iBeacon Nerede Kullanılıyor?

Apple ürünleri genellikle çok dikkat çeker ve talep görür ancak içlerinde öyle bir tanesi var ki henüz yeteri kadar dikkat çekemedi: iOS 7 ile birlikte kullanıma sunulan iBeacon konumlama sistemi. iBeacon'ın ne olduğunu ve nasıl kullanılabileceğini zaten "iBeacon Nedir? Nasıl Kullanılır?" başlıklı yazımızda özetlemiştik. Peki ama "geliyorum" diyen dönüşüme neden hazırlıklı olmamız gekiyor?

Cevap çok basit: Bu teknoloji her şeyi değiştirebilecek potansiyele sahip!

iBeacon için genellikle iç mekan GPS deniliyor ancak bu açıklama tamamen olmasa da büyük ölçüde hatalı. Öncelikle iBeacon'ın çalışması için hiçbir uydu gerekmiyor. Ayrıca iBeacon sadece iç mekanlarda değil aynı zamanda dış mekanlarda da çalışabiliyor.

iBeacon'ın en önemli özelliği elbette Bluetooth Low Energy (Bluetooth 4.0 veya Bluetooth Smart'da deniyor) özelliğini destekliyor olması. Bir diğer özelliği ise sadece iki cihaz arasındaki iletişime izin veriyor olması denilebilir. iBeacon ile iletişim bir kez kurulunca bu iletişim ağından birçok şey yapılabiliyor;

  • Uyumlu bir uygulama çalıştıran cihazın konumunu belirleme
  • Cihazda bir işlem gerçekleştirme
  • Beacon vericisi ile cihaz arasında uzaklığı belirleme
  • Cihazlara iletiler ve mesajlar gönderilmesi
  • Cihazların Beacon vericileri ile bağlantı kurabilmesine imkan tanınması

iBeacon'ın kullanılabilmesi için bir adet Apple'ın standartlarına uyan Beacon vericisi olması olması yeterli olabiliyor. Üstelik iBeacon vericilerinin fiyatları da 10 dolar gibi oldukça uygun maliyetlere sahip ve bu da, küçük veya büyük farketmeksizin, tüm işletmelerin iBeacon'a erişebilir olmasını sağlıyor. Hatta Android 4.3 veya üzeri bir işletim sistemine sahip uyumlu Android cihazları da iBeacon iletilerini alabiliyorlar. iBeacon'ın perakende satış, ev dekorasyonu, oyunlar, tur rehberliği ve hatta güvenlik sektörlerinde bile kullanım alanları bulunuyor.

iBeacon'ı şu anda hangi firmalar kullanıyor?

Öncelikle Aralık ayından bu yana Amerika genelindeki 254 Apple Store'da iBeacon vericileri bulunuyor ve Apple bu vericiler sayesinde iBeacon ile uyumlu cihazlara iletiler gönderebiliyor. 

Amerika genelinde 150'den fazla market de Beacon vericilerini mağazalarına yerleştirmiş durumda. Marketlerin bir çoğu müşterilerinin bakmakta olduğu reyonlara göre bildirimler göndererek indirim kuponları veriyor ve satışlarını artırmaya çalışıyorlar. Müşterilerinin en çok hangi reyonlarına ilgi gösterdiğini analiz edebiliyor ve düzenlemelerini bu bilgilere göre gerçekleştirebiliyorlar.

Konum bazlı magazin dergilerine sahip olan Exact Editions isimli şirket ise iBeacon vericileri sayesinde uygulamasını App Store'dan indirterek dergilerinin okunmasını sağlıyor.

Swirl isimli pazarlama şirketi ise iBeacon'ları çoktan reklam kampanyalarında kullanmaya başlamış ve müşterilerine potansiyel hedef kitlelerine tam olarak doğru anda ulaşabilmeleri için pazarlama çözümleri üretmeye başlamış.

Uygulama geliştiriciler de iBeacon'ı kendi uygulamalarına entegre etmenin farklı yollarını araştırmaya devam ediyor ve oldukça ilginç işler çıkarabiliyorlar. The Tap Lab Tiny Tycoons isimli oyunu ile bu konuda ilklerden olmayı başardı bile.

Bazı markalar iBeacon vericileri sayesinde kullanıcılarına mağazalarına girdiklerinde check-in yapmalarını hatırlatan iletiler de göndermeye başladılar.

iBeacon henüz çok yeni bir teknoloji ve elbette gelişip uyumlu uygulamalar da arttıkça kullanımı da sürekli artacaktır. iBeacon sahip olduğu güvenlik ve kullanım kolaylığı sayesinde kullanıcıları, vericilerinin maliyeti sayesinde de işletmelerin şimdiden dikkatini çekmeyi başardı. Bu teknolojiye biz de gözümüzü kapamamalıyız çünkü iBeacon tüm alışkanlıklarımızı değiştirebilir.

Bu haberi beğendiniz mi?
veApple olarak amacımız daima kullanıcılarımıza en kaliteli hizmeti ve içeriği sunmaktır. Eğer okuduğunuz haberimizi beğendiyseniz bu haberi paylaşarak bize destek olabilirsiniz. Ayrıca yeni yayınlanan haberlerimizden daha hızlı haberdar olabilmek için Twitter veya Facebook sayfalarımızı takip edebilirsiniz.

Yeni bir Apple kullanıcısı mısınız?
Eğer yeni bir Apple kullanıcısıysanız Acemiler bölümümüz altında iPhone, iPad, iPod Touch ve Macintosh bilgisayarlarla ilgili karşılaştığnız sorunların çözümünü, birçok ipucunu ve ilginç detayı bulabilirsiniz.

Haber olarak yayınlamamızı istediğiniz bir konu mu var?
Haber olarak hazırlayıp yayınlamamızı istediğiniz bir konu veya uygulama incelemesi varsa bize iletişim formumuzu kullanarak ulaşmanız yeterlidir.

Bir sorunuz mu var?
Tüm Apple ürünleri ile ilgili sorularınızı Soru & Cevap sayfamızda sorabilirsiniz. Bu sayede editörlerimiz veya diğer kullanıcılarımız sorununuzun çözümü için size daha fazla yardımcı olabilir.

*Lütfen adınızı doğru giriniz. Aksi takdirde yorumunuz onaylanmayabilir.
3 + 1 = ?