Apple'ın Akıllı Saat Sektöründeki Rakipleri

Apple'ın iWatch söylentilerine ve Pebble'ın gittikçe artan popülerliğine rağmen bu yıl CES 2014'de birçok akıllı saat sergilendi. Qualcomm, Sony ve Samsung gibi büyük şirketlerin yanı sıra küçük şirketler de ürettikleri akıllı saatlerle dikkat çekmeyi başardılar. Akıllı saatlerini sergileyen firmaların bir kısmı tasarıma önem verirken bir kısmı ise akıllı saatlerin üzerinde durmayı tercih etmiş. Biz de giyilebilir teknolojiler konusunda alınan aşamayı akıllı saatleri ele alarak aşağıda tanıtmaya ve iWatch'ın potansiyel rakiplerini göstermeyi istedik.

Intel Smart Watch
CES'deki tanıtımı sırasında Intel 2014 yılı boyunca özellikle giyilebilir teknolojilere nasıl odaklanacağı ile ilgili bilgiler paylaştı. Intel ayrıca sunumunun bir parçası olarak da lokasyon bazlı bildirimleri alabilen bir akıllı saati tanıttı. Intel'in akıllı saati henüz bir prototip olsa da arkadaşlarınızın veya aile üyelerinizin belirli konumlardan ayrıldıktan sonra bildirimler alabilmesi ve lokasyon bazlı bildirimleri dikkat çekiyor. Intel'in akıllı saatinin seri üretimine 2014 yılı içinde başlanacağı tahmin ediliyor.

Pebble Steel
Pebble'ın ikinci nesil akıllı saati Pebble Steel bir önceki nesile göre tamamen aynı özelliklere sahip olsa da paslanmaz çelik kayışı ve yeni tasarımı ile dikkat çekiyor. Önceki nesile göre daha hafif ve ince olan Pebble Steel aynı zamanda Corning Gorilla Glass camı sayesinde çizilmelere karşı da dayanıklı ve tek şarjla yaklaşık 5 ila 7 günlük bir kullanım sunabiliyor. Pebble Steel aynı zamanda 5 ATM'ye kadar su geçirmiyor ve uygulama desteği sayesinde de rakiplerine göre bir adım öne çıkmayı başarıyor. Akıllı saatin satış fiyatı 249 dolar olarak belirlenmiş ve ilk teslimatlar Ocak sonuna doğru yapılacak.

Razer Nabu
Razer isimli bilgisayar çevre birimleri üreten bir şirket tarafından tanıtılan Razer Nabu bir çeşit fitness band ve akıllı saat karışımı olarak dikkat çekiyor. Nabu bir fitness bilekliğinden alışık olduğunu gibi ince fakat gelen aramaların ve bildirimlerin kullanıcıya iletilebilmesini sağlayan 32x32 ve 128x32 boyutlarında iki adet küçük OLED ekrana sahip. Nabu'nun içinde ayrıca ivme ölçer, yükseklik ölçer ve titreşim için bir de küçük motor bulunuyor. Ayrıca tek bir şarjla yaklaşık 10 günlük kullanım imkanı sunan Nabu 2014 yılının ilkbaharında satışa çıkacak ve fiyatı ise 100 doların altında olacak.

Metawatch META
Metawatch aslında akıllı saat sektöründe yeni bir firma değil. Daha önceden Strata ve Frame isimli iki farklı akıllı saati piyasaya sürmüş olsa da bu akıllı saatler şirketin çok fazla tanınmasını sağlayamamıştı. Metawatch'ın yeni akıllı saati META özellikle tasarımına odaklanılmış bir akıllı saat olarak dikkat çekiyor. META'nın paslanmaz çelik kasası ve farklı zevklere hitab edebilecek bir çok kayış seçeneği bulunuyor. META'nın 2014 yılının ilkbaharında piyasaya ürülmesi bekleniyor ancak henüz fiyatıyla ilgili bir açıklama yapılmadı.

Martian Notifier
Martian tarafından üretilen Martian Notifier ilk bakışta klasik bir kol saati gibi dursa da üzerine yerleştirilmiş olan küçük OLED ekranı sayesinde bildirimleri alabiliyor. Notifier ayrıca farklı bildirimler için farklı titreşim zelliklerine de sahip. 2014'ün ikinci çeyreğinde piyasaya sürülmesi beklenen Martian Notifier'ın fiyatının 129 dolar olacağı açıklandı.

PHTL HOT
Aslında bir kickstarter projesi olarak başlayan HOT (Hands-On-Talk) ilk büyük demosunu CES sırasında gerçekleştirdi. 4 farklı tipte tasarıma sahip olan HOT sahip olduğu e-ink ekranı sayesinde basit kaydırma hareketleri ile menüleri arasında geçişe olanak tanıyor. HOT'ı rakiplerinden ayıran en büyük özelliklerinden birisi ise doğrudan saat üzerinden arama yapılabilmesi. HOT ayrıca farklı uygulamalar da çalıştırabiliyor ve 3 ila 7 gün arasında pil ömrüne sahip. HOT'ın ön sipariş fiyatı 152 ila 212 dolar arasında değişirken Mart ayında ilk sevkiyatlarına başlanacak.

Archos SmartWatches
Uygun fiyatlı bir akıllı saat üretme fikrinden yola çıkılarak tasarlanan Archos telefonlara Bluetooth ile bağlanıyor ve bildirimleri kullanıcıya iletebiliyor. 50 dolar satış fiyatına sahip olan en ucuz modeli 1.55 inç'lik e-ink bir ekrana sahip ve yaklaşık 1.5 haftalık pil ömrü sunuyor. 1.8 inç'lik LCD dokunmatik ekrana sahip olan ikinci model ise yaklaşık 2 günlük bir kullanım ömrü sunuyor ve fiyatı ise 100 dolar. Son olarak 129 dolarlık fiyatı ile en pahalı olan üçüncü model Archos ise eğimli bir e-ink ekrana sahip ve 1.5 haftalık kullanım süresi sunabiliyor.

Kreynos Meteor
İlk olarak Indiegogo projesi olarak ortaya çıkan Kreynos Meteor CES'de tanıtılarak dikkat çekmeyi başardı. Kreynos Meteor su geçirmez plastik bir kasaya sahip ve birçok renk seçeneği sunabiliyor. Kreynos Meteor ayrıca bir adet mikrofon ve hoparlör de içeriyor ve bu sayede akıllı saate sesli komutlar da göndermek mümkün olabiliyor. Bir fitness saati olarak da kullanılabilen Kreynos Meteor istenirse plastik kasasından kolaylıkla çıkarılıp başka bir kasaya veya kemer klipsine takılabiliyor. 169.95 dolar'dan ön siparişe açılan Kreynos Meteor'un teslimatları 2014 yılının Mart ayında başlayacak.

Sonostar
Sonostar 1.73 inç'lik eğimli ve dokunmatik e-ink ekranı ile dikkat çekiyor. Tıpkı diğer akıllı saatler gibi telefona Bluetooth ile bağlanan Sonostar kullanıcıya aramalar, mesajlar ve sosyal medya mesajları gibi bildirimleri iletebiliyor. Sonostar 179 dolarlık fiyat etiketine sahip ve piyasaya çıkacağı tarih net olmasa da 2014 yılının ilk çeyreği olarak açıklandı.

Neptune Pine
Bir kickstarter projesi olan Neptune Pine diğer akıllı saatlerle karşılaştırıldığında hem tasarım hem de özellikler olarak biraz farlılaşıyor. Neptune Pine Android Jelly Bean ile telefon aramaları yapabiliyor ve SMS gönderebiliyor. Ayrıca dokunmatik ekrana, tam ekran bir klavyeye, kameraya ve tarayıcıya sahip. Neptune Pine birçok uygulamayı çalıştırabiliyor ve fitness özelliklerini de kullanıcılarına sunuyor. SIM kart ile çalışan Neptune Pine tam dolu batarya ile 8 saatlik konuşma süresine sahip ve istenirse kayışından çıkarılarak başka aksesuarlarla da kullanılabiliyor. Neptune Pine'da dahili olarak GPS, ivme ölçer ve jiroskop da bulunuyor. Ön sipariş fiyatı 335 dolar olan Pine'ın teslimat tarihi ise Mart 2014 olarak belirlenmiş.

MyKronoz
MyKronoz'un ZeNano isimli en gelişmiş versiyonu 1.54 inç'lik tam renkli bir LCD ekrana sahip. iPhone'a Bluetooth ile bağlanabilen ZeNano doğrudan arama yapabiliyor, mesajların okunmasına izin veriyor ve ses kaydı yapabiliyor. Piyasaya çıkış tarihi henüz belli olmayan ZeNano'nun fiyatı 130 dolar.

ConnecteDevice Cogito
Aynı zamanda Cookoo akıllı saatlerinin de sahibi olan ConnecteDevice bu sene CES'de Cogito ve Cogito Pop isimli iki yeni ürününü tanıttı. Her iki modelin de analog saat yüzü olsa da telefona Bluetooth üzerinden bağlanabiliyorlar. Aramalar, mesajlar ve sosyal ağlarla ilgili bildirimleri alabiliyor. Cogito Pop'un en önemli özelliği ise birçok farklı renk seçeneği sunması. Her iki model de standart saat pili ile çalışıyor ve bu nedenle yeniden şarj etmeye ihtiyaç duymuyor. Cogito 179 dolarlık fiyat etiketine, Cogito Pop ise 129 dolarlık fiyat etiketine sahip ve şu anda iki saatte ön siparişe açılmış durumda.

Sizin de farkedebileceğiniz gibi yukarıdaki saatlerin büyük bölümü ağır, hantal ve kalın. Diğer yandan ince ve hafif olanlar ise yeteri kadar "akıllı" değiller. Apple'ın aslında iWatch'ın tasarımı sırasında muhtemelen karşısına çıkan en büyük sorun da tasarım ve teknolojiyi uygun bir forma getirmesi olabilir. Saat gibi oldukça kişisel bir aksesuarın satılıp sıradan kullanıcılar için de vazgeçilmez olabilmesinin yolu ancak tasarımın ve teknolojinin doğru şekilde harmanlanıp üretilmesi olacaktır.

Söylentiler Apple'ın şu anda iWatch'ın pili ve ekranı üzerinde çalışmalarına devam ettiğini belirtiyor. iWatch'ın ne zaman piyasaya sürüleceği belli olmasa da tahminler 2014 yılının sonunu belirtiyor.

Bu haberi beğendiniz mi?
veApple olarak amacımız daima kullanıcılarımıza en kaliteli hizmeti ve içeriği sunmaktır. Eğer okuduğunuz haberimizi beğendiyseniz bu haberi paylaşarak bize destek olabilirsiniz. Ayrıca yeni yayınlanan haberlerimizden daha hızlı haberdar olabilmek için Twitter veya Facebook sayfalarımızı takip edebilirsiniz.

Yeni bir Apple kullanıcısı mısınız?
Eğer yeni bir Apple kullanıcısıysanız Acemiler bölümümüz altında iPhone, iPad, iPod Touch ve Macintosh bilgisayarlarla ilgili karşılaştığnız sorunların çözümünü, birçok ipucunu ve ilginç detayı bulabilirsiniz.

Haber olarak yayınlamamızı istediğiniz bir konu mu var?
Haber olarak hazırlayıp yayınlamamızı istediğiniz bir konu veya uygulama incelemesi varsa bize iletişim formumuzu kullanarak ulaşmanız yeterlidir.

Bir sorunuz mu var?
Tüm Apple ürünleri ile ilgili sorularınızı Soru & Cevap sayfamızda sorabilirsiniz. Bu sayede editörlerimiz veya diğer kullanıcılarımız sorununuzun çözümü için size daha fazla yardımcı olabilir.

*Lütfen adınızı doğru giriniz. Aksi takdirde yorumunuz onaylanmayabilir.
4 + 8 = ?