iBeacon ile Konum Bazlı Oyunlar

iBeacon'ın özellikle mağazalar için büyük bir potansiyeli olduğu aşikar. Hatta mağazanın farklı yerlerine yerleştiren iBeacon vericileri sayesinde müşterinin konumuna göre kişiselleştirilmiş bildirimler iletilebilmesi bile mümkün. Apple'ın geleneksel GPS sistemini kullanarak özellikle iç mekanlarda kesin konum bilgileri elde edilebilmesi oldukça zor ve güvenilmez. Ancak iBeacon kullanan işletmeler ve kurumlar iOS cihazlarının GPS'lerine güvenmek yerine Bluetooth üzerinden müşterilerine kolayca ulaşabilme ve onların tam yerlerini belirleme şansına sahipler. Tam da bu noktada böylesine kesin konum bilgileri sunabilen iBeacon çok oyunculu oyunlar için de büyük bir potansiyele sahip ve kısa zaman içinde iBeacon teknolojisini kullanan oyunları App Store'da görme şansına da sahibiz.

The Tap Lab isimli firmanın geliştirmiş olduğu Tiny Tycoon isimli oyununda tıpkı Monopoly'de olduğu gibi gerçek dünyadaki mekanları satın alabiliyorsunuz. Arkadaşlarınızdan veya tanımadığınız insanlardan satın aldığınız bu mekanları da işleterek daha fazla para kazanabiliyor ve farklı mekanları da satın alarak oyundaki karakterinizi geliştirebiliyorsunuz. Oyunda yer alan mekanlar Foursquare'den çekildiği için zaten hali hazırda birçok mekan Türkiye için bulunuyor ve satın alınabiliyor. Elbette şu an için GPS bazlı olarak çalışan Tiny Tycoons kısa zaman içinde iBeacon teknolojisini de desteklemeye başlayacak ve bu sayede iBeacon bulunan mekanları tam konum bilgisi ile satın almak ve işletmek mümkün olabilecek.

iBeacon'ın kullanımı arttıkça elbette bu teknolji ile yapılabilecekler de artacak ve iOS kullanıcıları çok farklı kişiselleştirilmiş teklifleri gittikleri mekanlardan alabilek veya çok oyunculu oyunlara dahil olarak çok daha interaktif oyunlar oynayabilecekler.

Bu haberi beğendiniz mi?
veApple olarak amacımız daima kullanıcılarımıza en kaliteli hizmeti ve içeriği sunmaktır. Eğer okuduğunuz haberimizi beğendiyseniz bu haberi paylaşarak bize destek olabilirsiniz. Ayrıca yeni yayınlanan haberlerimizden daha hızlı haberdar olabilmek için Twitter veya Facebook sayfalarımızı takip edebilirsiniz.

Yeni bir Apple kullanıcısı mısınız?
Eğer yeni bir Apple kullanıcısıysanız Acemiler bölümümüz altında iPhone, iPad, iPod Touch ve Macintosh bilgisayarlarla ilgili karşılaştığnız sorunların çözümünü, birçok ipucunu ve ilginç detayı bulabilirsiniz.

Haber olarak yayınlamamızı istediğiniz bir konu mu var?
Haber olarak hazırlayıp yayınlamamızı istediğiniz bir konu veya uygulama incelemesi varsa bize iletişim formumuzu kullanarak ulaşmanız yeterlidir.

Bir sorunuz mu var?
Tüm Apple ürünleri ile ilgili sorularınızı Soru & Cevap sayfamızda sorabilirsiniz. Bu sayede editörlerimiz veya diğer kullanıcılarımız sorununuzun çözümü için size daha fazla yardımcı olabilir.

*Lütfen adınızı doğru giriniz. Aksi takdirde yorumunuz onaylanmayabilir.
2 + 3 = ?