SD ve SDXC Kart Nedir?

SD Memory Card Türkçe'ye "Güvenli Sayısal Hafıza Kartı" olarak çevrilebilecek olan "Secure Digital Memory Cad"ın kısaltmasıdır. 2001 yılında SanDisk tarafından MMC kartların geliştirilmesiyle birlikte üretilmeye başlanmıştır. SDXC (Secure Digital Extended Capacity) ise yüksek kapasiteli SD kartlara verilen isimdir. SDXC kartlara SD kartlara göre çok daha büyük miktarda veri depolamak mümkündür. SD ve SDXC kartlar bazı Mac modelleri tarafından desteklenmektedirler. Aşağıda bazı Macintosh bilgisayarlarda kullanılabilen SDXC kartlar ile ilgili soru-cevap şeklinde detayları görebilirsiniz.

Hangi Mac'lerde SDXC kart yuvası bulunur?

Aşağıda SDXC kart yuvasına sahip Mac modellerinin listesini bulabilirsiniz. Zaman içinde Apple farklı modellere SDXC kart yuvası ekleyebilir veya mevcut modellerden SDXC kart yuvasını kaldırabilir. Daha fazla bilgi için http://www.apple.com/tr/mac/ adresine göz atabilirsiniz.

 • 13 inç MacBook Air
 • 13 inç MacBook Pro
 • 15 inç MacBook Pro
 • Mac mini
 • 21.5 inç iMac
 • 27 inç iMac

Mac'lerin SD kart yuvasına hangi boyutlarda kartlar takılabilir?

Macintosh bilgisayarınıza 32 mm x 24 mm x 2.1 mm boyutlarına sahip SD kartlarını takabilirsiniz. Kalınlığı 2.1 mm'yi geçen kartlar ise Mac'inizin SD kart yuvasına zarar verebilir ve bu nedenle kullanılması tavsiye edilmemektedir. Ayrıca isterseniz MMC (Multi Media Card) kartları da kullanabilirsiniz.

Mac'lerin SD kart yuvasında hangi kartlar kullanılabilir?

Mac'inizin SD kart yuvasına SD 1.x, 2.x ve 3.x standartlarına uyan tüm kartları takabilirsiniz. MiniSD, MicroSD, MiniSDHC ve MicroSDHC kartları ise uygun bir kart adaptörü aracılığı ile kullanabilirsiniz.

SDIO (Secure Digital Giriş Çıkış) kartları kullanılabilir mi?

SDIO kartları Mac bilgisayarınızda kullanamazsınız. Kartı Mac'inize taksanız bile bilgisayarınız kartı tanımayacaktır.

SD kart yuvasına hangi dosya sistemine sahip kartlar takılabilir?

SD kart yuvasına FAT16, FAT32 ve exFAT olarak biçimlendirilmiş kartları takabilirsiniz. Ayrıca SD kartınızı yukarıdaki dosya biçimlerinin haricinde Mac OS Genişletilmiş olarak da Disk İzlencesi'ni kullanarak biçimlendirebilirsiniz.

ÖNEMLİ: Mac OS Genişletilmiş olarak biçimlenen kartlar Apple dışı sistemlerde tanınmazlar.

SD kart yuvasının maksimum okuma/yazma hızı nedir?

Bazı Mac modelleri SD kart yuvası ile iletişim kurmak için USB yolunu kullanmaktadır. Daha yeni Mac'ler ise SD kart yuvası ile bağlantı kurmak için PCIe yolunu kullanır. Kullanmakta olduğunuz kartların desteklediği hızları görmek için kartınızın kutuna bakabilirsiniz. Mac'inizde ise SD kart yuvasının hızını öğrenmek için;

 • Sol üst köşede bulunan elma logosuna tıklayın
 • Açılan pencereden "Bu Mac Hakkında" seçeneğine girin
 • Mac'inizle ilgili bilgilerin bulunduğu küçük pencerede "Daha Fazla Bilgi" butonuna tıklayın
 • Genel Bilgi ekranında aşağıda bulunan "Sistem Raporu" seçeneğine girin
 • Sol tarafta bulunan alandan Donanım altındaki USB seçeneğine girin
 • Sağ sütundan üst bölümdeki "Dahili Bellek Kartı Okuyucu"yu seçin
 • Hız girişine bakın

SD kartıma veri aktarmak istiyorum ancak "değiştirilemiyor" mesajı alıyorum. Ne yapmalıyım?

Bu mesaj genellikle SD kartınızın güvenlik mandalı kapalı konumdaysa görüntülenir. SD kartınızı çıkartın ve kartın üzerindeki güvenlik mandalını açın.

Bu haberi beğendiniz mi?
veApple olarak amacımız daima kullanıcılarımıza en kaliteli hizmeti ve içeriği sunmaktır. Eğer okuduğunuz haberimizi beğendiyseniz bu haberi paylaşarak bize destek olabilirsiniz. Ayrıca yeni yayınlanan haberlerimizden daha hızlı haberdar olabilmek için Twitter veya Facebook sayfalarımızı takip edebilirsiniz.

Yeni bir Apple kullanıcısı mısınız?
Eğer yeni bir Apple kullanıcısıysanız Acemiler bölümümüz altında iPhone, iPad, iPod Touch ve Macintosh bilgisayarlarla ilgili karşılaştığnız sorunların çözümünü, birçok ipucunu ve ilginç detayı bulabilirsiniz.

Haber olarak yayınlamamızı istediğiniz bir konu mu var?
Haber olarak hazırlayıp yayınlamamızı istediğiniz bir konu veya uygulama incelemesi varsa bize iletişim formumuzu kullanarak ulaşmanız yeterlidir.

Bir sorunuz mu var?
Tüm Apple ürünleri ile ilgili sorularınızı Soru & Cevap sayfamızda sorabilirsiniz. Bu sayede editörlerimiz veya diğer kullanıcılarımız sorununuzun çözümü için size daha fazla yardımcı olabilir.

*Lütfen adınızı doğru giriniz. Aksi takdirde yorumunuz onaylanmayabilir.
2 + 5 = ?