İnternetten Müzik İndirmenin Sonu mu Geliyor?

Her geçen gün internet üzerinden müzik dinleyenlerin sayısı artıyor. Özellikle Spotify gibi şirketlerin de Türkiye pazarına girmesinin ardından Türkiye'de de online müzik dinleyen kullanıcıların sayısında hatırı sayılır bir artış söz konusu.

Billboard Magazine'in yapmış olduğu araştırmaya göre 1980 yılında LP plaklar, 1989 yılında kasetler ve 2003 yılında da CD'ler en fazla satıldıkları yılı yaşamışlardı. Bu tarihlerden sonra ise satış rakamları düşmeye başlamıştı. Benzer bir geçiş de şu anda İnternet üzerinden müzik indirme konusunda yaşanıyor olabilir. Nielsen SoundScan'e göre dijital müzik satın alımları 2013 yılı boyunca düşüş gösterdi. 2013 yılının ilk çeyreğinde Amerika'lı tüketiciler haftada 23 - 25 milyon arasında şarkı satın alırken bu rakam Ekim - Kasım aylarında 20 milyona geriledi. 

iTunes Radyo, Spotify ve TTNET Müzik gibi kendi servileri üzerinden online müzik dinlenmesine izin veren uygulamalar sayesinde müzik severlerin satın alma davranışları da değişmeye başladı. Artık müzik severler albüm veya şarkı satın almak yerine istedikleri şarkıları online olarak dinlemeyi tercih ediyorlar. Şu an için online müzik servislerinin yarattığı mali hacim İnternet üzerinden indirilenlerle kıyaslandığında oldukça az da kalsa, yapılan araştırmalar yakın bir gelecekte bu durumun değişeceğini gösteriyor.

Bu haberi beğendiniz mi?
veApple olarak amacımız daima kullanıcılarımıza en kaliteli hizmeti ve içeriği sunmaktır. Eğer okuduğunuz haberimizi beğendiyseniz bu haberi paylaşarak bize destek olabilirsiniz. Ayrıca yeni yayınlanan haberlerimizden daha hızlı haberdar olabilmek için Twitter veya Facebook sayfalarımızı takip edebilirsiniz.

Yeni bir Apple kullanıcısı mısınız?
Eğer yeni bir Apple kullanıcısıysanız Acemiler bölümümüz altında iPhone, iPad, iPod Touch ve Macintosh bilgisayarlarla ilgili karşılaştığnız sorunların çözümünü, birçok ipucunu ve ilginç detayı bulabilirsiniz.

Haber olarak yayınlamamızı istediğiniz bir konu mu var?
Haber olarak hazırlayıp yayınlamamızı istediğiniz bir konu veya uygulama incelemesi varsa bize iletişim formumuzu kullanarak ulaşmanız yeterlidir.

Bir sorunuz mu var?
Tüm Apple ürünleri ile ilgili sorularınızı Soru & Cevap sayfamızda sorabilirsiniz. Bu sayede editörlerimiz veya diğer kullanıcılarımız sorununuzun çözümü için size daha fazla yardımcı olabilir.

*Lütfen adınızı doğru giriniz. Aksi takdirde yorumunuz onaylanmayabilir.
5 + 11 = ?