Apple 32.5 Milyon Dolar'lık Anlaşmayı Kabul Etti

Apple ve Federal Ticaret Komisyonu uygulama içi satın alımlarla ilgili davanın geri çekilmesi karşılığında zarar gördüğünü belirten ailelere ödenmek üzere 32.5 milyon dolarlık bir ödeme üzerinde anlaştıklarını duyurdular.

Biraz geçmişe dönecek ve davanın konusunu hatırlayacak olursak, çocuklarının gerçekleştirdiği uygulama içi satın alımlar nedeniyle ebeveynlerin şirkayeti üzerine Amerikan Federal Ticaret Komisyonu Apple'a bir dava açmıştı. Davanın konusu iOS cihazlarını kullanan çocukların uygulama içi satın alımları nedeniyle ebeveynlerine gelen yüklü kredi kartı faturalarıydı. İşte bu davanın geri çekilmesi karşılığında Apple bugün ebeveynlerin zararını karşılamak için 32.5 milyon dolar ödemeyi kabul etti. Davanın detaylarını ise Tim Cook Apple çalışlarına gönderdiği bir mesajla belirtti.

Takım,

Bilmenizi isterim ki Apple ve Federal Ticaret Komisyonu ortak bir karara vardı. Birkaç aydır FTK ile uygulama içi satın alım özelliği ile ilgili görüşmelerimiz devam ediyordu çünkü bazı genç müşterilerimiz ebeveynlerinin izni olmadan bazı satın alımlar gerçekleştirmekteydiler. Bliyorum ki bu duyuru en başından bu yana App Store'u her yaştan müşteriler için daha güvenli yapmak isteyen sizlere süpriz olacaktır.

En başından bu yana çocukları korumak App Store takımının ve Apple'daki herkesin daima önceliği olmuştur. Mağazamız diğerleriyle kıyaslandığında gizliliği, güvenliği, kullanışlılığı ile dikkat çekmektedir ve biz Apple'ın yüksek güvenlik standartlarını benimseyen geliştiricilerle çalışmaktayız. iOS'de bulunan ebeveyn denetimleri oldukça güçlü, sezgisel ve kişiselleştirilebilirdir. Ayrıca biz daima ebeveynlere çocuklarını koruyabilmeleri için yeni yollar sunmaya da devam etmekteyiz. Çocuklara sattıkları uygulamaları bile incelemeyen diğer mobil cihaz ve işletim sistemi üreticileriyle karşılaştırıldığında kontrollerimiz onların çok ötesindedir.

2009 yılında uygulama içi satın alımları duyurduğumuzda ebeveynlere bu özelliği tek bir tuşla kapatabilmelerinin yolunu sunduk. Uygulama içi satın alımlar aktifse ve bir uygulama indirmek için şifre girilmişse App Store bir sonraki indirmeler için 15 dakika boyunca yeniden şifre sormuyor. 15 dakikalık bu süre App Store'un ilk açıldığı 2008 yılından bu yana var ve müşterilerimizin App Store'u daha kolay kullanabilmelerini amaçlıyor. Ancak bazı genç müşterilerimiz bu özelliğin aynı zamanda ebeveynlerinin izni olmadan uygulama içi satın alımlar yapabilmelerini sağladığını farketmiş.

Bazı müşterilerimizden uygulama içi satın alımların çok kolay olduğuna dair bazı şikayetler aldık ve hemen gerekli önlemleri alarak geliştirmeler yaptık. Ebeveynlere daha fazla yardımcı olabilmesi için satın alma işlemlerine yeni adımlar ekledik.

Geçtiğimiz yıl bir ebeveynin izni olmadan yapılmış olabilecek bir uygulama içi satın alma ile ilgili geri ödeme gerçekleştirdik. Ayrıca bu durumdan etkilenmiş olabilecek tüm müşterilerimize ulaşmak istedik ve çocuklar için tasarlanan uygulamalardan uygulama içi satın alım gerçekleştirmiş 28 milyon App Store müşterisine e-posta gönderdik. Bazı e-postalarımız geri döndü ve bu nedenle bu müşterilerimize posta gönderdik. Sonuçta 37.000 şikayet aldk ve tüm bu şikayetlerin sonucunda yapılan ödemeleri geri iade etmeye karar verdik.

Federal hakim almış olduğumuz kararlara katıldı ve herkes için en doğru kararı verdiğimizi bizlere düşündürdü. Daha sonra Federal Ticaret Komisyonu olaya dahil oldu ve aynı nedenden dolayı ikinci bir dava ile yüzleşmek zorunda kaldık. Biz de, zaten yapacağımızı daha önce belirttiğimizden dolayı, uzun ve zorlu yasal süreçle uğraşmak yerine bize sunulan anlaşmayı kabul etmeye karar verdik.

App Store Apple'ın en önemli inovasyonlarından bir tanesi ve dünya çapında oldukça popüler. Bunun en büyük nedeni ise müşterilerimizin Apple'a güvenebileceklerini bilmesi. Siz ve çalışma arkadaşlarınız Apple'a bu güveni kazanabilmesinde yardımcı oldunuz.

Apple yaptığımız her şeyde en yüksek ahlaki, hukuki ve etik standartları benimseyen oldukça güçlü fikirlere sahip inovatif insanlarlar dolu bir firmadır. Daha önce de dediğim gibi teknolojinin insanlığın en derin değerlerine ve en yüksek beklentilerine hizmet edebileceğine inanıyoruz. Apple büyümeye devam ettikçe bu yolda kaçınılmaz şekilde incelemeler ve eleştiriler olacaktır. Bu tür sorulardan kaçmıyor ve utanmıyoruz. Çünkü biz şirketimizin ve çalışma arkadaşlarımızın bütünlüğünden eminiz.

Müşterilerimizi memnun etmek için gerçekleştirdiğiniz çalışmalardan ve Apple'ın onların güvenlerine layık olduğunu gösterdiğinizden ötürü teşekkür ederim.

Tim

Tim Cook'un Apple çalışanlarına gönderdiği mesajda belirttiği ve uygulama içi satın alımlarla ilgili davaların başlamasına neden olan olayda 8 yaşında bir çocuk ailesinin bilgisi olmadan Smurfs' Village, Hay Day, My Horse ve Campus Life gibi oyunlarda 6.000 dolardan fazla satın alım gerçekleştirmişti.

Eğer siz de iOS cihazlarınızı çocuklarınız ile paylaşıyorsanız "iPhone ve iPad'de Çocuklar için Uygulama Satın Almayı Engelleme" başlıklı haberimize mutlaka göz atmanızı öneririz. 

Bu haberi beğendiniz mi?
veApple olarak amacımız daima kullanıcılarımıza en kaliteli hizmeti ve içeriği sunmaktır. Eğer okuduğunuz haberimizi beğendiyseniz bu haberi paylaşarak bize destek olabilirsiniz. Ayrıca yeni yayınlanan haberlerimizden daha hızlı haberdar olabilmek için Twitter veya Facebook sayfalarımızı takip edebilirsiniz.

Yeni bir Apple kullanıcısı mısınız?
Eğer yeni bir Apple kullanıcısıysanız Acemiler bölümümüz altında iPhone, iPad, iPod Touch ve Macintosh bilgisayarlarla ilgili karşılaştığnız sorunların çözümünü, birçok ipucunu ve ilginç detayı bulabilirsiniz.

Haber olarak yayınlamamızı istediğiniz bir konu mu var?
Haber olarak hazırlayıp yayınlamamızı istediğiniz bir konu veya uygulama incelemesi varsa bize iletişim formumuzu kullanarak ulaşmanız yeterlidir.

Bir sorunuz mu var?
Tüm Apple ürünleri ile ilgili sorularınızı Soru & Cevap sayfamızda sorabilirsiniz. Bu sayede editörlerimiz veya diğer kullanıcılarımız sorununuzun çözümü için size daha fazla yardımcı olabilir.

*Lütfen adınızı doğru giriniz. Aksi takdirde yorumunuz onaylanmayabilir.
10 + 9 = ?