İyi ki Doğdun iPhone!

Tam yedi yıl önce bugün orjinal iPhone Steve Jobs tarafından San Francisco'da düzenlenen Macworld Expo 2007'de dünyaya tanıtldı. Her ne kadar orjinal iPhone'un satışı için bir süre daha beklenilmiş olsa da kendi dönemindeki telefonlardan en az beş yıl ileride olan iPhone gerçekten de dünyayı ve iletişim şeklimizi değiştirdi.

Bugün sizlere üç devrimsel ürün tanıtacağız. İlki dokunmatik olarak kontrol edilebilen geniş ekran bir iPod. İkincisi devrimsel bir mobil telefon. Üçüncüsü ise bir internet iletişim cihazı. Üç şey: Dokunmatik ve geniş ekran bir iPod, devrimsel bir mobil telefon ve internet iletişim cihazı. iPod, telefon ve internet cihazı. iPod, telefon... Anlıyor musunuz? Bunlar üç ay cihaz değil. Bunların hepsi tek bir cihazda ve biz ona iPhone diyoruz. Bugün Apple telefonu yeniden icat ediyor.

Steve Jobs

Apple'ın ilk planları aslında dokunmatik bir tablet üretmekti. Ancak Steve Jobs mobil telefonlara konan kameraların etkisini görmüş, satışlarının nasıl düştüğüne şahit olmuştu. Ya birileri mobil telefonlara bir müzik çalar eklerse iPod'ların satışları ne olacaktı? Apple aslında ilk olarak dokunmatik bir tablet üretmeyi planlamıştı ancak Steve Jobs'ın iPod'un bütün özelliklerine sahip dokunmatik bir telefon üretme isteği mühendislerin bu projeyi bir süre rafa kaldırmalarına neden olmuştu. 2010 yılına gelindiğinde ise rafa kaldırılan tablet projesi iPad olarak hayata geçirilmişti.

Belki de birçok teknoloji meraklısı hatta normal kullanıcılar bile iPhone olmasaydı dünya nasıl bir yer olurdu diye düşünmüştür. Bugün kullandığımız birçok uygulama hayatımızda olmasaydı, bilgiye erişimimiz kolaylaşmamış olsaydı acaba 2014 yılında nasıl bir dünyada yaşıyor olurduk?

İyi ki doğdun iPhone.

Bu haberi beğendiniz mi?
veApple olarak amacımız daima kullanıcılarımıza en kaliteli hizmeti ve içeriği sunmaktır. Eğer okuduğunuz haberimizi beğendiyseniz bu haberi paylaşarak bize destek olabilirsiniz. Ayrıca yeni yayınlanan haberlerimizden daha hızlı haberdar olabilmek için Twitter veya Facebook sayfalarımızı takip edebilirsiniz.

Yeni bir Apple kullanıcısı mısınız?
Eğer yeni bir Apple kullanıcısıysanız Acemiler bölümümüz altında iPhone, iPad, iPod Touch ve Macintosh bilgisayarlarla ilgili karşılaştığnız sorunların çözümünü, birçok ipucunu ve ilginç detayı bulabilirsiniz.

Haber olarak yayınlamamızı istediğiniz bir konu mu var?
Haber olarak hazırlayıp yayınlamamızı istediğiniz bir konu veya uygulama incelemesi varsa bize iletişim formumuzu kullanarak ulaşmanız yeterlidir.

Bir sorunuz mu var?
Tüm Apple ürünleri ile ilgili sorularınızı Soru & Cevap sayfamızda sorabilirsiniz. Bu sayede editörlerimiz veya diğer kullanıcılarımız sorununuzun çözümü için size daha fazla yardımcı olabilir.

*Lütfen adınızı doğru giriniz. Aksi takdirde yorumunuz onaylanmayabilir.
7 + 1 = ?