OS X 10.10'dan İlk Görüntüler

Bu akşam tanıtımının yapılması beklenen OS X 10.10 ile ilgili gerçekliği kesinleşmemiş yeni ekran görüntüleri yayınlandı. Yayınlanan ekran görüntülerinde OS X 10.10'a dahil edilmiş olan Denetim Merkezi, arayüz geliştirmeleri ve kısmi olarak değiştirilmiş Safari ile Dock dikkat çekiyor.

Şu ana kadar yayınlanan ekran görüntülerinin gerçek olduğunu düşünürsek OS X 10.10 (Yosemite veya El Cap) ile birlikte OS X'de birçok değişik göreceğimizi varsayabiliriz. Bu değişikliklerin en çok göze çarpanı ise belki de iOS 7'de olduğu gibi Denetim Merkezi diyebiliriz. Ekranın sol tarafında görünen Denetim Merkezi üzerinden ekran görüntülerine bakarak Rahatsız Etme, Wi-Fi, ses ve müzik ayarlarının yanı sıra AirPlay ve AirDrop özelliklerini de kontrol etmek mümkün olabilecek.

Aşağıdaki bir diğer fotoğrafta ise yeniden tasarlanan ve arkası tamamen transparan olan Bildirim Merkezi'ni görebiliyoruz. Bildirim Merkezi de tıpkı iOS 7'de olduğu gibi yeni bir tasarıma kavuşmuş ve üst tarafta oldukça büyük şekilde tarih yer alıyor. iOS 7'deki Bugün görünümüne benzeyen Bildirim Merkezi'nde tarihin altında takvim ve borsa bilgileri görülebiliyor.

Paylaşılan diğer iki fotoğrafta ise Safari uygulaması görülebiliyor. Safari'de en çok dikkat çeken detaylar ise menünün daha düz bir tasarıma sahip olması, sık ziyaret edilen sitelerin ve bookmark'ların daha büyük ve belirgin hale getirilmesi diyebiliriz. Eğer ekran görüntüleri gerçekse OS X 10.10'daki Safari iPad'de bulunan Safari'ye oldukça benzeyecek denilebilir.

Bir diğer Safari fotoğrafındaysa geniş bir arama çubuğu dikkat çekiyor. Arama yapılan ekrandaysa Quick Look özelliği yer alıyor ancak bu ekran görüntüsünün tam olarak ne olduğu veya Safari'ye dahil olup olmadığı belirsizliğini koruyor.

Şu ana kadar sızdırılan 4 ekran görüntüsünde de dikkat çeken bir diğer detay ise Dock'ın 3 boyutlu görünümünün kaldırılarak daha düz bir tasarıma geçilmesi diyebiliriz. Dock üzerindeki bu değişim şimdilik diğer uygulamaların logolarına yansımamış olsa da özellikle Finder ikonu oldukça değişmiş denilebilir. Tamamen düz bir tasarıma geçilmiş olan Finder ikonunda tek değişmeyen detay artık klasiklemiş olan çift yüz tasarımı.

Yayınlanan ekran görüntülerinin gerçekliği hakkında bilgi sahibi olamasak da artık detaylar için çok fazla beklememize gerek kalmadı. Apple bu akşam saat 20.00'da başlayacak olan WWDC 14 ile birlikte hem OS X 10.10 hem de iOS 8 ile ilgili tüm merak edilenleri sunacak ve biz de etkinliği canlı olarak etkinlik sayfamızdan yayınlayacağız.

Bu haberi beğendiniz mi?
veApple olarak amacımız daima kullanıcılarımıza en kaliteli hizmeti ve içeriği sunmaktır. Eğer okuduğunuz haberimizi beğendiyseniz bu haberi paylaşarak bize destek olabilirsiniz. Ayrıca yeni yayınlanan haberlerimizden daha hızlı haberdar olabilmek için Twitter veya Facebook sayfalarımızı takip edebilirsiniz.

Yeni bir Apple kullanıcısı mısınız?
Eğer yeni bir Apple kullanıcısıysanız Acemiler bölümümüz altında iPhone, iPad, iPod Touch ve Macintosh bilgisayarlarla ilgili karşılaştığnız sorunların çözümünü, birçok ipucunu ve ilginç detayı bulabilirsiniz.

Haber olarak yayınlamamızı istediğiniz bir konu mu var?
Haber olarak hazırlayıp yayınlamamızı istediğiniz bir konu veya uygulama incelemesi varsa bize iletişim formumuzu kullanarak ulaşmanız yeterlidir.

Bir sorunuz mu var?
Tüm Apple ürünleri ile ilgili sorularınızı Soru & Cevap sayfamızda sorabilirsiniz. Bu sayede editörlerimiz veya diğer kullanıcılarımız sorununuzun çözümü için size daha fazla yardımcı olabilir.

*Lütfen adınızı doğru giriniz. Aksi takdirde yorumunuz onaylanmayabilir.
2 + 8 = ?

Arif Kamil -- 4 yıl önce yorumladı.Wallpaper Mavericks ile aynı her yeni sürüm yeni Wallpaper'la geliyor ve yıllardır süregelmiş aynı Finder ikonunun bu kadar köklü bir değişikliğe uğraması uzak bir ihtimal gibi geliyor. Umarım 3D Dock'a da dokunmazlar ilk hali gibi olmuş.