Apple İkinci Çeyrek Finansal Sonuçlarını Açıkladı [2014]

Apple gerçekleştirdiği basın toplantısı ile yatırımcılarına 2014 yılı ikinci çeyrek finansal sonuçlarını açıkladı. Tim Cook'un yaptığı sunum sırasında Burberry CEO'su Angela Ahrendts'in de en sonunda yönetim kadrosuna katıldığı belirtildi.

Apple 2014 yılının ikinci çeyreğinde toplam 45.6 milyar dolar gelir elde etti. Bu gelirlerin 10.2 milyar doları ise şirkete kar olarak kaldı. Şirketin bir önceki yılın aynı çeyreğine göre kar marjı ise yüzde 1.8 artarak yüzde 37.5'den yüzde 39,3'e ulaştı.

iPhone satışlarından elde edilen gelir 43.7 milyon dolara ulaşarak bir önceki seneye göre 6.3 milyon dolar arttı. iPad satışlarında ise ikinci çeyrekte düşüş yaşandı. Apple toplamda 16.35 milyon iPad satmayı başarırken bu rakam bir önceki sene 19.5 milyon olarak açıklanmıştı. Mac satışlarında ise ufak bir artış yaşandı. Toplam 4.1 milyon adet Mac satışı gerçekleşirken bir önceki sene ise 4 milyon Mac satılmıştı.

Basın toplantısında öne çıkan diğer detayları ise aşağıda görebilirsiniz.

  • 150.6 milyar dolar - Apple'ın kasasındaki nakit para miktarı
  • %98 - iPad Air ve iPad mini Retina Display için müşterilerin memnuniyet oranı
  • %95 - iPad'in eğitim konusunda Amerika'daki pazar payı
  • 4x - Android cihazlarla kıyaslandığı zaman iPad'lerin oluşturduğu fazla web trafiği
  • 24 - Son 18 ay içinde Apple'ın satın aldığı firma sayısı
  • 800 milyon - Dünya çapında kullanımda olan iTunes hesap sayısı
  • %60 - Bir Android cihazdan iPhone 5C'ye geçen kullanıcıların oranı
  • %62 - Bir Android cihazdan iPhone 4S'e geçen kullanıcıların oranı
  • %50 - iPhone'ların Japonya'daki pazar payı

Bu haberi beğendiniz mi?
veApple olarak amacımız daima kullanıcılarımıza en kaliteli hizmeti ve içeriği sunmaktır. Eğer okuduğunuz haberimizi beğendiyseniz bu haberi paylaşarak bize destek olabilirsiniz. Ayrıca yeni yayınlanan haberlerimizden daha hızlı haberdar olabilmek için Twitter veya Facebook sayfalarımızı takip edebilirsiniz.

Yeni bir Apple kullanıcısı mısınız?
Eğer yeni bir Apple kullanıcısıysanız Acemiler bölümümüz altında iPhone, iPad, iPod Touch ve Macintosh bilgisayarlarla ilgili karşılaştığnız sorunların çözümünü, birçok ipucunu ve ilginç detayı bulabilirsiniz.

Haber olarak yayınlamamızı istediğiniz bir konu mu var?
Haber olarak hazırlayıp yayınlamamızı istediğiniz bir konu veya uygulama incelemesi varsa bize iletişim formumuzu kullanarak ulaşmanız yeterlidir.

Bir sorunuz mu var?
Tüm Apple ürünleri ile ilgili sorularınızı Soru & Cevap sayfamızda sorabilirsiniz. Bu sayede editörlerimiz veya diğer kullanıcılarımız sorununuzun çözümü için size daha fazla yardımcı olabilir.

*Lütfen adınızı doğru giriniz. Aksi takdirde yorumunuz onaylanmayabilir.
5 + 1 = ?