iOS Pazar Payı Düşmeye Devam Ediyor

IDC'nin yayınladığı yeni bir pazar araştırmasına göre 2013 yılının üçüncü çeyreğinde de iOS'in pazar payı Android karşısında düşmeye devam etti. Geçtiğimiz sene iOS'in pazar payı %14.4 olarak açıklanmışken bu sene yüzde 1.5'lik bir düşüş ile yüzde 12.9 olarak açıklandı. iOS'in pazar payı her geçen dönemde biraz daha düşüyor olsa da bu durumun Apple tarafından bakıldığında, birkaç nedenden olayı, çok da büyük bir sorun olmadığını söylemek mümkün gibi görünüyor.

Öncelikle Apple iOS ile birlikte tüm Android pazarıyla değil sadece en üst sınıf ile rekabet halinde. Samsung ve HTC gibi modeller en üst sınıf modellerini pazarlamaya ve bu modellerden gelir elde etmeye çalışıyorlar ancak en büyük karı alt sınıf modellerinden elde ediyorlar. Kağıt üzerinde baktığımız zaman Apple'ın pazar payını kaybediyor oluşu oldukça kötü görünüyor olsa da sadece iki farklı iPhone modeli ile satış yapan Apple pazarda çok büyük bir üstünlüğe sahip.

Ayrıca Apple'ın pazar payındaki bu düşüş sevkiyatlara yansımamaya devam ediyor. Apple üçüncü çeyrek verilerine göre 33.8 milyon cihaz sevkiyatı gerçekleştirdi. Geçtiğimiz senenin aynı döneminde gerçekleştirilen cihaz sevkiyatı ise 26.9 milyonda kalmıştı. Ayrıca iPhone 5S ile iPhone 5C satışa sunulduğu hafta 9 milyon adet satılarak çok büyük bir rekora imza atmış oldular.

Son olarak akıllı telefon pazarına baktığımızda ortalama bir akıllı telefonun 268 dolar civarında bir fiyata satıldığını görmekteyiz. iPhone'lar ise 635 dolar seviyesinde satılıyor ve bu da Tim Cook'un elini yatırımcılar karşısında oldukça güçlendiriyor.

Bu haberi beğendiniz mi?
veApple olarak amacımız daima kullanıcılarımıza en kaliteli hizmeti ve içeriği sunmaktır. Eğer okuduğunuz haberimizi beğendiyseniz bu haberi paylaşarak bize destek olabilirsiniz. Ayrıca yeni yayınlanan haberlerimizden daha hızlı haberdar olabilmek için Twitter veya Facebook sayfalarımızı takip edebilirsiniz.

Yeni bir Apple kullanıcısı mısınız?
Eğer yeni bir Apple kullanıcısıysanız Acemiler bölümümüz altında iPhone, iPad, iPod Touch ve Macintosh bilgisayarlarla ilgili karşılaştığnız sorunların çözümünü, birçok ipucunu ve ilginç detayı bulabilirsiniz.

Haber olarak yayınlamamızı istediğiniz bir konu mu var?
Haber olarak hazırlayıp yayınlamamızı istediğiniz bir konu veya uygulama incelemesi varsa bize iletişim formumuzu kullanarak ulaşmanız yeterlidir.

Bir sorunuz mu var?
Tüm Apple ürünleri ile ilgili sorularınızı Soru & Cevap sayfamızda sorabilirsiniz. Bu sayede editörlerimiz veya diğer kullanıcılarımız sorununuzun çözümü için size daha fazla yardımcı olabilir.

*Lütfen adınızı doğru giriniz. Aksi takdirde yorumunuz onaylanmayabilir.
6 + 4 = ?