Mavericks Bootable USB Oluşturma

Mac OS X 10.9 Mavericks Mac App Store üzerinden kolayca indirilip kurulabiliyor ancak internet bağlantınızın olmadığı veya çok yavaş olduğu bazı durumlarda yükleme dosyasının bootable bir USB disk üzerinde olması hem çok vakit kazandırabiliyor hem de yükleme işleminin daha hızlı tamamlanmasını sağlayabiliyor. Aşağıda Mac OS X Mavericks için bootable USB diskin nasıl hazırlanacağını ve kullanılacağını görebilirisiniz.

İhtiyacınız olanlar

  • 8 GB USB Bellek (veya SD Card)
  • Mac App Store çalıştıran bir Macintosh bilgisayar
  • OS X Mavericks (Mac App Store'dan indirilebilir)
  • Yönetici yetkilerine sahip bir kullanıcı

Mavericks 10.9 USB Yükleme Diski Oluşturma

1- En az OS X 10.6.8 yüklü Mac'inizi kullanarak Mac App Store üzerinden OS X Mavericks'i indirin2- USB diskinizi Mac'inize takarak Disk İzlencesi'ni açın
3- Disk İzlencesi'nde sol tarafta bulunan alandan USB diskinizi seçin ve üstteki menüden Bölüntüle seçeneğine tıklayın

4- Bölüntü Yerleşimi seçeneklerinden 1 Bölüntü seçeneğine tıklayın5- Biçim seçeneklerinden Mac OS Genişletilmiş (Günlüklü) seçeneğine tıklayın6- Altta bulunan Seçenekler menüsüne tıklayın ve açılan pencereden GUID Bölüntü Tablosu seçeneğini işaretleyin7- Uygula seçeneğine tıklayın ve açılan pencereden Bölüntüle seçeneğine tıklayın

8- Terminal'i açın (CMD + Space kısayol tuşlarını kullanarak Spotlight'a Terminal yazın)
9- Terminal penceresine Mac'inizdeki gizli dosyaları görebilmek için defaults write com.apple.finder AppleShowAllFiles TRUE kodunu yazın ve Enter tuşuna basın
10- Terminal bir satır aşağıya indikten sonra killall Finder kodunu yazın ve tekrar Enter tuşuna basın

11- Finder'dan Uygulamalar klasörüne gidin ve OS X Mavericks Yükle uygulamasına sağ tıklayarak Paket İçeriğini Göster seçeneğine tıklayın12- Contents > SharedSupport klasörünün içinde bulunan InstallESD.dmg dosyasını açın13- InstallESD.dmg dosyasının içindeki BaseSystem.dmg dosyasını bulun (açmayın)
14- Disk İzlencesi'ni tekrar açın ve bootable disk olarak kullanmak üzere hazırladığınız diski seçin
15- Üstteki menüden Geri Yükle seçeneğine tıklayın16- Kaynak alanına BaseSystem.dmg dosyasını sürükleyerek bırakın
17- Hedef alanına ise Disk İzlencesi'nde sol bölümde görüntülenen oluşturduğunuz bölüntüyü sürükleyerek bırakın (Aşağıdaki ekran görüntüsünde Adsız 1 olarak görünen disk)18- Geri Yükle seçeneğine tıklayın ve açılan pencereden Sil seçeneğine tıklayın19- Geri yükleme işlemi Mac'inizin hızına göre bir kaç dakika ile bir saat arasında sürebilir bu nedenle işlem tamamlanana kadar bekleyin20- Geri yükleme işlemi tamamlandıktan sonra yüklenen disk otomatik olarak açılacaktır. Eğer açılmazsa masaüstünden ikonuna tıklayarak açın ve System klasörünün içinde bulunan Installation klasörüne gidin. Burada bulunan Packages kısayolunu silin.21- InstallESD.dmg dosyasını tekrar açın ve Packages klasörünü bir önceki adımda sildiğiniz Packages kısayolunun yerine kopyalayın


 

Kopyalama işlemi tamamlandıktan sonra Mavericks bootable USB dikiniz kullanıma hazır hale geliyor. Oluşturduğunuz bootable USB diski Mavericks'i USB üzerinden uyumlu Apple bilgisayarlarına yüklemek için kullanabilirsiniz. USB disk ile Mavericks'i yüklemek için Mac'inizi baştan başlatın ve beyaz ekranda Apple logosu görünmeden hemen önce Option (Alt) tuşuna basılı tutun. Mac'iniz bootable USB diskinizi gördükten sonra diskinize tıklayarak boot işlemlerine başlayabilirsiniz.

  • Bootable USB diskinizi oluştururken Terminal üzerinden açtığınız gizli dosyaları görme özelliğini kapatmak için tekrar Terminal'i açın ve defaults write com.apple.finder AppleShowAllFiles FALSE kodunu yazarak Enter tuşuna basın
  • Bir satır aşağıya indikten sonra da killall Finder yazın ve tekrar Enter tuşuna basın

Mac'inize temiz bir kurulum ile Mavericks'i yüklemek istiyorsanız Mac OS X Mavericks Temiz Kurulum başlıklı haberimize göz atabilirsiniz. Oluşturmuş olduğunuz bootable USB disk sayesinde temiz kurulum yapmak için internet bağlantısına ihtiyaç duymadığınız için yükleme işleminiz çok daha hızlı gerçekleşecektir.

Bu haberi beğendiniz mi?
veApple olarak amacımız daima kullanıcılarımıza en kaliteli hizmeti ve içeriği sunmaktır. Eğer okuduğunuz haberimizi beğendiyseniz bu haberi paylaşarak bize destek olabilirsiniz. Ayrıca yeni yayınlanan haberlerimizden daha hızlı haberdar olabilmek için Twitter veya Facebook sayfalarımızı takip edebilirsiniz.

Yeni bir Apple kullanıcısı mısınız?
Eğer yeni bir Apple kullanıcısıysanız Acemiler bölümümüz altında iPhone, iPad, iPod Touch ve Macintosh bilgisayarlarla ilgili karşılaştığnız sorunların çözümünü, birçok ipucunu ve ilginç detayı bulabilirsiniz.

Haber olarak yayınlamamızı istediğiniz bir konu mu var?
Haber olarak hazırlayıp yayınlamamızı istediğiniz bir konu veya uygulama incelemesi varsa bize iletişim formumuzu kullanarak ulaşmanız yeterlidir.

Bir sorunuz mu var?
Tüm Apple ürünleri ile ilgili sorularınızı Soru & Cevap sayfamızda sorabilirsiniz. Bu sayede editörlerimiz veya diğer kullanıcılarımız sorununuzun çözümü için size daha fazla yardımcı olabilir.

*Lütfen adınızı doğru giriniz. Aksi takdirde yorumunuz onaylanmayabilir.
7 + 2 = ?

efe akpullukcu -- 4 yıl önce yorumladı.tum dedikleriniz tek tek yaptim sadece benim olusturdugum usb de packages bir kisayol değil bir dosya onu degistirmedenac'i baslattigimda usb dekk isletim sistemini görüyor fakat seçtiğim zaman ekranda bbeyaz arka planin tam ortasinda bir yuvarlak ve içinde çizgi var hani sigara icilmez isratenin ustundeki gibi bir sure bekliyip kapaniyor ardinda en son packages klasorunu silip indirdigim yerdekinini atiyim dedim fakat usb de yeterli alan yok diyor oysaki 8 gb usb ?
buarada maverick si app store dan degil torrentten indirdim

efe akpullukçu -- 4 yıl önce yorumladı.ayni islemi yosemite icin yaptim tek fark system dosyaso yok packages kismida yok haliyle usb takili iken baslatiyorum option a basili tutarak hdd recovery geliyor fakat bootable usb gelmiyor ?

mustafa mutlu -- 4 yıl önce yorumladı.hocam yanlış anlamazsanız veya yasal bir sıkıntı söz konusu değilse mavericks in z87 mobo ve cpu destekli kernel paket kextleri birleştirilmiş bir usb imagesi yapabilirmisiniz çünkü bunu yamamamkla birlikte elimde olan lisansımı kullanamıyorum yardım edebilmeniz mümkünmü acaba