WWDC 14 Öncesi iOS 8 ve OS X 10.10

Apple CEO'su Tim Cook 2014 yılında yeni ürünler tanıtacaklarını söylemiş olsa da şu ana kadar iPhone 5C'nin ucuz versiyonu, biraz daha hızlı MacBook Air ve dördüncü nesil iPad'in düşük fiyata satışından başka bir şey görebilmiş değiliz. Ancak 2 Haziran Pazartesi günü Apple büyük bir tanıtıma hazırlanıyor. Apple için 2014 yılının en büyük etkinliklerinden birinde iOS 8 ve belki de yeniden tasarlanmış OS X 10.10'un tanıtılması ve beta sürümlerinin geliştiricilere açılması bekleniyor.

iOS 8

Şirket içi beta testleri sırasında "Okemo" kod adıyla anılan iOS 8 elbette ki etkinliğin en çok merak edilen işletim sistemi olma özelliğini taşıyor. iOS 7'deki tasarım değişikliğinin ardından iOS 8'de de bu tasarım öğelerinin işletim sistemi boyunca geliştirilmesi bekleniyor. Ayrıca iOS 8 ile birlikte beklenen en önemli özellik Healthbook ismine sahip olacağı düşünülen sağlık ve fitness uygulaması. Ancak Healthbook'un şu an için nasıl çalışacağı, farklı bir donanıma ihtiyaç duyup duymayacağı bilinmediği için ilk elde edilen görsellerden başka bir detaya ulaşmak şu an için mümkün görünmüyor. 

Healtbook uygulaması ile kullanıcıların sağlık ve fitness bilgilerine ulaşması mümkün olabilecek. Tasarımının tıpkı Passbook uygulamasındaki gibi olması beklenen Healthbook'un kan basıncı, kan şekeri, ağırlık ve aktivite bilgilerinin yanı sıra uyku düzeni gibi birçok farklı değeri de takip edeceği tahmin ediliyor.

Healtbook'un dışında Apple'ın iOS 8 ile birlikte Harita uygulamasını geliştirmesi, iTunes Radyo'yu ayrı bir uygulama olarak kullanıma sunması, Game Center'ı uygulama olarak iOS'den ve OS X'den kaldırarak sadece gelitşricilerin kullanımına açması, iCloud'a TextEdit ve Preview gibi yeni uygulamalar eklemesi bekleniyor.  Ayrıca Apple'ın iOS 8 ile bilrikte Bildirim Merkezi'ni de basitleştirmesi bekleniyor. Şu anda Bugün, Tümü ve Cevapsız olmak üzere üç ayrı ekrana sahip olan Bildirim Merkezi'nde iOS 8 ile birlikte sadece Bugün ve tüm bildirimleri bir arada içerecek olan Bildirimler isimli iki ekran olması bekleniyor.  

Kaynakların belirttiğine göre Apple iPad'in çoklu görev özelliklerini geliştirerek tek bir ekranda iki farklı uygulamanın çalışmasına izin vermeyi de planlıyor. Elbette bu özelliğin iOS 8 tanıtımına yetişmesi beklenmese de önümüzdeki aylarda çok daha fazla detay alabilmemiz mümkün olabilecek gibi görünüyor. Bir diğer kaynak ise Apple'ın iPad ekranını Mac'ler için harici bir ekran olarak kullanılabilmesi için çalışmalar yürüttüğünü belirtiyor. Bu özelliğin de iOS 8 ile birlikte sunulmaması beklenirken önümüzdeki aylarda çalışmanın detayları ile ilgili daha fazla bilgiye de sahip olabiliriz.

Geçtiğimiz haftalarda Apple'ın akıllı ev sistemleri üzerine çalışmalar gerçekleştirdiği bilgisi yayılmıştı. Planlanan sistem de Apple'ın iOS cihazlarının ev içindeki aygıtlara bağlanması ve onları kontrol edebilmesi mümkün olabilecek. Şimdilik çok basit özelliklere sahip olması beklenen "Akıllı Ev" sisteminin ilerleyen aylarda Siri'nin de yardımıyla çok daha karmaşık görevleri de yapabilmesi bekleniyor. 

Geçtiğimiz aylarda Apple'ın bir müzik tanımlama sistemi üzerinde Shazam ile birlikte çalıştığını duyurmuştuk. Apple'ın Shazam ile birlikte gerçekleştirdiği bu ortaklık sonucunda iOS 8'e entegre edilmiş ve Siri'nin de desteği ile birlikte kullanılabilen bir müzik tanımlama uygulamasının tanıtılması da beklentiler arasında yer alıyor. Elbette bu uygulama Shazam uygulaması gibi ayrı bir uygulama olarak iOS 8'de yer almayacak ve arkaplanda çalışan bir özellik olarak dikkat çekecek.

Ayrıca farklı kaynakların da belirttiği üzere iOS 8'in en önemli özellikleri arka planda çalışmaya devam edecek ve sessizce iPhone 6 tanıtımına kadar geliştirilecek. Bu özellikler WWDC 14 sırasında duyurulmayacak ve iPhone lansmanına saklanacak.

OS X 10.10

OS X Lion ile birlikte başlayan yıllık OS X güncellemelerine bu sene de OS X 10.10 ile devam edileceği kesinlik kazanmış durumda. OS X 10.9 Mavericks'i saymazsak Apple OS X Lion'dan sonra OS X Mountain Lion'u piyasaya sürdüğünde işletim sisteminin genelinde ufak iyileştirmeler ve güncellemeler yer almıştı. OS X Mavericks'de ise ciddi performans artışı ve kullanıcı geliştirimeleri yer alırken işletim sisteminin genel görünümüne dokunulmamıştı.

Apple'ın bu sene OS X 10.10 ile birlikte işletim sisteminin kullanıcı arayüzünü de yeniden tasarlayarak iOS 7'ye benzetmesi bekleniyor. OS X 10.10'un kod adı Apple'ın şirket içi beta testlerinde her ne kadar "Syrah" olsa da, Mascone West süslemelerinden anladığımız kadarıyla OS X 10.10'un resmi adı Yosemite veya El Cap olacak. OS X 10.10'un ne gibi yeniliklere sahip olacağı şu an için belirsizliğini korusa da bazı kaynakların belirttiğine göre Apple'ın tıpkı iOS 7'deki gibi Denetim Merkezi'ni bazı hızlı ayarlar için işletim sistemine dahil etmesi gündemde yer alıyor. Elbette hala kesinlik kazanmamış olsa da AirDrop özelliğinin iOS cihazlar ile birlikte Mac'leri de kapsayacak şekilde genişletilmesi ve artık bu iki farklı cihazın birbirleriyle dosya alışverişi yapabilmesinin sağlanması da beklentiler arasında yer alıyor.

iOS

Her ne kadar iOS 8 ve OS X 10.10'un 2 Haziran Pazartesi günü tanıtılacağı kesin olsa da iOS cihazları tarafından baktığımızda ciddi belirsizlikler olduğunu görüyoruz. Aşağıda Apple'ın etkinliği sırasında tanıtılma potansiyeli olan iOS cihazlarla ilgili bilgileri de görebilirsiniz;

iWatch: Özellikle Healthbook'un iWatch'a ihtiyaç duyacak olmasından dolayı belki de sunum sırasında tanıtılması en muhtemel iOS cihazı gibi görünse de cihazla ilgili olarak şu ana kadar isminden daha fazla bir bilgi elde edilebilmiş değil. iWatch ile ilgili olarak tek bilinen şey cihazın bu yıl içinde tanıtılacak olması denilebilir.
Yeni Apple TV: Bu konuda da ciddi bir bilgi olmasa da Apple'ın artık Apple TV'leri hem tasarım hem de içerik olarak yenileceği söylentileri devam ediyor.
Büyük iPad: Birçok defa farklı kaynaklar tarafından açıklanmış olsa da Apple'ın daha büyük bir iPad'i piyasaya sürüp sürmeyeceği hala bilinmiyor.

Konu iOS cihazlar olunca bildiğimiz detaylar belki de en önemsizleri gibi görünüyor. Apple'ın yukarıda listelediğimiz cihazları ne zaman tanıtacağı belirsizliğini koruyor ayrıca bu sene içinde satışa çıkıp çıkmayacakları bile henüz netleşmiş değil.

Elbette WWDC 14'ün ana konusu iOS 8 ve OS X 10.10 olsa da özellikle iWatch'ın 2 Haziran Pazartesi günü tanıtılması gerçekten büyük yankı uyandırabilir. Türkiye Saati ile 20.00'da başlayacak olan WWDC 14'ü canlı olarak veApple üzerinden izleyebilir, öncesi ve sonrası ile ilgili tüm detaylara ulaşabilirsiniz. 

Bu haberi beğendiniz mi?
veApple olarak amacımız daima kullanıcılarımıza en kaliteli hizmeti ve içeriği sunmaktır. Eğer okuduğunuz haberimizi beğendiyseniz bu haberi paylaşarak bize destek olabilirsiniz. Ayrıca yeni yayınlanan haberlerimizden daha hızlı haberdar olabilmek için Twitter veya Facebook sayfalarımızı takip edebilirsiniz.

Yeni bir Apple kullanıcısı mısınız?
Eğer yeni bir Apple kullanıcısıysanız Acemiler bölümümüz altında iPhone, iPad, iPod Touch ve Macintosh bilgisayarlarla ilgili karşılaştığnız sorunların çözümünü, birçok ipucunu ve ilginç detayı bulabilirsiniz.

Haber olarak yayınlamamızı istediğiniz bir konu mu var?
Haber olarak hazırlayıp yayınlamamızı istediğiniz bir konu veya uygulama incelemesi varsa bize iletişim formumuzu kullanarak ulaşmanız yeterlidir.

Bir sorunuz mu var?
Tüm Apple ürünleri ile ilgili sorularınızı Soru & Cevap sayfamızda sorabilirsiniz. Bu sayede editörlerimiz veya diğer kullanıcılarımız sorununuzun çözümü için size daha fazla yardımcı olabilir.

*Lütfen adınızı doğru giriniz. Aksi takdirde yorumunuz onaylanmayabilir.
6 + 4 = ?