Mac OS X Mavericks Temiz Kurulum

Mac OS X Mavericks Mac App Store üzerinden indirildikten sonra kullanılan OS X'in üzerine yüklenmektedir. Bazı kullanıcılar yeni işletim sistemlerini eskilerin üzerine güncelleme olarak yüklemekten hoşlanmazlar ve en baştan temiz bir kurulum yaparak Mac'lerini kullanmak isteyebilirler. Aşağıda en baştan Mac'inizi formatlayarak temiz bir kurulumu nasıl yapabileceğinizi görebilirsiniz.

ÖNEMLİ: Mac'inizi formatlamak içindeki tüm bilgilerin kalıcı olarak silinmesine neden olur. Eğer bilgilerinizi kaybetmekten endişe duyuyorsanız devam etmeden önce mutlaka harici bir diske yedeklemenizi tavsiye ederiz.

Eğer daha önce Mavericks'i kurmadıysanız temiz bir kurulum yapabilmek için öncelikle Mavericks'i kullanmakta olduğunuz Mac'inize yüklemelisiniz. Eğer Mac'inizde Mac OS X 10.9 Mavericks yüklü değilse formatlama işleminden sonra Mavericks'i kurmanız mümkün değildir.

Mavericks'in nasıl yükleneceğini bilmiyorsanız Mac OS X Mavericks Kurulum ve Yedekleme başlıklı haberimize göz atabilirsiniz.

 • Formatlama ve kurulum işlemlerine geçmeden önce Mac'inizin mutlaka Mac OS X 10.9 Mavericks'i çalıştırdığından emin olun. Aksi takdirde formatlama işleminden sonra Mavericks'i sıfırdan kurmanız mümkün olmaz.
 • Mac'inizi formatlamak için ilk olarak yeniden başlatmanız gerekmektedir. Mac'iniz yeniden başlarken açılan beyaz ekran geldiğinde Alt (Option) tuşuna basılı tutun ve kurtarma ekranı gelene kadar bekleyin. Kurtarma ekranı geldikten sonra "Kurtarma Diski 10.9" seçeneğine tıklayın ve devam edin.
 • Kurtarma ekranında açılan pencereden Disk İzlencesi seçeneğini seçin ve Sürdür butonuna tıklayın.

 • Disk İzlencesi'nde ilk olarak aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi sol tarafta bulunan menüden formatlamak istediğiniz diski seçin ve daha sonra üstteki menüden Sil ekranına geçin. Son olarak sağ alt köşede bulunan Sil butonuna tıklayın.

 • Diskiniz silindikten sonra sol üst köşede bulunan kapat butonu ile Disk İzlencesini kapatın.
 • Disk İzlencesi'ni kapattığınızda bir önceki ekrana geri döneceksiniz. Bu ekranda OS X'i Yeniden Yükle seçeneğini seçin ve sağ alt köşeden Sürdür butonuna tıklayın.

 • OS X Mavericks'i yükleme ekranına geldiğinizde Sürdür butonuna tıklayarak devam edin. Apple'ın Mavericks'i indirmek ve yüklemek için uygun olup olmadığının denetleneceğini belirten uyarı penceresine de Sürdür butonuna tıklayın.
 • Lisans penceresindeki sözleşmeyi Kabul Ediyorum butonuna tıklayarak onaylayın.

 • Mavericks'in yüklenip kurulacağı diski seçin.
 • Sol olarak Mavericks'in Mac App Store'dan indirilebilmesi için Apple ID'nizi ve şifrenizi girerek Giriş Yap butonuna tıklayın.

 • Mavericks yüklemesi tamamlandıktan sonra ilk olarak ülke ve klavye ayarlarınızı yapmanız gerekmektedir. Bu pencerelerdeki ayarları yaptıktan sonra Sürdür butonuna tıklayarak devam edin.

 • Wi-Fi, iCloud ve Mac'imi Bul servislerinin ayar pencerelerini de geçtikten sonra Bilgileri Mac'e Aktarın penceresinde "Şu anda hiçbir bilgi aktarma" seçeneğine tıklayın.

 • Apple Lisans Sözleşmesi ve Game Center Kullanım Koşulları penceresini Kabul Et butonuna tıklayarak geçin.
 • Bilgisayar Hesabı Yaratın penceresinde Mac'inizde kullanacağınız kullanıcı adı ve şifreyi seçin. Ayrıca bu ekranda isterseniz iCloud şifrenizin Mac'inizin şifresini sıfırlama yetkisini kaldırma şansına da sahipsiniz. Ancak bu durumda Mac'inizin şifresini unutursanız tekrar açmanız mümün olmayacaktır.
 • iCloud Anahtar Zinciri penceresinde de "Daha sonra ayarla" seçeneğini işaretleyerek devam edin.

Mavericks kurulum ve ayar ekranlarından sonra Mac'inizi kullanmaya başlayabilirsiniz. Mavericks'i Mac'inizi formatlayıp daha sonradan yüklediğiniz için daha önceden kullandığınız tüm programlarınızı tekrar yüklemeniz gerekmektedir. Eğer programlarınızı Mac App Store üzerinden indirdiyseniz Satın Alınanlar penceresi üzerinden daha önce indirdiğiniz tüm uygulamalarınıza kolayca ulaşabilirsiniz.

Bu haberi beğendiniz mi?
veApple olarak amacımız daima kullanıcılarımıza en kaliteli hizmeti ve içeriği sunmaktır. Eğer okuduğunuz haberimizi beğendiyseniz bu haberi paylaşarak bize destek olabilirsiniz. Ayrıca yeni yayınlanan haberlerimizden daha hızlı haberdar olabilmek için Twitter veya Facebook sayfalarımızı takip edebilirsiniz.

Yeni bir Apple kullanıcısı mısınız?
Eğer yeni bir Apple kullanıcısıysanız Acemiler bölümümüz altında iPhone, iPad, iPod Touch ve Macintosh bilgisayarlarla ilgili karşılaştığnız sorunların çözümünü, birçok ipucunu ve ilginç detayı bulabilirsiniz.

Haber olarak yayınlamamızı istediğiniz bir konu mu var?
Haber olarak hazırlayıp yayınlamamızı istediğiniz bir konu veya uygulama incelemesi varsa bize iletişim formumuzu kullanarak ulaşmanız yeterlidir.

Bir sorunuz mu var?
Tüm Apple ürünleri ile ilgili sorularınızı Soru & Cevap sayfamızda sorabilirsiniz. Bu sayede editörlerimiz veya diğer kullanıcılarımız sorununuzun çözümü için size daha fazla yardımcı olabilir.

*Lütfen adınızı doğru giriniz. Aksi takdirde yorumunuz onaylanmayabilir.
9 + 7 = ?