iTunes Hesabı ile Fiziksel Mağazalardan Alışveriş Yapılabilecek mi?

Apple Mavericks ve iOS 7 sayesinde iCloud ile senkronize olan Anahtar Zinciri'ni (Keychain) kullanarak ödeme sistemini geliştirmiş ve kredi kartı bilgileri gibi kritik bilgileri de (kullanıcıların isteğine bağlı) depolayarak web üzerinde kullanılabilmesini geçtiğimiz aylarda sağlamıştı. Wall Street Journal'in haberine göre Apple bu senkronizasyonu fiziksel mağazalara da taşıyarak çok daha fazlasını istiyor olabilir.

Yayınlanan habere göre Apple kullanıcıların iPhone'larını kullanarak fiziksel mağazalardan da iTunes hesapları sayesinde ödeme yapabilmelerini sağlamak istiyor. Hatta iTunes'un başındaki isim olan Eddy Cue teknoloji endüstrisinin başındaki isimlerle bir toplantı gerçekleştirerek Apple'ın da bu ekosisteme dahil olabilmesinin olasılıklarını görüştü. Söz edilen ödeme sisteminin çalışma mantığı ise App Store uygulamasına oldukça benzer olarak tanımlanıyor. Ülkemizde kullanılamasa da App Store uygulamasının kullanılabildiği ülkelerde kullanıcılar iPhone'ları üzerinden ödeme gerçekleştirerek ürünler satın alabiliyorlar.

Apple iOS 7'nin kamera API'si dahilinde yayınladığı bakod tarayıcısı özelliği sayesinde geliştiricilerin barkod tarama uygulamaları yapabilmesinin önünü açmıştı. Buna ek olarak iOS 6 ile birlikte kullanıma sunulan Passbook uygulamasında da kullanıcılar uçak, etkinlik ve konser biletlerini, fiziksel mağazaların kartlarını ve kuponlarını depolayabiliyorlar. Ayrıca son olarak iOS 7 ile birlikte kullanıma sunulan iBeacon'ın da mağazalarda kullanılmaya başlanması ve Apple'ın iBeacon üzerinden ödeme yapılabilmesi için almış olduğu patentler göz önüne alındığında haberde bahsedilen satın alma işlemlerinin artık oldukça mümkün olduğu görülebiliyor. Kısacası milyonlarca kullanıcısının kredi kartı bilgilerine sahip olan Apple ekosistemine mobil ödemeyi de dahil ederek oldukça kısa bir süre içinde pazarda söz sahibi firmalardan birisi haline gelebilecek altyapıya artık sahip.

Bu haberi beğendiniz mi?
veApple olarak amacımız daima kullanıcılarımıza en kaliteli hizmeti ve içeriği sunmaktır. Eğer okuduğunuz haberimizi beğendiyseniz bu haberi paylaşarak bize destek olabilirsiniz. Ayrıca yeni yayınlanan haberlerimizden daha hızlı haberdar olabilmek için Twitter veya Facebook sayfalarımızı takip edebilirsiniz.

Yeni bir Apple kullanıcısı mısınız?
Eğer yeni bir Apple kullanıcısıysanız Acemiler bölümümüz altında iPhone, iPad, iPod Touch ve Macintosh bilgisayarlarla ilgili karşılaştığnız sorunların çözümünü, birçok ipucunu ve ilginç detayı bulabilirsiniz.

Haber olarak yayınlamamızı istediğiniz bir konu mu var?
Haber olarak hazırlayıp yayınlamamızı istediğiniz bir konu veya uygulama incelemesi varsa bize iletişim formumuzu kullanarak ulaşmanız yeterlidir.

Bir sorunuz mu var?
Tüm Apple ürünleri ile ilgili sorularınızı Soru & Cevap sayfamızda sorabilirsiniz. Bu sayede editörlerimiz veya diğer kullanıcılarımız sorununuzun çözümü için size daha fazla yardımcı olabilir.

*Lütfen adınızı doğru giriniz. Aksi takdirde yorumunuz onaylanmayabilir.
4 + 9 = ?