Unlocked iPhone Nedir?

Apple iPhone'ları Factory Unlocked ve Simlock olmak üzere iki farklı şekilde piyasaya sürmektedir. Factory Unlocked iPhone'lar bütün ülkelerde ve bütün operatörlerde çalışabilmektedirler. Simlock iPhone'lar ise sadece satın alındıkları ülkede ve operatörde çalışmak üzere kısıtlanmış olan cihazlardır. Simlock iPhone'lar için Turkcell'den alınmış bir iPhone'un Vodafone sim kartıyla veya Avea sim kartıyla çalışmaması gibi bir örnek vermek oldukça yerinde olacaktır.

Simlock iPhone'lar bazı ülkelerde Factory Unlocked iPhone'lara göre çok daha ucuz satılabiliyor. Elbette aynı özelliklere sahip iki iPhone'un arasındaki bu fiyat farkı da bazı kullanıcıları yanıltıp yanlışlıkla yurt dışından Simlock iPhone satın almalarına neden olabiliyor. Simlock iPhone'ları ile Türkiye'ye dönen kullanıcılar iPhone'un Türkiye'de kullandıkları operatör ile etkinleştirilemediğini gördüklerinde ise ciddi problemler yaşayabiliyorlar. Örnek verecek olursak Amerika AT&T'den Simlock bir iPhone satın alırsanız bu iPhone'un Türkiye'deki operatörlerden bir tanesi ile etkinleştirilemediğini görebilirsiniz. Böyle bir durumla karşılaşmanız durumunda ne yazık ki yapabileceğiniz çok az şey bulunuyor. iPhone'lar eskiden yazılımsal olarak Unlocked hale getirilip Türkiye'deki operatörlerde kullanılabiliyorlardı. Ancak yazılımsal olarak iPhone'ların Unlocked hale getirilmesi yeni bür güncelleme yayınlandığında veya cihazların bir sebeple sıfırlanması gerektiğinde Unlocked özelliğinin de silinmesinden dolayı problem olabiliyor. Üstelik Apple'ın Simlock iPhone'ların yazılımsal olarak Unlocked yapılabilemesini engellemeye yönelik attığı adımlar bu seçeneğin kullanılabilmesini de olukça zorlaştırıyor.

Factory Unloked iPhone'lar ise Simlock iPhone'lara göre daha pahalıya satılabiliyor ancak ülke ve operatör kısıtlaması olmadan tüm dünyada kullanılabiliyor. Elbette Factory Unlocked iPhone satın alan kullanıcılar güncellemelerini yapabiliyor ve iPhone'larından çok daha etkin bir şekilde yararlanabiliyorlar. Bu nedenlerle eğer yurt dışından iPhone satın almayı düşünüyorsanız mutlaka satın aldığınız yere iPhone'un Factory Unlocked olup olmadığını sormanızı tavsiye ederiz. Eğer satın almak üzere olduğunuz iPhone Simlock olarak satılan bir cihazsa bu iPhone'u kesinlikle almamanızı ve Factory Unlocked bir cihaz satın almanızı tavsiye ederiz.

Bu haberi beğendiniz mi?
veApple olarak amacımız daima kullanıcılarımıza en kaliteli hizmeti ve içeriği sunmaktır. Eğer okuduğunuz haberimizi beğendiyseniz bu haberi paylaşarak bize destek olabilirsiniz. Ayrıca yeni yayınlanan haberlerimizden daha hızlı haberdar olabilmek için Twitter veya Facebook sayfalarımızı takip edebilirsiniz.

Yeni bir Apple kullanıcısı mısınız?
Eğer yeni bir Apple kullanıcısıysanız Acemiler bölümümüz altında iPhone, iPad, iPod Touch ve Macintosh bilgisayarlarla ilgili karşılaştığnız sorunların çözümünü, birçok ipucunu ve ilginç detayı bulabilirsiniz.

Haber olarak yayınlamamızı istediğiniz bir konu mu var?
Haber olarak hazırlayıp yayınlamamızı istediğiniz bir konu veya uygulama incelemesi varsa bize iletişim formumuzu kullanarak ulaşmanız yeterlidir.

Bir sorunuz mu var?
Tüm Apple ürünleri ile ilgili sorularınızı Soru & Cevap sayfamızda sorabilirsiniz. Bu sayede editörlerimiz veya diğer kullanıcılarımız sorununuzun çözümü için size daha fazla yardımcı olabilir.

*Lütfen adınızı doğru giriniz. Aksi takdirde yorumunuz onaylanmayabilir.
3 + 4 = ?

zeynep sena erakkaya -- 4 yıl önce yorumladı.amerikadan iphone 5s unlock getirttirecegim ama çok şüphelerim var acaba getirdiktek sonra herhangi bl kitlenme sorunu olur mu? Veya uygulama indirirken güncelleme yaparken bi sorun olur mu? türkiyeden alınan bir iphonla ne gibi bi farkı olur? Bilgisi olup paylasan olursa cok sevinirim.