Mac OS X Mavericks Kurulum ve Yedekleme

Apple'ın en son işletim sistemi Mac OS X 10.9 Mavericks yayınlandı. Aşağıda işletim sisteminizi nasıl yedekleyeceğinizi ve daha sonra Mavericks kuracağınızı adım adım görebilirsiniz.

Mavericks kurulumuna geçmeden önce şu anda kullanmakta olduğunuz işletim sisteminizi yedeklemeniz oldukça önemlidir. Yedekleme işlemini yapabilmeniz için en az bilgisayarınız ile aynı boyutta bir hard disk kullanmanızı tavsiye ederiz. Ayrıca Mac'inizin Mavericks'i yüklemek için yeterli özelliklere sahip olup olmadığını da mutlaka kontrol etmeyi unutmayın.

Mac'iniz Mavericks'i için yeterli mi?

Mavericks'i Mac'inize kurabilmeniz için öncelikle Mac'inizin Mavericks'i çalıştırabilmek için yeterli olup olmadığından emin olmanız gerekmektedir. Bunu anlamanız için en kolay yöntemin "Bu Mac Hakkında" penceresinden faydalanmak olduğunu söyleyebiliriz.

Not: Mac OS X Mavericks'i kurabilmeniz için Mac'inizin en az 10.6.8 (Snow Leopard) olması gerekmektedir.

 • Sol üst köşede bulunan elma logosuna tıklayın ve açılan pencereden aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi "Bu Mac Hakkında" seçeneğine tıklayın.
 • Bu Mac Hakkında penceresinde en altta bulunan "Daha Fazla Bilgi..." butonuna tıklayın.

 • Açılan pencerede Mac'iniz hakkında birçok bilgi bulunmaktadır ancak şu anda amacınız Mac'inizin Mavericks'i yüklemek için yeterli olup olmadığını öğrenmek olduğu için dikkat etmeniz gereken yer Mac'inizin çıkış tarihidir. Eğer Mac'iniz aşağıdaki çıkış tarihlerinden birisine sahipse Mavericks'i rahatça kurabilirsiniz demektir.

MacBook (Late 2008 Aluminum, or early 2009 or newer)
iMac (mid 2007 or newer)
Mac Mini (Early 2009 or newer)
Mac Pro (Early 2008 or newer)
Xserve (early 2009)
MacBook Pro (mid/late 2007 or newer)
MacBook Air (late 2008 or newer)

Eğer yukarıda anlattığımız şekilde Mac'inizin çıkış tarihini göremiyorsanız aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz;

 • Sol üst köşede bulunan elma butonuna tıklayın ve açılan pencereden "Bu Mac Hakkında" seçeneğine tıklayın.
 • Bu Mac Hakkında penceresinde bulunan OS X yazısının altında sürüm numaranız bulunmaktadır. Bu sürüm numarasına tıklarsanız Mac'inizin seri numarası gösterilir. Seri numarası sayesinde Mac'inizin çıkış tarihini ve diğer bilgilerini Apple'ın destek sayfasından kontrol edebilirsiniz.

 • Apple Destek sayfasını yandaki linke tıklayarak açın ve açılan sayfada bulunan kutuya seri numaranızı girdikten sonra Continue butonuna tıklayın.

 • Seri numaranız Apple tarafından kotrol edildikten sonra aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi açılan sayfada Mac'inizin çıkış yılı ve diğer bilgileri görüntülenecektir.

Mac'inizi Yedekleyin

 

Mac OS X Mavericks'i kurmadan önce Mac'inizi yedeklemenizi mutlaka önermekteyiz. Eğer yedekleme için zaten Time Machine kullanıyorsanız yüklemeye geçmeden önce en son yedeğinizin ne zaman alındığını kontrol etmenizde ve gerekiyorsa yeni bir yedek oluşturmakta fayda var.

 • Mac'inizin durum çubuğunda bulunan Time Machine logosuna tıklayın ve açılan pencereden Şimdi Yedekle seçeneğine tıklayın.
 • Eğer durum çubuğunda Time Machine logosu bulunmuyorsa sol üst köşede bulunan elma logosuna tıklayın ve açılan pencereden Sistem Tercihleri'ne tıklayın. Sistem Tercihleri penceresinden Time Machine'i seçin ve açılan pencereden Şimdi Yedekle butonuna tıklayın.

Eğer daha önceden yedekleme için Time Machine kullanmadıysanız uygun büyüklükte bir harici sabit diski Mac'inize bağlayın ve aşağıdaki adımları takip edin.

 • Sol üst köşede bulunan elma logosuna tıklayın ve Sistem Tercihleri seçeneğine tıklayın.
 • Sistem Tercihleri penceresinden Time Machine'i seçin.
 • Time Machine penceresinde aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi Time Machine'i açık konuma getirin.
 • Time Machine yedeklemesi için size hangi diskin kullanılmasını istediğiniz sorulacak. Bağlamış olduğunuz harici diski seçin ve Diski Kullan butonuna tıklayın.

 • Diskin tamamen silineceğine içindeki tüm bilgileri kaybedeceğinize dair çıkan uyarıyı da Sil butonuna tıklayarak geçin.
 • Artık Mac'iniz bağlamış olduğunuz sabit diskinize yedeklenmeye başladı. Yedekleme tamamlanana kadar bekleyin.

Mavericks kurulumu

 • Mac OS X Mavericks'i Mac App Store üzerinden indirdikten ve yedekleme işlemlerinizi tamamladıktan sonra yüklemeye başlamak için yükleme dosyasını açın.
 • İlk yükleme ekranını Sürdür butonuna tıklayarak geçin ve daha sonra açılan OS X Mavericks yazılım lisansı sözleşme ekranında da Kabul Ediyorum butonuna tıklayın.

 • Mavericks'in yükleneceği diski seçtikten sonra Yükle butonuna tıklayın. Yükleme işleminin tamamlanması için son olarak yönetici izninizi isteyen bir pencere açılacaktır. Bu pencereye de yönetici şifrenizi girin ve Tamam tuşuna tıklayın.
 • Yükleme dosyalarının hazırlanması birkaç saniye sürecektir. Dosyalar hazırlandıktan sonra Mac'iniz otomatik olarak yeniden başlaycak ve yükleme işlemine geçecektir.

 • Bilgisayarınız yeniden başladıktan sonra siyah bir ekranda gri renkli Mavericks yükleme penceresini görebilirsiniz.
 • Yükleme işlemi tamamlandıktan sonra Mac'iniz yeniden başlayacak ve kullanıma hazır olacaktır.

Bu haberi beğendiniz mi?
veApple olarak amacımız daima kullanıcılarımıza en kaliteli hizmeti ve içeriği sunmaktır. Eğer okuduğunuz haberimizi beğendiyseniz bu haberi paylaşarak bize destek olabilirsiniz. Ayrıca yeni yayınlanan haberlerimizden daha hızlı haberdar olabilmek için Twitter veya Facebook sayfalarımızı takip edebilirsiniz.

Yeni bir Apple kullanıcısı mısınız?
Eğer yeni bir Apple kullanıcısıysanız Acemiler bölümümüz altında iPhone, iPad, iPod Touch ve Macintosh bilgisayarlarla ilgili karşılaştığnız sorunların çözümünü, birçok ipucunu ve ilginç detayı bulabilirsiniz.

Haber olarak yayınlamamızı istediğiniz bir konu mu var?
Haber olarak hazırlayıp yayınlamamızı istediğiniz bir konu veya uygulama incelemesi varsa bize iletişim formumuzu kullanarak ulaşmanız yeterlidir.

Bir sorunuz mu var?
Tüm Apple ürünleri ile ilgili sorularınızı Soru & Cevap sayfamızda sorabilirsiniz. Bu sayede editörlerimiz veya diğer kullanıcılarımız sorununuzun çözümü için size daha fazla yardımcı olabilir.

*Lütfen adınızı doğru giriniz. Aksi takdirde yorumunuz onaylanmayabilir.
8 + 7 = ?