Apple Birinci Çeyrek Finansal Sonuçlarını Açıkladı [2014]

Apple daha önce duyurduğu gibi 2014 yılının birinci çeyrek finansal sonuçlarını açıkladı. Yayınlanan raporda Apple'ın birinci çeyrek gelirleri 57.6 milyar dolar olarak açıklanırken net kar ise 13.1 milyar dolar oldu.  Apple'ın gelirlerinin yüzde 56'sını iPhone oluştururken yüzde 20'sini ise iPad oluşturuyor. iPhone ve iPad'i yüzde 11'lik pay ile Mac, yüzde 8'lik pay ile iTunes Store ve yüzde 2'lik pay ile iPod satışları oluşturuyor. Kalan yüzde 3'lük pay ise Apple'ın diğer ürünlerinden elde edilen gelir olarak belirlenmiş durumda.

  • Bugüne kadar toplam 472.3 milyon iPhone satıldı. Toplam satılan iPad sayısı ise 195 milyon. Yılbaşı sezonunda satılan toplam Android cihazların 5 katı iOS cihazlar satıldı.
  • Tüm Apple mağazalarından toplam 7 milyar dolar gelir elde edilirken iTunes Store üzerinden ise 4.4 milyar dolar gelir elde edildi.
  • Apple'ın Amerika'da bulunan mağaza sayısı 420'ye Amerika dışında bulunan mağaza sayısı ise 166'ya ulaşmış durumda.
  • Ayrıca Apple'ın kasasındaki nakit miktarı ise 158.8 milyar dolar'a ulaşmış durumda.
  • 51 milyon ile yeni bir iPhone satış rekoru elde edildi.
  • 26 milyon ile yeni bir iPad satış rekoru elde edildi.
  • 4.8 milyon yeni Mac satıldı.
  • 6 milyon iPad satıldı.

Bu haberi beğendiniz mi?
veApple olarak amacımız daima kullanıcılarımıza en kaliteli hizmeti ve içeriği sunmaktır. Eğer okuduğunuz haberimizi beğendiyseniz bu haberi paylaşarak bize destek olabilirsiniz. Ayrıca yeni yayınlanan haberlerimizden daha hızlı haberdar olabilmek için Twitter veya Facebook sayfalarımızı takip edebilirsiniz.

Yeni bir Apple kullanıcısı mısınız?
Eğer yeni bir Apple kullanıcısıysanız Acemiler bölümümüz altında iPhone, iPad, iPod Touch ve Macintosh bilgisayarlarla ilgili karşılaştığnız sorunların çözümünü, birçok ipucunu ve ilginç detayı bulabilirsiniz.

Haber olarak yayınlamamızı istediğiniz bir konu mu var?
Haber olarak hazırlayıp yayınlamamızı istediğiniz bir konu veya uygulama incelemesi varsa bize iletişim formumuzu kullanarak ulaşmanız yeterlidir.

Bir sorunuz mu var?
Tüm Apple ürünleri ile ilgili sorularınızı Soru & Cevap sayfamızda sorabilirsiniz. Bu sayede editörlerimiz veya diğer kullanıcılarımız sorununuzun çözümü için size daha fazla yardımcı olabilir.

*Lütfen adınızı doğru giriniz. Aksi takdirde yorumunuz onaylanmayabilir.
2 + 8 = ?