Apple BroadMap ve Catch'i Satın Aldı

9to5mac'in bugün yayınladığı bir habere göre Apple harita firması BroadMap ve Evernote'un rakibi olan not alma uygulaması Catch'i 2013 yılının başında satın aldı. Satın alma haberi daha önceden açıklanmamış olsa da BroadMap ve Catch çalışanlarının özellikle Linkedin profillerinde yapmış oldukları güncellemeler satın almanın gerçekleşmiş olduğunu düşündürdü. İlerleyen saatlerde Apple tarafından da satın alma ile ilgili doğrulama gelirken yapılan açıklama ise her zaman olduğu gibi Apple'ın zaman zaman küçük teknoloji firmalarını satın aldığı ve bu satın almalarla ilgili olarak gelecek planlarını açıklamadığı yönünde oldu.

BroadMap'in temel hizmeti özellikle coğrafi verileri analiz edip yönetmek üzerine kurulu. Şirket coğrafi verileri analiz eden araçlarını dijtal haritalama ve lokasyon bazlı olarak geliştirilen uygulamalarda da kullanıyor. 

Catch ise 2010 yılında kurulan ve Evernote'un rakibi olarak görülen bir not alma ve arşivleme uygulamasıydı. Kullanıcılar Catch uygulaması ile yazılı veya seli notlar alabiliyor isterlerse fotoğraflar da ekleyerek bunları arşivleyebiliyorlardı. Catch vermekte olduğu hizmeti Ağustos ayında durdurduğunu açıklamış ancak kapanması ile ilgili bir açıklama yapmamıştı. Apple tarafından satın almanın ise bu aylarda gerçekleştiği tahmin ediliyor.

Apple'ın CEO'su Tim Cook 2013 mali dönemi boyunca 15 satın alma gerçekleştirdiklerini belirtmişti. Bu satın almaların arasında AlgoTrimCuePassif Semiconductor ve Matcha.tv de bulunuyor. Apple'ın ayrıca haritalama ile ilgili satın almalarının arasında Embark, HopStop, WifiSLAM ve Locationary de bulunuyor. Apple'ın 2013 yılı içinde gerçekleştirmiş olduğu satın almalara baktığımızda 8 tanesinin kesinlik kazandığını görüyoruz ancak geriye kalanları hala belirsizliğini koruyor.

Güncelleme: BroadMap'in Apple tarafından satın alındığı farklı kaynaklar tarafından doğrulanmış olsa da BroadMap Twitter hesabı üzerinden Apple tarafından satın alınmadığını açıkladı.

Güncelleme 2: Twitter üzerinden james Fee'nin açıklamalarına bakılırsa Apple BroadMap'i satın almadı ancak çalışanlarının büyük bölümünü işe aldı. BroadMap bağımsız bir şirket olarak faaliyetlerini sürdürüyor.

Bu haberi beğendiniz mi?
veApple olarak amacımız daima kullanıcılarımıza en kaliteli hizmeti ve içeriği sunmaktır. Eğer okuduğunuz haberimizi beğendiyseniz bu haberi paylaşarak bize destek olabilirsiniz. Ayrıca yeni yayınlanan haberlerimizden daha hızlı haberdar olabilmek için Twitter veya Facebook sayfalarımızı takip edebilirsiniz.

Yeni bir Apple kullanıcısı mısınız?
Eğer yeni bir Apple kullanıcısıysanız Acemiler bölümümüz altında iPhone, iPad, iPod Touch ve Macintosh bilgisayarlarla ilgili karşılaştığnız sorunların çözümünü, birçok ipucunu ve ilginç detayı bulabilirsiniz.

Haber olarak yayınlamamızı istediğiniz bir konu mu var?
Haber olarak hazırlayıp yayınlamamızı istediğiniz bir konu veya uygulama incelemesi varsa bize iletişim formumuzu kullanarak ulaşmanız yeterlidir.

Bir sorunuz mu var?
Tüm Apple ürünleri ile ilgili sorularınızı Soru & Cevap sayfamızda sorabilirsiniz. Bu sayede editörlerimiz veya diğer kullanıcılarımız sorununuzun çözümü için size daha fazla yardımcı olabilir.

*Lütfen adınızı doğru giriniz. Aksi takdirde yorumunuz onaylanmayabilir.
9 + 2 = ?