iBeacon Nedir? Nasıl Kullanılır?

Apple'ın uzun zamandan bu yana NFC teknolojisini iPhone'lara adapte edip etmeyeceği merak konusuydu. Hatta beklentiler Apple'ın iPhone 5S ile birlikte NFC'yi iPhone'a entegre edeceği yönündeydi. Ancak Apple iOS 7 lansmanı sırasında iBeacon adı verilen ve Bluetooth 4.0 teknolojisini kullanan yeni bir protokolü tanıttı.

iBeacon geliştirilmiş BLE (Bluetooth Low Energy) desteği sayesinde hem oldukça az güce ihtiyaç duyuyor hem de NFC'ye göre çok daha uzun bir menzile sahip olduğu için mağazalar tarafından daha fazla kabul görme potansiyelini barındırıyor. Üstelik Paypall gibi firmaların da Beacon teknolojisini destekliyor olması nedeniyle yayılması da NFC'ye göre çok daha hızlı olabilir. iBeacon'ın çalışabilmesi için bir adet vericinin mağaza içine yerleştirilmiş olması ve bu vericiden bilgi alacak olan cihazların da iBeacon teknolojisini desteklemesi gerekiyor. Tek bir kol saati piliyle yaklaşık iki yıllık kullanım ömrü sunan Beacon vericileri mağaza içine yerleştirildikten sonra mağazadan içeriye giren kullanıcıya bildirimler ya da kişiye özel fırsatlar gönderebiliyorlar. Apple'ın yakın gelecekte mobil ödeme sistemini de dahil etmesinin beklendiği iBeacon sayesinde iPhone kullanıcıları ödemelerini de oldukça hızlı, güvenli ve basit bir şekilde gerçekleştirebilecekler.

Apple iBeacon teknolojisini şu anda Apple Store'lara entegre etmiş durumda. iOS 7 yüklü olan iPhone'larınız ile Amerika'da bir Apple Store'a girdiğiniz zaman bir hoş geldiniz bildirimi alıyor ve daha sonra da yapmak istediğiniz alışverişe göre iPhone'unuz üzerinden ilgili birime yönlendirilebiliyorsunuz. Apple Store'lar içine yerleştirilmiş olan Beacon vericileri sayesinde gerçekleşen mağaza içi bildirimler özelliği henüz Apple tarafından geliştirilme aşamasında da olsa yakın gelecekte göreceklerimiz için güzel bir örnek olma yolunda ilerliyor.

Aşağıda iBeacon'ın kullanımını ve yakın gelecekte yaşanacakları bir örnek ile görebilirsiniz;
Bir mağazaya iPhone'unuz ile birlikte girdiğiniz zaman mağazada Becon vericilerinin bulunması durumunda mağaza sizinle "mağaza içi bildirimler" ile iletişime geçebiliyor. Size özel indirimler, alışveriş kuponları sunabiliyor. Eğer mağaza içinde farklı bölümlere yerleştirilmiş olan Beacon vericileri varsa mağaza sizin hangi bölümde olduğunuzu anlayarak bulunduğunuz bölüme özel bilgileri de size iletebiliyor. Alışverişinizi tamamladıktan sonra Touch ID sayesinde güvenli bir şekilde ödemenizi de iBeacon üzerinden gerçekleştirebiliyor hızlı, güvenli ve kolay bir alışveriş gerçekleştirmiş olabiliyorsunuz.

Bu haberi beğendiniz mi?
veApple olarak amacımız daima kullanıcılarımıza en kaliteli hizmeti ve içeriği sunmaktır. Eğer okuduğunuz haberimizi beğendiyseniz bu haberi paylaşarak bize destek olabilirsiniz. Ayrıca yeni yayınlanan haberlerimizden daha hızlı haberdar olabilmek için Twitter veya Facebook sayfalarımızı takip edebilirsiniz.

Yeni bir Apple kullanıcısı mısınız?
Eğer yeni bir Apple kullanıcısıysanız Acemiler bölümümüz altında iPhone, iPad, iPod Touch ve Macintosh bilgisayarlarla ilgili karşılaştığnız sorunların çözümünü, birçok ipucunu ve ilginç detayı bulabilirsiniz.

Haber olarak yayınlamamızı istediğiniz bir konu mu var?
Haber olarak hazırlayıp yayınlamamızı istediğiniz bir konu veya uygulama incelemesi varsa bize iletişim formumuzu kullanarak ulaşmanız yeterlidir.

Bir sorunuz mu var?
Tüm Apple ürünleri ile ilgili sorularınızı Soru & Cevap sayfamızda sorabilirsiniz. Bu sayede editörlerimiz veya diğer kullanıcılarımız sorununuzun çözümü için size daha fazla yardımcı olabilir.

*Lütfen adınızı doğru giriniz. Aksi takdirde yorumunuz onaylanmayabilir.
2 + 1 = ?

Fuat Aydın -- 4 yıl önce yorumladı.Peki ibeacon'lara satın almamız mümkün mü ? satışını yapan türkiyede herhangi bi site bir şirket mevcut mu ?

veApple -- 5 yıl önce yorumladı.iBeacon şu anda kullanılabiliyor ancak Türkiye'de kullanılmaya başlaması için biraz daha yayılması gerekli. Ayrıca Beacon vericilerinin bulunduğu bölgelerden birisine girerseniz bildirim alabilmeniz için iOS cihazınızdaki Bluetooth'un da açık olması gerekiyor.

Sinan Teker -- 5 yıl önce yorumladı.Türkiye'ye ne zaman gelicek,bunun hakkında bilginiz varmı?