Mac: Ekran Görüntüsü Nasıl Alınır?

Mac OS X'e özellikle Windows'dan geçen kullanıcılar klavyelerinde PrintScreen gibi tuşlar olmadığı için ekran görüntüsü almak gibi oldukça kolay bir işlemi bile yapmakta zorlanabiliyorlar. Aslında Mac OS X'de ekran görüntüsü almanın farklı kısayollarla birden fazla yolu bulunmaktadır. Üstelik ekran görüntüsü almak için kullanacağınız kısayollara belirli bir sırayla veya aynı anda basmanız gerekmiyor. Aşağıda Mac OS X'de ekran görüntüsü almak için kullanabileceğiniz kısayolları ve açıklamalarını bulabilirsiniz.

Ekran görüntüleriniz otomatik olarak PNG formatında kaydedilir eğer bu formatı JPG veya başka bir formata dönüştürmek isterseniz "Mac: Ekran Görüntüsü Formatı Değiştirme" başlıklı haberimize göz atabilirsiniz.

Ekranın Tamamı

Mac OS X'de ekranın tamamının ekran görüntüsünü almak istiyorsanız Shift + CMD + 3 tuş kombinasyonu ile kolayca ekran görüntünüzü alabilirsiniz. Ekran görüntünüz alındıktan sonra otomatik olarak masaüstünüze kaydedilir.

 

Ekranın Belirli Bir Bölümü

Ekranınızın belirli bir bölümünün ekran görüntüsünü almak istiyorsanız Shift + CMD + 4 kısayolunu kullanabilirsiniz. Bu kısayolu kullandığınız zaman farenizin imleci artı şeklini alır ve istediğiniz bölümü seçmenize olanak sağlar. Bu sayede sadece istediğiniz alanın ekran görüntüsünü kolayca alabilirsiniz. Ekran görüntünüz alındıktan sonra otomatik olarak masaüstünüze kaydedilir.

Bir Pencerenin Tamamı

Eğer açık olan bir pencerenin tamamının ekran görüntüsünü almak istiyorsanız Shift + CMD + 4 + Space kısayolunu kullanabilirsiniz. Bu kısayolu kullandığınız zaman farenizin imleci bir fotoğraf makinesi görünümü alır ve istediğiniz pencerenin üzerine geldiğinizde o pencerenin rengini mavi ile işaretler. Tıkladığınız zaman da ekran görüntünüz alınır ve otomatik olarak masaüstünüze kaydedilir.

Ekran Görüntüsünü Kaydetmeden Kopyalamak

Eğer ekranınızın bir bölümünün veya tamamının ekran görüntüsünü almak ve hemen kullanacağınız için masaüstünüze kaydetmek istemiyorsanız Shift + Control + CMD + 4 kısayolunu kullanabilirsiniz. Bu kısayolu kullandığınız zaman farenizin imleci artı şeklini alır ve istediğiniz bölümü seçerek ekran görüntünüzün alınmasına olanak sağlar. Ancak ekran görüntünüz alındıktan sonra masaüstünüze kaydedilmez, sadece yapıştırılmak üzere kopyalanır. Bu kısayol sayesinde kopyalamış olduğunuz ekran görüntüsünü bir metin belgesi, sunum veya resim yapıştırmanıza izin veren bir anlık mesajlaşma uygulamasına kolayca yapıştırabilirsiniz. 

Bu haberi beğendiniz mi?
veApple olarak amacımız daima kullanıcılarımıza en kaliteli hizmeti ve içeriği sunmaktır. Eğer okuduğunuz haberimizi beğendiyseniz bu haberi paylaşarak bize destek olabilirsiniz. Ayrıca yeni yayınlanan haberlerimizden daha hızlı haberdar olabilmek için Twitter veya Facebook sayfalarımızı takip edebilirsiniz.

Yeni bir Apple kullanıcısı mısınız?
Eğer yeni bir Apple kullanıcısıysanız Acemiler bölümümüz altında iPhone, iPad, iPod Touch ve Macintosh bilgisayarlarla ilgili karşılaştığnız sorunların çözümünü, birçok ipucunu ve ilginç detayı bulabilirsiniz.

Haber olarak yayınlamamızı istediğiniz bir konu mu var?
Haber olarak hazırlayıp yayınlamamızı istediğiniz bir konu veya uygulama incelemesi varsa bize iletişim formumuzu kullanarak ulaşmanız yeterlidir.

Bir sorunuz mu var?
Tüm Apple ürünleri ile ilgili sorularınızı Soru & Cevap sayfamızda sorabilirsiniz. Bu sayede editörlerimiz veya diğer kullanıcılarımız sorununuzun çözümü için size daha fazla yardımcı olabilir.

*Lütfen adınızı doğru giriniz. Aksi takdirde yorumunuz onaylanmayabilir.
6 + 8 = ?