Apple Neden Geride Kalıyor?

Apple'ı sevmeyenler, Android meraklıları ve yanlış bilgilendirilmiş Wall Street Journal analistleri size iPhone'un geride kaldığını çünkü artık Apple'ın inovasyon adına bir şey piyasaya süremediğini söyleyecektir. Bunu demelerinin en büyük nedeni Apple'ın inovatif bir şey piyasaya sürememesi değil, Apple'ın iPhone'u paylaşmıyor olmasıdır. Apple başka oyuncularla iyi geçinemiyor. Apple kullanıcı deneyiminin tamamını kontrol etmek istiyor. Bu istek kullanıcı kaybetmesine neden olacak olsa bile iPhone'lar aslında hala birer inovasyon harikası olarak karşımızda duruyorlar.

Apple dışarıya açık değil.

Bu tutum iOS'in kötü, kafa karıştırıcı ve zor bir platform olmasının önüne geçti ve kullanıcıları bu problemlerle uğraşmak zorunda bırakmadı.

Ancak özellikle son bir kaç aydır bu tutum Apple için ciddi bir problem olmaya başladı;

Android cihazların özelleştirilebilir olmasıyla büyük bir ünü var. Bu özellik sayesinde neredeyse tüm kullanıcı deneyimi özelleştirilebiliyor. Apple ürünleri ise diğer taraftan basitlikleriyle bilinirler. Onları kutudan çıkarırsınız ve her şey olması gerektiği gibi çalışmaya başlar. Apple bunu ancak kullanıcı deneyiminin tamamını kontrol ederek başarabilir. Apple iOS cihazlarda çalışacak olan tüm uygulamaları, kodlarını tek tek kontrol eder ve cihazın kullanıcı deneyimini kötü etkilemesine neden olacak hiç bir şeye izin vermez.

Apple'ın bu yaklaşımı üç önemli sonuca neden oldu;

  1. iOS kullanıcıları piyasadaki en sağlam ve kurşun geçirmez cihazları kullanmaya başladılar.
  2. iOS'in bu kurşun geçirmez noktaları kullanıcıları tarafından rahatsız edici bulundu ve onun kilidini açmak için (jailbreak) büyük bir talep doğdu.
  3. Bu kilidi açmayıp iOS'i olduğu gibi kullananlar ise kilidini açıp jailbreak yapanların sahip olduğu hiç bir şeye, hiç bir yeniliğe sahip olamamaya başladılar.

İşte bu 3. madde sorunun temelini oluşturdu ve ciddi bir probleme dönüştü. Jailbreak yapan kullanıcılar değişen trendlere daha hızlıayak uydurup, Apple tarafından onaylanmayan uygulamaları kullanarak jailbreak yapmayanlara göre avantaj sağlamaya başladılar.

Bir kaç örnekle açıklayalım;

Google Now

Google Now geçtiğimiz Pazartesi App Store'da yerini aldı ancak ilginç ve şaşırtıcı bir şekilde iOS cihazlarında Google Now'ı kullanan kişi sayısı Android cihazlarda kullananların 2.5 katına çıktı. Google Now'ı kullanabilmek için cihazlarında en az Android 4.1 Jelly Bean veya üzeri bir sürüm olması gereken kullanıcılar henüz telefonlarını yükseltmedikleri için bu ürünü kullanamadılar.

Google isteseydi Now hizmetini Android'e özgü bir hizmet olarak bırakabilir ve iOS kullanıcılarının birer Android cihaz almalarını umabilirdi. Ancak bunu yapmadı ve Apple'ın tüm kısıtlamalarına rağmen bir iOS versiyonunu Google Search uygulamasına dahil ederek yayınladı. Fakat ortada bir problem vardı; Android cihazlar üzerindeki Google Now kullanıcı deneyiminden iOS'te eser bile yoktu.

Bir Android cihazda Google Now siz ondan istemediğiniz halde takviminize bakıp bir sonraki toplantınıza hemen çıkmazsanız geç kalabileceğinizi söyleyebiliyor. Yolda giderken geç kalacağınız için bunu bildirmek isteyip istemediğinizi sorabiliyor. Bu deneyim ne yazık ki iPhone'da yok çünkü Google Now'ın bu şekilde çalışabilmesi gerekli izinler Apple'ın sıkı denetimi nedeniyle verilmiyor. Apple'a göre Google Now ve başka uygulamalar kullanıcı istemeden, kullanıcı uygulamayı açmadan onu rahatsız edemezler.

Bir Android cihazda Google Now'ı kullanmak için telefonu elinize almaya ihtiyacınız yok. Bir uyandırma komutu kullanarak Google Now'ın çalışmaya başlamasını sağlayabiliyorsunuz. Böyle bir özelliğin iPhone'da kullanılabilmesi mümkün bile değil.

Bu anlattıklarımın hepsi küçük birer detay gibi görünüyor olabilir ancak bunlar kullanıcı deneyiminin birer sihire dönüşmesini engelleyen büyük birer sorun olarak ileride Apple'ın karşısına çıkmaya başlıyor. Kısacası burada sorun Apple'ın inovatif olamaması değil, açık olmamasıdır.

Facebook Home

Facebook Home Android kullanıcılarının yararlanabildiği tüm Facebook iletilerinin, mesajlarının ve içeriklerinin her şeyin üzerinde sunulduğu bir kullanıcı arayüzü. Mesela kilit ekranı arkadaşlarızın tam ekran fotoğraflarıyla ve iletileriyle özelleştirilmiş bir görünüme sahip olabiliyor. Uygulama açık olmasa bile gelen mesajlar "mesaj başlıkları" (chat heads) denilen küçük baloncuklar halinde telefonda hangi uygulama açık olursa olsun görünebiliyor.

Facebook'un bu deneyimi ile ben hiç ilgilenmiyorum. Siz de ilgilenmiyor olabilirsiniz ancak burada yakalanması gereken nokta bu sosyal katmanın telefonun işletim sisteminin üzerine konumlanarak belki de milyonlarca insan tarafından kullanılabilme potansiyeline sahip olmasıdır.

Sonuç olarak Facebook "mesaj başlıkları" özelliğini uygulamasına dahil ederek iOS için yayınladı ancak tıpkı Google Now gibi kullanıcılar benzer bir deneyim yaşayarak bu özelliğe sadece uygulama içinde sahip olabildiler. Kısacası burada da sorun Apple'ın inotavif olamaması değil, açık olmamasıdır.

Google Glass

Glass Google'ın geliştirdiği bir akıllı gözlüktür. Normal bir gözlük gibi takılır ve yüzünüzün sağ tarafında bulunan dokunmatik bir panel sayesinde kontrol edilir. Sağ gözünüzün önünde bir ekran vardır ve bu sayede arttırılmış gerçekliğe kavuşursunuz. Dokunarak, sesle ve hatta göz kırparak bile Glass ile iletişime geçmek mümkündür.

Google Glass başta Google Now olmak üzere, Google+, YouTube ve diğer tüm Google hizmetleriyle tam entegrasyon içinde çalışacak ve kullanıcı deneyimini bir üst basamağa çıkarak bir üründür. Bu hafta öğrendik ki Glass iPhone ile de bir uygulama sayesinde kullanılabilecek ancak iOS'deki sıkı denetim muhtemelen Glass'ın ancak bir kaç basit özellik, internet bağlantısı ve GPS kontrolü gibi konularda kullanılabilir olmasını sağlayacaktır.

Asıl Glass deneyimi cihaz piyasaya çıkıp ona uygun uygulamaların geliştiriciler tarafından Google Play'de yayınlanmasından sonra başlayacaktır. Belki de şu anda aklımıza bile gelmeyecek, hayallerimizin ötesinde bir çok uygulama yaşam şeklimizin yeniden değişmesine neden olacak. Ancak bu kullanıcı deneyimleri muhtemelen iPhone'larda hiç yer alamayacak. (Elbette Apple benzer bir proje ile gelmezse)

Kısacası sorun Google Now'da, Facebook Home'da veya Glass'ta değil. Bütün bunlar olurken asıl sorun iPhone kullanıcılarının bunların tamamına izleyici olarak kalıyor olmasında. Elbette Apple ürünlerini geliştirmeyi sürdürecek, Siri daha da gelişecek, sosyal medya entegrasyonları artacak belki de iWatch hayatımıza girecek ve kullanıcı deneyimi değişecek ancak bunların hepsi ikinci bir alternatif olabilecekler.

Sorun bütün bunların bir gün jailbreak ile yapılabilecek olmasında da değil. Sorun normal kullanıcıların, telefonlarına jailbreak yapmadan kullananların bu deneyimlerden uzakta kalacak olmalarında.

Sorun Apple'ın inovatif olamamasında değil.
Belki de Apple diğer bütün firmalardan daha inovatif.
Asıl sorun Apple'ın açık olamamasında

———-

Kaynak: http://www.cultofmac.com/226210/why-the-iphone-is-falling-behind/

Bu haberi beğendiniz mi?
veApple olarak amacımız daima kullanıcılarımıza en kaliteli hizmeti ve içeriği sunmaktır. Eğer okuduğunuz haberimizi beğendiyseniz bu haberi paylaşarak bize destek olabilirsiniz. Ayrıca yeni yayınlanan haberlerimizden daha hızlı haberdar olabilmek için Twitter veya Facebook sayfalarımızı takip edebilirsiniz.

Yeni bir Apple kullanıcısı mısınız?
Eğer yeni bir Apple kullanıcısıysanız Acemiler bölümümüz altında iPhone, iPad, iPod Touch ve Macintosh bilgisayarlarla ilgili karşılaştığnız sorunların çözümünü, birçok ipucunu ve ilginç detayı bulabilirsiniz.

Haber olarak yayınlamamızı istediğiniz bir konu mu var?
Haber olarak hazırlayıp yayınlamamızı istediğiniz bir konu veya uygulama incelemesi varsa bize iletişim formumuzu kullanarak ulaşmanız yeterlidir.

Bir sorunuz mu var?
Tüm Apple ürünleri ile ilgili sorularınızı Soru & Cevap sayfamızda sorabilirsiniz. Bu sayede editörlerimiz veya diğer kullanıcılarımız sorununuzun çözümü için size daha fazla yardımcı olabilir.

*Lütfen adınızı doğru giriniz. Aksi takdirde yorumunuz onaylanmayabilir.
1 + 7 = ?