15 inç MacBook Pro Benchmark Testi

Fransız Mac4Ever tarafından yapılan Benchmark testine göre yeni 15 inç MacBook Pro Apple'ın saniyede 775 MB iddiasının aksine, saniyede 1 GB'lık okuma ve yazma hızına erişebiliyor.

Yeni 15 inç MacBook Pro'nun bu hıza ulaşabilmesinin sebebi olarak, 2 kanal PCIe bağlantısına sahip olan 13 inç MacBook Pro ve MacBook Air modellerinin aksine, SSD disklerin 4 kanal PCIe bağlantısını kullanıyor olması gösteriliyor. Apple'ın Mac'lerde eski cihazlarından farklı olarak SATA yerine PCIe'yi tercih etmesinin en büyük nedeni de yüksek hızlı veri transferini mümkün kılıyor olması. Şu anda SATA 3 bağlantısı ile saniyede yaklaşık olarak 600 MB veri transferi gerçekleştirilebiliyor ancak bu hızın günümüzde kullanılan SSD disklerin hızına yaklaşabilmesi mümkün değil. 

Apple'ın gelecekte piyasaya süreceği cihazlarının SSD disklerinde ise PCIe 3.0 bağlantılarını kullanması bekleniyor. PCIe 3.0 sayesinde Mac'lerin teorik olarak saniyede 8 GB veri transferi gerçekleştirmesi mümkün olabilecek.

Bu haberi beğendiniz mi?
veApple olarak amacımız daima kullanıcılarımıza en kaliteli hizmeti ve içeriği sunmaktır. Eğer okuduğunuz haberimizi beğendiyseniz bu haberi paylaşarak bize destek olabilirsiniz. Ayrıca yeni yayınlanan haberlerimizden daha hızlı haberdar olabilmek için Twitter veya Facebook sayfalarımızı takip edebilirsiniz.

Yeni bir Apple kullanıcısı mısınız?
Eğer yeni bir Apple kullanıcısıysanız Acemiler bölümümüz altında iPhone, iPad, iPod Touch ve Macintosh bilgisayarlarla ilgili karşılaştığnız sorunların çözümünü, birçok ipucunu ve ilginç detayı bulabilirsiniz.

Haber olarak yayınlamamızı istediğiniz bir konu mu var?
Haber olarak hazırlayıp yayınlamamızı istediğiniz bir konu veya uygulama incelemesi varsa bize iletişim formumuzu kullanarak ulaşmanız yeterlidir.

Bir sorunuz mu var?
Tüm Apple ürünleri ile ilgili sorularınızı Soru & Cevap sayfamızda sorabilirsiniz. Bu sayede editörlerimiz veya diğer kullanıcılarımız sorununuzun çözümü için size daha fazla yardımcı olabilir.

*Lütfen adınızı doğru giriniz. Aksi takdirde yorumunuz onaylanmayabilir.
7 + 8 = ?