iPhone'a Safir Kristal Ekranlar Çok Daha Erken Gelebilirler

Apple iPhone 5S'de bulunan Touch ID'de ve iPhone 5'den sonra çıkan iPhone modellerinin arka kamerasında oldukça dayanıklı ve çizilmesi neredeyse imkansız olan safir kristal camları kullanıyor. Herkes safir kristal camların ne zaman iPhone'ların ekranında kullanılacağını ise oldukça merak ediyor ancak Apple'ın iPhone ekranlarında bu camları kullanmamasının en büyük nedeni yüksek maliyetleri. Safir kristal camlar şu anda kullanılan Gorilla Glass camlara göre neredeyse 10 kat daha pahalı ve bu da iPhone'ların fiyatını oldukça olumsuz etkileme olasılığına sahip.

Bugün TechCrunch'da yayınlanan bir haber ise iPhone'ların ekranlarının safir kristal olmasını bekleyenleri sevindirebilir. Habere göre Apple safir kristal cam üreticisi GT Advanced Technologies ile safir kristal cam üretimini yüzde 2000 artırması yönünde bir anlaşma imzaladı. Bu anlaşma her ne kadar iPhone'ların ekranlarının safir kristal olacağını müjdelemese de, GTAT'nin satın aldığı güneş paneli üreten bir şirketin yeni geliştirdiği bir teknikle maliyetlerin aşağıya çekilebilmesi mümkün olabilecek. Geliştirilen yeni teknik sayesinde bir iyon parçacık hızlandırıcı kullanarak safir kristal gibi çok sert malzemelerin çok ince kesilebilmesi mümkün olabiliyor.

Eğer ki bu yeni geliştirilen teknikle safir kristal camlar ince dilimler halinde kesilebilirse ve Apple'ın safir kristal camlarla ilgili patentleri uygulanabilirse maliyetlerin düşürülebilmesi mümkün olacak. Elbette şu an için tamamen söylenti olan bu iddiaların gerçekleşmesi durumunda analistlerin beklediğinden çok daha kısa süre iPhone'larda safir kristal ekranlar görmemiz mümkün olabilecek.

Bu haberi beğendiniz mi?
veApple olarak amacımız daima kullanıcılarımıza en kaliteli hizmeti ve içeriği sunmaktır. Eğer okuduğunuz haberimizi beğendiyseniz bu haberi paylaşarak bize destek olabilirsiniz. Ayrıca yeni yayınlanan haberlerimizden daha hızlı haberdar olabilmek için Twitter veya Facebook sayfalarımızı takip edebilirsiniz.

Yeni bir Apple kullanıcısı mısınız?
Eğer yeni bir Apple kullanıcısıysanız Acemiler bölümümüz altında iPhone, iPad, iPod Touch ve Macintosh bilgisayarlarla ilgili karşılaştığnız sorunların çözümünü, birçok ipucunu ve ilginç detayı bulabilirsiniz.

Haber olarak yayınlamamızı istediğiniz bir konu mu var?
Haber olarak hazırlayıp yayınlamamızı istediğiniz bir konu veya uygulama incelemesi varsa bize iletişim formumuzu kullanarak ulaşmanız yeterlidir.

Bir sorunuz mu var?
Tüm Apple ürünleri ile ilgili sorularınızı Soru & Cevap sayfamızda sorabilirsiniz. Bu sayede editörlerimiz veya diğer kullanıcılarımız sorununuzun çözümü için size daha fazla yardımcı olabilir.

*Lütfen adınızı doğru giriniz. Aksi takdirde yorumunuz onaylanmayabilir.
4 + 6 = ?