları ile paylaşabilecek veya spor uygulamalarına diğer değerlerini ileterek yakılan kalorileri çok daha doğru hesaplayabilecekler.

iPhone, iPad ve Mac Arası Uyumluluk

iOS 8 ile birlikte belki de bugüne kadarki en büyük yeniliklerden bir tanesi geldi diyebiliriz. Artık iOS 8 ve Mac OS X 10.10 Yosemite birbirleriyle o kadar iyi anlaşıyorlar ki iPhone'unuza gelen bir çağrıyı Mac'inizden cevaplamanız bile mümkün olabiliyor. İsterseniz iPad'inizden bir e-posta yazıyor olun, isterseniz Safari'de bir sayfada geziyor olun Mac'inize oturduğunuz zaman yarım kalan her şeyi önünüzde bulabileceksiniz. Aynı iCloud hesabına bağlı olan tüm iOS ve Mac cihazları artık birbirleriyle çok daha akıllı iletişim kurabilecekler. Handoff özelliği sayesinde Mail, Safari, Mesajlar ve Kişiler gibi favori uygulamalarınızın tamamına ulaşabileceksiniz. Geliştiriciler isterlerse kendi uygulamalarına da Handoff özelliğini dahil edebilecekler.

iPad ve Mac artık iPhone'unuza gelen çağrılara cevap verebilecekler. Eğer iPhone'unuz ile Mac'iniz veya iPad'iniz aynı Wi-Fi ağına bağlı ise o anda kullandığınız cihaz ne olursa olsun iPhone'unuza gelen çağrıyı görebiliyor, cevaplayabiliyor veya reddebiliyorsunuz. Hatta iPhone'unuz başka bir odadayken bile Mac'inizden veya iPad'inizden telefon görüşmesi yapabiliyorsunuz. iOS 8 ve Mac OS X 10.10 Yosemite'nin uyumu o kadar iyi ki isterseniz dilediğiniz kişiye istediğiniz türde mesaj da gönderebiliyorsunuz. Mac'inizin veya iPad'inizin iPhone'unuz ile aynı Wi-Fi ağında olması sayesinde arkadaşınıza Mac'inizden kolayca SMS göndermeniz mümkün olabiliyor.

Spotlight

iOS 8 ile birlikte Spotlight'da oldukça geliştirilmiş. Yeni Spotlight'da artık Wikipedia, haberler, yakındaki mekanlar, iTunes Store, App Store, iBooks Store, tavsiye edilen web siteleri, sinema seansları gibi birçok bilgiye kolayca ulaşılabiliyor.

---------

iOS 8'in yeni özellikleri ve kullanımı ile ilgili bilgileri sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

Bu haberi beğendiniz mi?
veApple olarak amacımız daima kullanıcılarımıza en kaliteli hizmeti ve içeriği sunmaktır. Eğer okuduğunuz haberimizi beğendiyseniz bu haberi paylaşarak bize destek olabilirsiniz. Ayrıca yeni yayınlanan haberlerimizden daha hızlı haberdar olabilmek için Twitter veya Facebook sayfalarımızı takip edebilirsiniz.

Yeni bir Apple kullanıcısı mısınız?
Eğer yeni bir Apple kullanıcısıysanız Acemiler bölümümüz altında iPhone, iPad, iPod Touch ve Macintosh bilgisayarlarla ilgili karşılaştığnız sorunların çözümünü, birçok ipucunu ve ilginç detayı bulabilirsiniz.

Haber olarak yayınlamamızı istediğiniz bir konu mu var?
Haber olarak hazırlayıp yayınlamamızı istediğiniz bir konu veya uygulama incelemesi varsa bize iletişim formumuzu kullanarak ulaşmanız yeterlidir.

Bir sorunuz mu var?
Tüm Apple ürünleri ile ilgili sorularınızı Soru & Cevap sayfamızda sorabilirsiniz. Bu sayede editörlerimiz veya diğer kullanıcılarımız sorununuzun çözümü için size daha fazla yardımcı olabilir.

*Lütfen adınızı doğru giriniz. Aksi takdirde yorumunuz onaylanmayabilir.
10 + 7 = ?