Apple'dan Ruh Haline Göre Reklamlar

Apple'ın yapmış olduğu yeni bir patent başvurusuna göre şirket kullanıcılarının ruh haline göre reklam yayını yapmanın yollarını arıyor. Kullanıcıların ruh halini anlayabilmenin kalbinde ise iWatch ve yeni sensörler yatıyor olabilir.

Kullanıcıların ruh halini anlamanın elbette birden çok yolu bulunuyor. Bu yolların arasında sosyal medya paylaşımları, kullanılan uygulamaların analizleri ve dinlenen şarkılar da yer alıyor. Patent başvurusunda bunların haricinde sensörler tarafından ölçümlenebilecek fiziksel veriler de bulunuyor. Bu fiziksel verilerin içinde kalp atış hızı, kan basıncı, adrenalin seviyesi, terleme oranı ve vücut ısısı da bulunuyor. Apple ayrıca almış olduğu patentlerle ses tonu, ses izi ve stres seviyesi gibi verileri de işleyerek reklam yayını yapmanın yollarını arıyor olabilir. Elbette ses analizleri gibi verilerin elde edilebilmesi için Siri'nin kullanılması gibi zaten iOS cihazlarında var olan özellikler kullanılabilir ancak geriye kalan veriler için yeni sensörlere ihtiyaç duyulacağı da çok açık.

Apple'ın almakta olduğu patentlerin birçoğunu gerçek hayata uyarlamadığını söyleyebiliriz ancak bir kısmı gerçek ürünlere dönüşüyor ve ruh haline göre reklam yapabilmek de oldukça ilgi çekici bir patent olarak kendini diğerlerinden bir adım öne çıkarıyor. Özellikle de iWatch'ın bir sağlık ürünü gibi birçok uygulamaya sahip olmasını beklediğimizden dolayı bu patentle birlikte belirtilen özelliklerin bir kısmına sahip olabileceğini de varsayabiliriz.

Bu haberi beğendiniz mi?
veApple olarak amacımız daima kullanıcılarımıza en kaliteli hizmeti ve içeriği sunmaktır. Eğer okuduğunuz haberimizi beğendiyseniz bu haberi paylaşarak bize destek olabilirsiniz. Ayrıca yeni yayınlanan haberlerimizden daha hızlı haberdar olabilmek için Twitter veya Facebook sayfalarımızı takip edebilirsiniz.

Yeni bir Apple kullanıcısı mısınız?
Eğer yeni bir Apple kullanıcısıysanız Acemiler bölümümüz altında iPhone, iPad, iPod Touch ve Macintosh bilgisayarlarla ilgili karşılaştığnız sorunların çözümünü, birçok ipucunu ve ilginç detayı bulabilirsiniz.

Haber olarak yayınlamamızı istediğiniz bir konu mu var?
Haber olarak hazırlayıp yayınlamamızı istediğiniz bir konu veya uygulama incelemesi varsa bize iletişim formumuzu kullanarak ulaşmanız yeterlidir.

Bir sorunuz mu var?
Tüm Apple ürünleri ile ilgili sorularınızı Soru & Cevap sayfamızda sorabilirsiniz. Bu sayede editörlerimiz veya diğer kullanıcılarımız sorununuzun çözümü için size daha fazla yardımcı olabilir.

*Lütfen adınızı doğru giriniz. Aksi takdirde yorumunuz onaylanmayabilir.
8 + 7 = ?