Mac Satışları Son Çeyrekte Uçuşa Geçti

Araştırma ve analiz şirketi Gartner 2013 yılının son çeyreğine ait bilgisayar satışlarının yer aldığı raporunu yayınladı. Özellikle HP ve Toshiba'nın pazar paylarını da eline geçiren Apple Mac satışlarında yüzde 28.5'lik büyüme ile yılı kapatmayı başardı. Apple dışında Dell ve Lenovo da satışlarını artırmayı başarırken diğer tüm firmaların pazar paylarında azalmalar gerçekleşti.

Apple 2012 yılının dördüncü çeyreğinde toplam 1.6 milyon Mac satmayı başarırken 2013 yılının aynı döneminde satışlarını yüzde 28.5 geliştirerek toplam 2.1 milyona ulaşmayı başardı. Apple'ın satışlarındaki bu ciddi artış doğal olarak pazar payında da ciddi bir artışa neden oldu. Apple 2012 yılında yüzde 9.9 pazar payına sahipken 2013 yılında pazar payı yüzde 13.7'ye yükseldi.

2012 yılının aynı döneminde toplam PC satışı 17 milyon olarak gerçekleşirken 2013 yılında ise bu rakam yüzde 7.5 azalarak 15.7 milyona gerilemiş durumda. Son birkaç çeyrekten bu yana özellikle tablet satışları PC satışlarına büyük darbeler vurmaya devam ediyor. Yapılan araştırmalar ise bu durumda enaz etkilenen firmalardan birisi olarak Apple'ı gösteriyor çünkü özellikle tablet satışlarında da Apple oldukça başarılı sonuçlar elde ediyor.

Gartner'ın yayınladığı bu raporun bir ön araştırma olduğunu da hatırlatmakta fayda var. Geçtiğimiz sene Gartner yayınlamış olduğu raporu düzenlemiş ve Apple'ın pazar payını yüzde 12.3'den yüzde 9.9'a çekmişti. Raporun düzeltilerek Apple'ın pazar payının düşürülmesinin nedeni ise yeni tatılan iMac'lerin stoklarının talebi karşılayamamış olması ve tüketicilerin başka ürünlere yönelmesiydi.

Bu haberi beğendiniz mi?
veApple olarak amacımız daima kullanıcılarımıza en kaliteli hizmeti ve içeriği sunmaktır. Eğer okuduğunuz haberimizi beğendiyseniz bu haberi paylaşarak bize destek olabilirsiniz. Ayrıca yeni yayınlanan haberlerimizden daha hızlı haberdar olabilmek için Twitter veya Facebook sayfalarımızı takip edebilirsiniz.

Yeni bir Apple kullanıcısı mısınız?
Eğer yeni bir Apple kullanıcısıysanız Acemiler bölümümüz altında iPhone, iPad, iPod Touch ve Macintosh bilgisayarlarla ilgili karşılaştığnız sorunların çözümünü, birçok ipucunu ve ilginç detayı bulabilirsiniz.

Haber olarak yayınlamamızı istediğiniz bir konu mu var?
Haber olarak hazırlayıp yayınlamamızı istediğiniz bir konu veya uygulama incelemesi varsa bize iletişim formumuzu kullanarak ulaşmanız yeterlidir.

Bir sorunuz mu var?
Tüm Apple ürünleri ile ilgili sorularınızı Soru & Cevap sayfamızda sorabilirsiniz. Bu sayede editörlerimiz veya diğer kullanıcılarımız sorununuzun çözümü için size daha fazla yardımcı olabilir.

*Lütfen adınızı doğru giriniz. Aksi takdirde yorumunuz onaylanmayabilir.
9 + 11 = ?