Türkiye'de Apple Online Store

Bildiğiniz gibi Apple Online Store 1 Kasım 2013 itibariyle hizmete açıldı. Bizler de aradan geçen bir aylık sürenin ardından Apple Online Store'u artı ve eksileriyle değerlendirmek ve okuyucularımızı bilgilendirmek istedik. Apple Online Store'un elbette ki Türkiye'de satışta olan Apple ürünlerine internet üzerinden en kolay yoldan ulaşım seçeneği olduğunu söyleyebiliriz. Ancak bazı konularda birçok artısı olmasına rağmen bazı konularda ise eksileri olduğunu da belirtmeliyiz.

Bu yazıyı hazırlamadan önce Apple Online Store üzerinden iki farklı alışveriş gerçekleştirdik. Bu alışverişlerden bir tanesini beklediğimiz tarihten de önce başarıyla teslim aldık ancak bir tanesini iptal ederek Apple Reseller'lardan bir tanesine gitmeyi tercih ettik.

Alışveriş deneyimi

Apple Online Store'u kullanmak hem çok kolay hem de çok hızlı. Bu nedenle aradığınızı kolayca bulabiliyor ve satın alabiliyorsunuz. Bu konuda Apple Online Store bizden tam puan aldı.

Ürün seçenekleri

Özellikle aksesuarlarda sınırlı sayıda ürün olmasından dolayı tercih şansınız biraz azalıyor. Aradığınız ürünü bulamazsanız kolayca başka yerlere yönelebiliyorsunuz.

Ödeme seçenekleri

Kredi kartı ile tek çekim, banka havalesi, taksitlendirme veya birikmiş kredi kartı puanlarını kullanma seçenekleri oldukça güzel ve kullanıcıya tercih şansı veriyor. Bu konuda da her şey tam olarak beklediğimiz gibi.

Sipariş takibi ve teslimi

Apple'ın anlaşmalı olduğu kargo firmaları oldukça güzel çalışıyorlar. Siparişlerinizi hem Apple'ın Sipariş Durumu sayfasından hem de kargo firmalarından takip edebiliyorsunuz. İmza ile teslimat yapılıyor ve belirlenen saatler arasında teslimat gerçekleşiyor.

Müşteri Hizmetleri

Öncelikle Müşteri Hizmetleri'ni aramak için verilen 00800 448 829 873 numaralı telefonun sadece sabit numaralardan aranabildiğini belirtelim. Cep telefonu ile bu numara ne yazık ki aranamıyor. Müşteri Hizmetleri ekibinden görüştüğümüz tüm çalışanlar mümkün olduğunca yardımcı olmaya çalışıyorlar ancak anladığımız kadarıyla, özellikle sipariş teslimi ile ilgili konularda, onların da tam olarak anlayamadığı bazı şeyler var.

İadeler ve para iadeleri

Kusurlu ürünler veya herhangi bir sebepten dolayı iade edilmek istenen ürünler için 14 gün içinde Apple ile iletişime geçip iade işlemini yapabiliyorsunuz. İade edilen ürünün Apple'ın deposuna dönmesinden sonra da para iadesi gerçekleşiyor.

Sipariş iptali

Yazımızın başında satın aldığımız bir ürünü iptal ettiğimizi ve bir Apple Resseller'dan satın aldığımızı belirtmiştik. Vermiş olduğunuz siparişi iptal edebilmek için ürünün henüz işlenme aşamasında olması gerekiyor. Eğer siparişiniz işlenmiş veya yola çıkmışsa iptal işlemini gerçekleştiremiyorsunuz. Bizim siparişimiz henüz işlenme aşamasında olduğu için kolayca siparişimizi iptal ettik ve Apple tarafından ürün karşılığı çekilen tutar 5 iş günü içinde hesabımıza iade edildi. İptal işlemi konusunda hiçbir problem yaşamadığımızı belirtmeliyiz.

Kullanıcı deneyimleri

Apple Online Store'dan ilk olarak bir iPhone 5S kılıfı satın aldık. Siparişin ödeme yapıldıktan sonra teslim edilmesi ise oldukça kısa sürdü ve hiçbir problem yaşamadık.

Apple Online Store'dan ikinci verdiğimiz sipariş ise yeni MacBook Pro Retina idi. Bu siparişimizde ürün sayfalarında belirtilen bazı konular aklımızda soru işaretleri bırakmış olsa da siparişimizi verdik. Yazımıza devam etmeden önce bu soru işaretlerinden bahsedelim. MacBook Pro'nun standart konfigürasyonunda gönderim süresi 2-3 hafta olarak belirtilmişti ancak özel konfigürasyonda bu süre 3-5 iş günüydü. Özel konfigürasyon bir ürünün gönderim süresinin standart konfigürasyondan daha erken olmasının nasıl olduğunu anlayamamış olsak da, yine de burada yazan 3-5 iş günü yazısından dolayı özel konfigürasyonu tercih ettik. Sipariş işlemlerinin tamamlanmasının ardından Apple tarafından gönderilen bir e-postada ürünün teslim tarihi olarak Aralık ayının ilk haftası belirtilmişti. Bu nedenle Müşteri Hizmetleri'ni aradık ve bilgi almak istedik. Müşteri Hizmetleri'nden görüştüğümüz çalışan bu konuda bir bilgisinin olmadığını, aynı gün içinde başka bir müşterisiyle daha benzer bir konudan dolayı görüştüğünü, bize bildirilen tarihin Aralık ayı olmasına rağmen ürünün muhtemelen daha erken teslim edileceğini belirtti. Durum böyle olunca, MacBook Pro Retina'nın da henüz Türkiye'de satışı başlamadığı için biz de beklemeye başladık. Birkaç gün sonra Apple Reseller'lardan gelen e-postalarda MacBook Pro Retina'nın satışına başlandığını öğrendik ve Apple Online Store üzerinden verdiğimiz siparişi iptal ederek bir Apple Reseller'a giderek ürünü satın aldık.

Yaşadığımız bu sürecin ardından özellikle iPad Air ve Retina ekranlı iPad mini konusunda gönderim sürelerini görebilmek için bu yazıyı da geciktirdik. Bugün Apple Online Store üzerinden satışına başlanan iPad Air ve Retina ekranlı iPad mini için de beklemediğimiz gönderim sürelerini görünce gerçekten şaşırdığımızı itiraf etmeliyiz.

Hem Retina ekranlı iPad mini hem de iPad Air için Apple Online Store'da gönderim süresi 2-3 hafta olarak belirtilmiş durumda. Apple Reseller'ların 4 gün sonra yani 1 Aralıkta hem iPad Air hem de Retina ekranlı iPad mini satışına başlayacak olduğunu düşünecek olursak, Apple Online Store'un gönderim süreleri ile ilgili çözmesi gereken ciddi bir sorun olduğunu söylersek sanırız çok yanlış olmayacaktır.

Aşağıda kendi kullanıcı deneyimlerimizden yola çıkarak Apple Online Store için hazırladığımız artıları ve eksileri görebilirsiniz;

Artıları

 • Türkiye'de satılan tüm Apple ürünlerine ve Apple tarafından onaylanan aksesuarlara kolay yoldan hızlı erişim
 • Apple ID'si ile giriş yapıp kolay ödeme ve taksit seçeneği
 • Kolay ve hızlı sipariş takibi
 • İki yıl Türkiye garantisi
 • Lazer baskı seçeneği (iPod touch ve iPad için)
 • Macintosh bilgisayarların farklı konfigürasyonları için sipariş verebilme
 • İlgili ve yardımcı olmaya çalışan destek hattı

Eksileri

 • Gönderim ve teslimat süreleri kafa karıştırıcı olabiliyor
 • Aksesuar seçenekleri sınırlı
 • Müşteri Hizmetleri'ne cep telefonu ile ulaşılamıyor
 • Online destek şu an için kullanılamıyor

Bu haberi beğendiniz mi?
veApple olarak amacımız daima kullanıcılarımıza en kaliteli hizmeti ve içeriği sunmaktır. Eğer okuduğunuz haberimizi beğendiyseniz bu haberi paylaşarak bize destek olabilirsiniz. Ayrıca yeni yayınlanan haberlerimizden daha hızlı haberdar olabilmek için Twitter veya Facebook sayfalarımızı takip edebilirsiniz.

Yeni bir Apple kullanıcısı mısınız?
Eğer yeni bir Apple kullanıcısıysanız Acemiler bölümümüz altında iPhone, iPad, iPod Touch ve Macintosh bilgisayarlarla ilgili karşılaştığnız sorunların çözümünü, birçok ipucunu ve ilginç detayı bulabilirsiniz.

Haber olarak yayınlamamızı istediğiniz bir konu mu var?
Haber olarak hazırlayıp yayınlamamızı istediğiniz bir konu veya uygulama incelemesi varsa bize iletişim formumuzu kullanarak ulaşmanız yeterlidir.

Bir sorunuz mu var?
Tüm Apple ürünleri ile ilgili sorularınızı Soru & Cevap sayfamızda sorabilirsiniz. Bu sayede editörlerimiz veya diğer kullanıcılarımız sorununuzun çözümü için size daha fazla yardımcı olabilir.

İlginizi Çekebilecek Haberler

*Lütfen adınızı doğru giriniz. Aksi takdirde yorumunuz onaylanmayabilir.
7 + 3 = ?