iOS 8 Healthbook Uygulaması ile İlgili Detaylar

Geçtiğimiz ay Apple'ın iOS 8 ve iWatch için kod adı Healthbook olan bir sağlık uygulaması geliştirdiğine dair söylentiler yayılmaya başlamıştı. Söylentilere göre Apple Healthbook uygulaması sayesinde kullanıcıların kan basıncını, susuzluk seviyesini, adımlarını ve diğer spor bilgilerini ölçebilecek ve bu sayede kullanıcıları bilgilendirebilecek.

Tıpkı Passbook uygulamasında olduğu gibi birden fazla kullanıcı arayüzüne sahip olması beklenilen Healthbook uygulaması sayesinde kullanıcılar farklı kategorilere göre ayrılmış spor veya sağlık kartlarına ulaşabilecek ve kendi bilgilerini kolayca takip edebilecekler. Healthbook uygulamasının nasıl olabileceğine dair yayınlanan çizimler elbette Apple tarafından kullanılmayabilir veya henüz iOS 8 lansmanına aylar olduğu için dramatik değişiklikler geçirebilir. Ancak Healthbook uygulamasının altındaki temel fikrin aynı kalması beklentiler içinde yer alıyor.

MobiHealthNews'da Apple'ın Healthbook uygulaması ile ilgili yeni söylentiler yayınladı. Söylentilerin bazıları oldukça ilginç olsa da bir kısmının doğru olmama ihtimali oldukça yüksek diyebiliriz. MobiHealthNews tarafından yayınlanan söylentilerin satır başlıklarını ve yorumları aşağıda görebilirsiniz.

"200'den fazla kişi bu proje üzerinde çalışıyor": Bir sağlık uygulaması geliştirmek için gerekli olan donanım ve yazılım düşünüldüğünde bu sayının doğru olabileceği sonucuna ulaşabiliriz. Zaten geçtiğimiz sene iWatch için Apple'ın marka başvurusu yaptığı dönemde 100 ürün tasarımcısını görevlendirdiğini belirtmiştik. Ayrıca o zamandan bu yana geçen süre içinde de Apple iWatch ekibi için üst düzey yeni isimleri kadrosuna katmayı başarmıştı.

"iWatch bir yan ürün": Bu söylentinin de doğruluğuna katılıyoruz. Zaten uzun zamandan bu yana gelen söylentilere de bakacak olursak Apple iWatch'ı iPhone ile birlikte doğrudan çalışacak bir cihaz olarak tasarlıyor.

"iWatch'ın teknolojik özellikleri beklenilenden daha basit olabilir": Bu söylentinin de doğru olma olasılığı var. Zaten şu ana kadar gelen söylentiler Apple'ın işe alımlarda izlediği stratejiler ve isimlerden meydana geliyor. Ancak son zamanlarda Healthbook ile ilgili olarak uygulamanın henüz söylentilerden ibaret olan yetenekleri göz önüne alındığında, iWatch'ın da teknolojik özelliklerinin basit olması beklenmiyor.

"Healthbook uygulamasının fikri doğru ancak gerçek ismi doğru değil": Ocak ayından bu yana devam eden söylentiler uygulamanın kod adının Healthbook olduğunu belirtiyor. Elbette Apple'ın iOS 8 ile birlikte Healthbook ismini değiştirme ihtimali bulunuyor.

"Susuzluğu izlemeyle ilgili iddialar oldukça şüpheci": Gelen söylentilere bakılırsa susuzluğu izleme Healthbook uygulamasının bir parçası gibi görünüyor. Ancak bu özellik son anda FDA'in (Food and Drug Administration) kısıtlamalarına takılarak kaldırılabilir.

"Healthbook egzersiz, diyet, uyku, stres ve ilaç takibi için kullanılabilir. Belki kadın sağlığı konusunu da içerebilir": Yayınlanan söylentiler zaten Healthbook'un egzersiz, diyet, uyku ve ilaç takibi gibi konularda geliştirildiğini belirtiyor. Ancak özellikle kadın sağlığı gibi konuların şimdilik söylentiler arasında yer almadığını belirtmeliyiz. Apple belki önümüzdeki aylarda bu konuyu da uygulamanın içine dahil etmek isteyebilir.

Healthbook'un ve iWatch'ın Apple'ın geleceği ve gelecek planları ile ilgili çok önemli bir yeri olacağını şimdiden söylemek mümkün. Henüz resmi lansmana aylar olmasına rağmen yayınlanan söylentiler iWatch ve Healthbook'dan beklentileri oldukça yükseltmeye başladı bile. Bu durum Apple'ın lansmanı sırasında iWatch'ın ve Healthbook'un beklentileri karşılamaması durumunda kullanıcılarda hayal kırıklığı yaratmasına da neden olacaktır.

Bu haberi beğendiniz mi?
veApple olarak amacımız daima kullanıcılarımıza en kaliteli hizmeti ve içeriği sunmaktır. Eğer okuduğunuz haberimizi beğendiyseniz bu haberi paylaşarak bize destek olabilirsiniz. Ayrıca yeni yayınlanan haberlerimizden daha hızlı haberdar olabilmek için Twitter veya Facebook sayfalarımızı takip edebilirsiniz.

Yeni bir Apple kullanıcısı mısınız?
Eğer yeni bir Apple kullanıcısıysanız Acemiler bölümümüz altında iPhone, iPad, iPod Touch ve Macintosh bilgisayarlarla ilgili karşılaştığnız sorunların çözümünü, birçok ipucunu ve ilginç detayı bulabilirsiniz.

Haber olarak yayınlamamızı istediğiniz bir konu mu var?
Haber olarak hazırlayıp yayınlamamızı istediğiniz bir konu veya uygulama incelemesi varsa bize iletişim formumuzu kullanarak ulaşmanız yeterlidir.

Bir sorunuz mu var?
Tüm Apple ürünleri ile ilgili sorularınızı Soru & Cevap sayfamızda sorabilirsiniz. Bu sayede editörlerimiz veya diğer kullanıcılarımız sorununuzun çözümü için size daha fazla yardımcı olabilir.

*Lütfen adınızı doğru giriniz. Aksi takdirde yorumunuz onaylanmayabilir.
10 + 11 = ?