iWatch, iPad, iPhone ve Apple TV Tanıtımları Q3 Sonunda Yapılabilir

Ünlü KGI Analisti Ming-Chi Kuo'nun yayınladığı çizelgeye göre Apple 2014 yılının üçüncü çeyreğinde birçok ürününü güncelleyerek tanıtımlarını gerçekleştirecek. Kuo'nun üçüncü çeyrekten önce beklediği tek tanıtım ise iMac'lere gelecek olan küçük bir güncelleme olarak dikkat çekiyor.

Kuo'nun paylaştığı zaman çizelgesinde iki yeni ürün dikkat çekiyor. İlk ürün elbette uzun zamandan bu yana beklenen ve iki farklı ölçüde piyasaya sürülecek olan iWatch. Diğer ürün ise 4.7 inç büyüklüğünde ekrana sahip olması beklenen iPhone 6. Ekran ölçülerinin bu sene içinde tekrar değiştirileceği ve büyütüleceği düşünülen iPhone 6'nın da iki farklı ekran büyüklüğü ile piyasaya sürülmesi bekleniyor. Ancak 5.5 inç büyüklüğündeki iPhone 6'nın üretim problemleri nedeniyle 2014 yılının son çeyreğine kalma olasılığı var.

Kuo yayınlamış olduğu raporunda iPhone 6'nın kapama/kilitleme tuşunun yerinin de değiştirileceğini ifade ediyor. iPhone'un ekran boyutu daha önce değiştirilmiş olsa da ilk defa bu kadar büyük bir ekrana geçileceği için kullanım kolaylığı sağlaması açısından iPhone'un üstünde bulunan kapama/kilitleme tuşunun konumunun cihazın yanına taşınma ihtimali bulunuyor. 4.7 inç ve üstü cihazlarda ekran hem enine, hem de boyuna büyüyeceğinden dolayı kapama/kilitleme duşunun konumunun değiştirilmesi oldukça mantıklı görünüyor.

iPhone 6'nın ayrıca tamamen yenilenen tasarımıyla birlikte ekran çözünürlüklerinde de değişikler olması bekleniyor. 4.7 inç genişliğindeki iPhone 6'nın 1334x750 çözünürlüğünde ve 326 PPI değerine sahip olacağı tahmin ediliyor. 5.5 inçlik modelin ise 1920x1080 çözünürlüğünde ve 401 PPI değerlerinde olması bekleniyor. Kuo yayınladığı raporunda her iki cihazda da Touch ID'nın yer alacağını, ekran çerçevelerinin yüzde 10 ila 20 daraltılacağını ve cihazların kalınlığının 6.5 ila 7 mm arasında olacağını belirtiyor. Ayrıca her iki iPhone 6'da A8 işlemcinin yanında 1 GB RAM'e sahip olacak gibi görünüyor. Kuo raporunda cihazlarda NFC çipine de yer verileceğini belirtiyor ancak bu ihtimalin özellikle iBeacon'ların kullanımının artırılması için düşük olduğunu ifade edebiliriz.

Yukarıda bahsettiğimiz tahminlerin yanı sıra Kuo'ya göre tedarik problemlerinden dolayı sadece 64 GB'lık ve 5.5 inç büyüklüğüne sahip iPhone 6'da safir Touch ID yer alacak. 5.5 inç büyüklüğündeki iPhone 6'nın akıllı telefon yerine "phablet" kategorinde yer alması ve pilinin 4.7 inç'lik modele göre yüzde 50 ila 70 daha büyük olması bekleniyor. iPhone 6'nın arka kamerasının ise yenilenmesi beklenmiyor. iPhone 5S'de bulunan 8 MP kameraya sahip olması beklenen iPhone 6'nın daha iyi fotoğraflar çekebilmesi için pozlamasının iyileştirileceği tahmin ediliyor.

iWatch ile ilgili olarak Kuo'nun tahminleri ise cihazın birçok farklı stilde ve iki farklı ölçüde olacağı yönünde. iWatch'ın bir aksesuar olmasından dolayı tüm kullanıcılara hitab edebilmesi oldukça zor. Bu nedenle Apple'ın cihazı farklı materyaller kullanarak üretmesi, değiştirilebilir kayış gibi özellikler eklemesi mantıklı görünüyor. Kuo'nun tahminleri iWatch'ın birkaç yüz dolardan, birkaç bin dolara kadar farklı fiyat etiketlerine sahip olabileceği yönünde raporunda belirtiliyor. Eğer Apple bu pazarda kendine yer edinebilirse birkaç sene içerisinde en önemli rakipleri teknoloji şirketleri yerine moda şirketleri olabilir.

Bu haberi beğendiniz mi?
veApple olarak amacımız daima kullanıcılarımıza en kaliteli hizmeti ve içeriği sunmaktır. Eğer okuduğunuz haberimizi beğendiyseniz bu haberi paylaşarak bize destek olabilirsiniz. Ayrıca yeni yayınlanan haberlerimizden daha hızlı haberdar olabilmek için Twitter veya Facebook sayfalarımızı takip edebilirsiniz.

Yeni bir Apple kullanıcısı mısınız?
Eğer yeni bir Apple kullanıcısıysanız Acemiler bölümümüz altında iPhone, iPad, iPod Touch ve Macintosh bilgisayarlarla ilgili karşılaştığnız sorunların çözümünü, birçok ipucunu ve ilginç detayı bulabilirsiniz.

Haber olarak yayınlamamızı istediğiniz bir konu mu var?
Haber olarak hazırlayıp yayınlamamızı istediğiniz bir konu veya uygulama incelemesi varsa bize iletişim formumuzu kullanarak ulaşmanız yeterlidir.

Bir sorunuz mu var?
Tüm Apple ürünleri ile ilgili sorularınızı Soru & Cevap sayfamızda sorabilirsiniz. Bu sayede editörlerimiz veya diğer kullanıcılarımız sorununuzun çözümü için size daha fazla yardımcı olabilir.

*Lütfen adınızı doğru giriniz. Aksi takdirde yorumunuz onaylanmayabilir.
5 + 9 = ?