iPhone 6 ve iWatch Ekran Boyutları

Araştırma firması DisplaySearch ekran tedarikçisi kaynaklarından edindiği bilgilerden yola çıkarak yeni bir rapor yayınladı. Yayınlanan raporda Apple'ın 2014 yılının sonuna doğru piyasaya sürmesinin beklendiği iPhone 6, iPad ve iWatch'ın ekran boyutları ile ekranların piksel yoğunlukları yer alıyor. DisplaySearch iPhone 6 ve iPad'in beklendiği gibi ekranının büyüme olasılığının olduğunu raporunda vurgularken, iWatch'ın ise esnek AMOLED ekrana sahip olabileceği de belirtiyor.

DisplaySearch analisti David Hsieh'in tahminlerine göre Apple iPhone 6'yı 5.5 inçlik 1920 x 1080 çözünürlüğünde piyasaya sürecek ve iPhone 6'nın piksel yoğunluğu 401 ppi'a yükseltilecek. iPhone 6'nın ekranının daha önceki iPhone modellerinde olduğu gibi LTPS TFT LCD olması da David Hsieh'in beklentileri arasında yer alıyor. Yayınlanan raporda ayrıca Apple'ın iPhone 6'nın ekranı için 4.7 inç, 5.7 inç ve 6.2 inçlik farklı boyutlar da deniyor olabileceğinden bahsediliyor. Apple'ın 5.7 inç veya 6.2 inçlik ekran boyutunu seçmesi durumunda çözünürlüğün 2560 x 1440 ve piksel yoğunluğunun ise 474 veya 515 ppi olması da beklentiler arasında bulunuyor.

iPad tarafında ise iPad mini'nin arkasından Apple'ın bir de 12 inç boyutlarında bir "iPad Pro" piyasaya sürme ihtimali bulunuyor. DisplaySearch'ün raporuna göre Apple 12 inç'lik iPad Pro'nun çözünürlüğünü 2732 x 2048, piksel yoğunluğunu ise 256 ppi olarak belirlemiş olabilir. Zaten oldukça uzun bir zamandan bu yana Apple'ın iPad'in ekran boyutunu 12.9 inç'e çıkartacağı söylentileri vardı ve bu değişimin 2014 yılının başında olabileceği vurgulanıyordu. Ancak Apple'ın böyle bir planı varsa bile şu ana kadar hiçbir parçanın sızdırılmadığını da belirtmeliyiz.

DisplaySearch'ün iWatch için tahminleri ise Apple'ın iki farklı model piyasaya süreceği yönünde. Ekran boyutları hariç tamamen aynı özelliklere sahip olacak bu iki modelin kadınlar için 1.3 inç, erkekler içinse 1.6 inç olarak üretileceği belirtiliyor. Her iki iWatch modelinde de ekran çözünürlüğü 320 x 320 olarak belirlenirken ekranların ise esnek AMOLED teknolojisi ile üretilmesi bekleniyor. Söylentilere göre Apple iWatch üretimine 2014 yılı içinde başlayacak ancak henüz net bir tarih bulunmuyor.

Bu haberi beğendiniz mi?
veApple olarak amacımız daima kullanıcılarımıza en kaliteli hizmeti ve içeriği sunmaktır. Eğer okuduğunuz haberimizi beğendiyseniz bu haberi paylaşarak bize destek olabilirsiniz. Ayrıca yeni yayınlanan haberlerimizden daha hızlı haberdar olabilmek için Twitter veya Facebook sayfalarımızı takip edebilirsiniz.

Yeni bir Apple kullanıcısı mısınız?
Eğer yeni bir Apple kullanıcısıysanız Acemiler bölümümüz altında iPhone, iPad, iPod Touch ve Macintosh bilgisayarlarla ilgili karşılaştığnız sorunların çözümünü, birçok ipucunu ve ilginç detayı bulabilirsiniz.

Haber olarak yayınlamamızı istediğiniz bir konu mu var?
Haber olarak hazırlayıp yayınlamamızı istediğiniz bir konu veya uygulama incelemesi varsa bize iletişim formumuzu kullanarak ulaşmanız yeterlidir.

Bir sorunuz mu var?
Tüm Apple ürünleri ile ilgili sorularınızı Soru & Cevap sayfamızda sorabilirsiniz. Bu sayede editörlerimiz veya diğer kullanıcılarımız sorununuzun çözümü için size daha fazla yardımcı olabilir.

*Lütfen adınızı doğru giriniz. Aksi takdirde yorumunuz onaylanmayabilir.
10 + 1 = ?