iPhone ile Google Glass Kullanılabilecek mi?

Google tarafından üretilen Glass sınırlı sayıdaki geliştiricinin eline ulaştı ve gerçek anlamda kullanıcılar tarafından ilk testler başladı. Artık akıllı mobil cihazların dünyasında yaşadığımız için doğal olarak ilk akla gelen soru Glass’ın sadece Android kullanıcılarına özel olup olmayacağı oluyor.

TechCrunch yazarı Frederic Lardinois‘in belirttiğine göre Google’ın Glass uyumluluğu için çalışmaları devam ediyor ve ikinci bir uygulamanın iPhone üzerinde çalışması ile Glass kullanımı mümkün olabilecek.

Glass üzerinde çalışan bir Google mühendisi Frederic Lardinois’e Glass’ın iPhone ile Bluetooth veya Wi-Fi üzerinden çalışmasından mutluluk duyacaklarını belirtmiş. Şu anda Glass’ın en temel özelliklerinden bir tanesi olan navigasyon hizmetinin iPhone ile kullanılabilmesi mümkün değil çünkü Glass yazılımı şu an için iPhone ile birlikte çalışmayı desteklemiyor. Teknik olarak kullanıcıların Glass’tan bir navigasyon hizmeti almak istedikleri zaman iPhone üzerinden bir yardımcı uygulama ile istenen bilgilerin Glass’a aktarılması mümkün olabiliyor.

SMS gibi konularda ise durum navigasyondan biraz daha karmaşık gibi görünüyor. iOS’in mevcut güvenlik protokolleri şu an için Glass’ın SMS göndermesine izin vermiyor.

Android kullanıcıları bir yardımcı program sayesinde Glass ile kolayca bağlantı kurup cihazın tüm özelliklerinden faydalanabiliyorlar. Ancak şu anda Android’e göre çok daha kısıtlayıcı olan iOS’te Glass’ın tüm özelliklerini kullanabilmek ne kadar mümkün olacak tam olarak belli değil. Apple’ın Glass için (hiç olası olmasa da) güvenlik protokollerinde biraz esneklik tanıması durumunda Glass kullanıcıları iPhone’ları ile cihazı tam olarak kullanabilecekler. Ancak şu an için bu lüks sadece Android kullanıcılarında olacak gibi görünüyor.

Bu haberi beğendiniz mi?
veApple olarak amacımız daima kullanıcılarımıza en kaliteli hizmeti ve içeriği sunmaktır. Eğer okuduğunuz haberimizi beğendiyseniz bu haberi paylaşarak bize destek olabilirsiniz. Ayrıca yeni yayınlanan haberlerimizden daha hızlı haberdar olabilmek için Twitter veya Facebook sayfalarımızı takip edebilirsiniz.

Yeni bir Apple kullanıcısı mısınız?
Eğer yeni bir Apple kullanıcısıysanız Acemiler bölümümüz altında iPhone, iPad, iPod Touch ve Macintosh bilgisayarlarla ilgili karşılaştığnız sorunların çözümünü, birçok ipucunu ve ilginç detayı bulabilirsiniz.

Haber olarak yayınlamamızı istediğiniz bir konu mu var?
Haber olarak hazırlayıp yayınlamamızı istediğiniz bir konu veya uygulama incelemesi varsa bize iletişim formumuzu kullanarak ulaşmanız yeterlidir.

Bir sorunuz mu var?
Tüm Apple ürünleri ile ilgili sorularınızı Soru & Cevap sayfamızda sorabilirsiniz. Bu sayede editörlerimiz veya diğer kullanıcılarımız sorununuzun çözümü için size daha fazla yardımcı olabilir.

*Lütfen adınızı doğru giriniz. Aksi takdirde yorumunuz onaylanmayabilir.
8 + 5 = ?