Apple 14 Milyar Dolarlık Hissesini Geri Aldı

Apple CEO'su Tim Cook The Wall Street Journal ile yaptığı bir röportajda 2014 yılı birinci çeyrek finansal sonuçlarındaki rekorların ardından Apple hisselerinde yaşanan yüzde 8'lik düşüşün kendileri için süpriz olduğunu belirtti.  Bu durumun sonucu olarak da yaşanan düşüşten faydalanarak geçtiğimiz iki hafta içinde Apple'ın 14 milyar dolarlık hisse senedini geri aldığını açıkladı. 

Bunun anlamı bizim Apple'da bahse girdiğimizdir. Bunun anlamı bizim gerçekten ne yaptığımızı ve ne yapmayı planladığımızı iyi bildiğimizdir. Biz sadece konuşmuyoruz. Biz bunu yaptıklarımızla da gösteriyoruz.

Apple'ın kasasında neden bu kadar çok nakit para tuttuğu sorusu üzerine Tim Cook günlük satın alımlar yapan kişiler için veya kısa dönem yatırımcıları için düzenlemeler yapmadıklarını, yaptıkları her şeyin uzun dönem yatırımcılarını memnun etmek için olduğunu belirtti. Ayrıca Apple'ın yapmakta olduğu şirket satın alımları ilgili olarak da amaçlarının uzun dönemde Apple'ın gerçekten işine yarayacak olan satın alımlarla ilgilendiklerini, büyük firmalara da baktıklarını ama bu tür satın alımların Apple için doğru kararlar olmadığını düşündüklerini sözlerine ekledi. Apple'ın son yıllarda yaptığı satın alımlara baktığımızda da Tim Cook'un sözleri ile aynı doğrultuda olduğunu kolayca görebilmekteyiz. Apple özellikle son bir yılda oldukça fazla satın alma gerçekleştirdi ancak hiçbir şirket için milyarlarca dolar ödeme yapmadı.

Tim Cook'a son olarak Apple'ın gelecek planları ilgili olarak da daha önceden bahsettiği yeni kategorilerden ne demek istediği soruldu ancak henüz konuşmak için hazır olmadıklarını belirten Cook, mantılı olan herkes yeni kategoriler derken ne demek istediğimizi kolayca anlayacaktır demekle yetindi.

Bu haberi beğendiniz mi?
veApple olarak amacımız daima kullanıcılarımıza en kaliteli hizmeti ve içeriği sunmaktır. Eğer okuduğunuz haberimizi beğendiyseniz bu haberi paylaşarak bize destek olabilirsiniz. Ayrıca yeni yayınlanan haberlerimizden daha hızlı haberdar olabilmek için Twitter veya Facebook sayfalarımızı takip edebilirsiniz.

Yeni bir Apple kullanıcısı mısınız?
Eğer yeni bir Apple kullanıcısıysanız Acemiler bölümümüz altında iPhone, iPad, iPod Touch ve Macintosh bilgisayarlarla ilgili karşılaştığnız sorunların çözümünü, birçok ipucunu ve ilginç detayı bulabilirsiniz.

Haber olarak yayınlamamızı istediğiniz bir konu mu var?
Haber olarak hazırlayıp yayınlamamızı istediğiniz bir konu veya uygulama incelemesi varsa bize iletişim formumuzu kullanarak ulaşmanız yeterlidir.

Bir sorunuz mu var?
Tüm Apple ürünleri ile ilgili sorularınızı Soru & Cevap sayfamızda sorabilirsiniz. Bu sayede editörlerimiz veya diğer kullanıcılarımız sorununuzun çözümü için size daha fazla yardımcı olabilir.

*Lütfen adınızı doğru giriniz. Aksi takdirde yorumunuz onaylanmayabilir.
6 + 10 = ?