Tim Cook Android'i Avrupa'ya Benzetti

Apple'ın CEO'su Tim Cook The Wall Street Journal ile gerçekleştirdiği röportajda gelen bir soru üzerine Android'i Avrupa'ya benzetti. Tim Cook Android için birçok farklı şeyin aynı isim altında toplanmasından bahsederken örnek olarak da Avrupa'nın da birbirinden farklı ülkelerinin tek bir isim altında toplanması örneğini verdi. PC ve mobil savaşlarından da behseden Cook bu iki platformun karşılaştırılmaması gerektiğini savundu ve Android birçok şeyi barındıran bir markayken Windows'un tek bir platform olduğuna değindi.

Aslında Tim Cook'un bu cevabı vermesine neden olan soru Apple'ın yıllar önce PC pazarında Windows'a karşı kaybetmesi gibi iOS'in de Android'e karşı kaybedip kaybetmeyeceğiydi. Tim Cook yıllar önce Mac OS'un kaybetmesine neden olan durumu Mac uygulamalarının eksikliğine ve dolayısıyla da daha fazla uygulaması olan Windows'un öne çıkmasına bağladı. Aynı durumun iOS için geçerli olmayacağını çünkü iOS'in arkasında onu besleyen oldukça büyük bir geliştirici topluluğunun bulunduğunu belirtti. iOS'in bir milyondan fazla uygulaması olması ve bu uygulamaların yarısının sadece iPad'e göre optimize edilmiş olmasından dolayı mobil pazara PC pazarından farklı bakmak gerektiğini de sözlerine ekledi.

Diğer yandan Windows neredeyse tek bir şey. Android ise Avrupa gibi. Avrupa tek bir isim altında ancak Amerika eyaletleri gibi olmayan birçok farklı ülkeye sahip. Android de birçok şey. Kindle kullanan kaç kişi aslında Android kullandığının farkında? Samsung'un yaptıklarını görüyorsunuz, sürekli olarak Android'e üst üste yazılım ekliyor. Bence bu gece ve gündüz gibi. Karşılaştırmak çok yanlış.

Cook ayrıca PC pazarı ile de çok fazla ilgilenmediğini belirtti ve Apple'a Compaq'tan geldiği için o dönemi anlayabildiğini açıkladı. Eğer benim gibi o yoldan geçmiş birisiyle konuşursanız bugünkü mobil pazar ile PC dönemini karşılaştırmanın aynı şey olmayacağını size söyleyecektir diyerek sözlerini noktaladı. 

Bu haberi beğendiniz mi?
veApple olarak amacımız daima kullanıcılarımıza en kaliteli hizmeti ve içeriği sunmaktır. Eğer okuduğunuz haberimizi beğendiyseniz bu haberi paylaşarak bize destek olabilirsiniz. Ayrıca yeni yayınlanan haberlerimizden daha hızlı haberdar olabilmek için Twitter veya Facebook sayfalarımızı takip edebilirsiniz.

Yeni bir Apple kullanıcısı mısınız?
Eğer yeni bir Apple kullanıcısıysanız Acemiler bölümümüz altında iPhone, iPad, iPod Touch ve Macintosh bilgisayarlarla ilgili karşılaştığnız sorunların çözümünü, birçok ipucunu ve ilginç detayı bulabilirsiniz.

Haber olarak yayınlamamızı istediğiniz bir konu mu var?
Haber olarak hazırlayıp yayınlamamızı istediğiniz bir konu veya uygulama incelemesi varsa bize iletişim formumuzu kullanarak ulaşmanız yeterlidir.

Bir sorunuz mu var?
Tüm Apple ürünleri ile ilgili sorularınızı Soru & Cevap sayfamızda sorabilirsiniz. Bu sayede editörlerimiz veya diğer kullanıcılarımız sorununuzun çözümü için size daha fazla yardımcı olabilir.

*Lütfen adınızı doğru giriniz. Aksi takdirde yorumunuz onaylanmayabilir.
3 + 5 = ?