Apple iOS 8'de Hangi Uygulamaları Değiştirecek?

iOS 8'in tanıtımı yaklaştıkça işletim sisteminde ön yüklü olarak gelen bazı uygulamaların ve özelliklerin de geliştirileceği veya kaldırılacağı söylentileri yayılmaya başladı. Apple'a yakın kaynakların bildirdiğine göre iOS 8 için ilk planlar arasında Bildirim Merkezi, Mesajlar, Game Center, CarPlay ve Sesli Notlar uygulamalarının geliştirilmesi veya değiştirilmesi bulunuyor.

Apple'ın yeni Haritalar, HealthBook ve iTunes Radyo uygulamalarının dışında iOS 8'in dahili uygulamalarında yapmak istediği değişikliklerin listesini ise aşağıda görebilirsiniz;

Bildirim Merkezi
iOS 7 ile birlikte yenilenen ve kullanılabilirliği artırılan Bildirim Merkezi'nin iOS 8'de yeniden düzenlenmesi düşünülüyor. iOS 7'deki Bildirim Merkezi'nde bulunan "Bugün", "Tümü" ve "Cevapsız" ekranlarının yeniden düzenlemenin ardından ikiye düşürüleceği, sadece "Bugün" ve "Bildirimler" ekranlarından oluşacağı söylentileri bulunuyor. Yeni "Bildirimler" ekranı ile tüm bildirimlerin, cevapsız bildirimler de dahil, tek bir ekranda birleştirilerek Bildirim Merkezi'nin daha anlaşılır ve basit olması hedefleniyor. Apple'ın ayrıca 2013 yılının sonunda satın aldığı Cue uygulamasının da bazı özelliklerinin Bildrim Merkezi'ne ekleneceği söylentileri bulunuyor ancak şimdilik bu konu ile ilgili bir detaya sahip değiliz.

Uygulamalar Arası İletişim (Inter-app Communication)
iOS 8 ile birlikte uygulamaların da kendi aralarında daha iyi iletişim kurabilmeleri için Apple'ın geliştirmelere devam ettiği söylentileri bulunuyor. Inter-app Communication olarak bahsedilen bu yeni sistemde bir fotoğraf düzenleme uygulaması kolayca düzenlenmiş içeriği Instagram veya Facebook uygulamalarına gönderebilecek.

Sesli Mesajlar
Apple iOS 8 ile birlikte Sesli Mesajlar uygulamasını daha dikkat çekici hale getirmek için çalışmalarını sürdürüyor. Bazı iOS 7 kullanıcılarının Sesli Mesajlar uygulamasındaki tuşların ne işe yaradığını anlamadığını belirtmesinden dolayı Apple iOS 8'de bu uygulamayı yeniden düzenleyerek kullanıma sunabilir.

Mesajlar
Mesajlar uygulaması iOS 8 ile birlikte geliştirilerek alınmasının üzerinden belirli bir süre geçen mesajların otomatik olarak silinmesi için isteğe bağlı bir özelliğe sahip olabilir. Bu özellik iOS kullanıcılarını eski mesajlarını silmekten kurtarabilir ancak kullanıcıların büyük bir bölümü de bu özelliği hiç kullanmak istemeyebilir.

Game Center
Apple iOS 8 ile birlikte Game Center uygulamasını kaldırmayı ve sadece uygulamaların içinde çalışan bir sistem olarak kullanılmasını planlıyor olabilir. Bu kararın en büyük nedeni olarak da uygulamanın kendisinin kullanım oranının oldukça düşük olması olarak gösteriliyor.

CarPlay
iOS 7.1 ile birlikte kullanıma sunulan CarPlay şu an için sadece cihazın Lightning kablosu ile arabaya bağlanması ile birlikte kullanılabiliyor. Apple'ın planlarının arasında iOS 8 ile birlikte CarPlay'i kablosuz olarak wi-fi üzerinden kullandırmak da bulunuyor olabilir.

Uygulamalarda yapılacak olan geliştirmelerin dışında Apple iOS 8'in iOS 7'den daha hızlı çalışmasını istiyor. Uygulamaların açılış ve kapanış hızlarıyla birlikte genel olarak sistem navigasyonunun da daha yumuşak geçişlere sahip olması ve daha stabil olması için çalışmalar devam ediyor.

Elbette Apple'ın iOS 8'i WWDC 2014'de tanıtmasına daha aylar var ve bu süre içinde planlarda ciddi değişiklikler olma ihtimali de bulunuyor. iOS 7 ile birlikte ilk büyük tasarımsal değişikliğini başarı ile gerçekleştiren Apple iOS 8 ile birlikte de bu başarıyı devam ettirip bir adım ileriye taşımak isteyecektir.

Bu haberi beğendiniz mi?
veApple olarak amacımız daima kullanıcılarımıza en kaliteli hizmeti ve içeriği sunmaktır. Eğer okuduğunuz haberimizi beğendiyseniz bu haberi paylaşarak bize destek olabilirsiniz. Ayrıca yeni yayınlanan haberlerimizden daha hızlı haberdar olabilmek için Twitter veya Facebook sayfalarımızı takip edebilirsiniz.

Yeni bir Apple kullanıcısı mısınız?
Eğer yeni bir Apple kullanıcısıysanız Acemiler bölümümüz altında iPhone, iPad, iPod Touch ve Macintosh bilgisayarlarla ilgili karşılaştığnız sorunların çözümünü, birçok ipucunu ve ilginç detayı bulabilirsiniz.

Haber olarak yayınlamamızı istediğiniz bir konu mu var?
Haber olarak hazırlayıp yayınlamamızı istediğiniz bir konu veya uygulama incelemesi varsa bize iletişim formumuzu kullanarak ulaşmanız yeterlidir.

Bir sorunuz mu var?
Tüm Apple ürünleri ile ilgili sorularınızı Soru & Cevap sayfamızda sorabilirsiniz. Bu sayede editörlerimiz veya diğer kullanıcılarımız sorununuzun çözümü için size daha fazla yardımcı olabilir.

*Lütfen adınızı doğru giriniz. Aksi takdirde yorumunuz onaylanmayabilir.
7 + 7 = ?