Facebook WhatsApp'i Satın Aldı

Facebook popüler çapraz platform mesajlaşma uygulaması WhatsApp'i 16 milyar dolar karşılığında satın aldı. Satın alma teklifi 4 milyar dolar nakite ilave olarak 12 milyar dolarlık Facebook hissesini ve çalışanlar için de ek 3 milyar dolarlık hisse ödemesini içeriyor. Ayrıca WhatsApp'in kurucusu Jan Koum'da Facebook'un yönetim kuruluna katılıyor.

WhatsApp geçtiğimiz Aralık ayında 400 milyon aktif kullanıcısı olduğunu ve bu kullanıcıların 100 milyonunun son 4 ayda WhatsApp'e dahil olduğunu açıklamıştı. 2013 yılının Nisan ayında Google'ın WhatsApp'i satın almak için yaptığı 1 milyar dolarlık teklif ise WhatsApp tarafından geri çevrilmişti. Facebook'un kurucusu Mark Zuckerberg'in konu ile ilgili açıklaması ise şu şekilde;

WhatsApp bizim var olan mesajlaşma servislerimizi tamamlayıcı niteliktedir. Kullanıcılarımız Facebook Messenger'ı geniş ölçekli olarak Facebook arkadaşları ile iletişim kurmak için kullanıyorlar. WhatsApp ise özellikle kullanıcıların telefon rehberlerindeki kişilerle ve küçük gruplarla mesajlaşmak için kullanılıyor. WhatsApp ve Messenger birbirinden farklı ancak çok önemli kullanım alanlarına sahip ve biz bu iki platforma da herkes için daha iyi ürünler yapabilmek adına yatırım yapmaya devam edeceğiz.

WhatsApp tarafından yapılan açıklamaya göre ise servis Facebook'dan bağımsız kalmaya devam edecek. WhatsApp benzeri servisler iOS ve diğer mobil platformlarda SMS mesajları için operatörlere ödeme yapmak istemeyen kullanıcılar tarafından gün geçtikçe daha fazla kullanılmaya devam ediliyor. Şu anda WhatsApp App Store üzerinde en çok indirilen uygulamalar listesindeki yerini korumaya devam ediyor ve Facebook'a göre WhatsApp'in mesajlaşma hacmi, yıllık kabaca 7 trilyon mesaj ile, tüm küresel telekomünikasyon şirketlerindeki SMS hacmine yaklaşmaya devam ediyor.

Bu haberi beğendiniz mi?
veApple olarak amacımız daima kullanıcılarımıza en kaliteli hizmeti ve içeriği sunmaktır. Eğer okuduğunuz haberimizi beğendiyseniz bu haberi paylaşarak bize destek olabilirsiniz. Ayrıca yeni yayınlanan haberlerimizden daha hızlı haberdar olabilmek için Twitter veya Facebook sayfalarımızı takip edebilirsiniz.

Yeni bir Apple kullanıcısı mısınız?
Eğer yeni bir Apple kullanıcısıysanız Acemiler bölümümüz altında iPhone, iPad, iPod Touch ve Macintosh bilgisayarlarla ilgili karşılaştığnız sorunların çözümünü, birçok ipucunu ve ilginç detayı bulabilirsiniz.

Haber olarak yayınlamamızı istediğiniz bir konu mu var?
Haber olarak hazırlayıp yayınlamamızı istediğiniz bir konu veya uygulama incelemesi varsa bize iletişim formumuzu kullanarak ulaşmanız yeterlidir.

Bir sorunuz mu var?
Tüm Apple ürünleri ile ilgili sorularınızı Soru & Cevap sayfamızda sorabilirsiniz. Bu sayede editörlerimiz veya diğer kullanıcılarımız sorununuzun çözümü için size daha fazla yardımcı olabilir.

*Lütfen adınızı doğru giriniz. Aksi takdirde yorumunuz onaylanmayabilir.
9 + 5 = ?