iPhone için BBM Yayınlandı

Uzun zamandan bu yana beklenen BlackBerry Messenger (BBM) bu akşam iOS cihazlar için yayınlandı. BBM'i kullanabilmek için şu anda uygulamayı indirdikten sonra e-posta adresinizi kaydetmeniz ve sıra beklemeniz gerekiyor. BlackBerry'nin blogundan yapılan açılamaya göre kullanıcılar çok fazla sıra beklemeye gerek kalmadan uygulamayı kullanmaya başlayabilecekler. BBM şu anda Türkçe de dahil olmak üzere toplam 35 dil destekliyor.

GÜNCELLEME: BlackBerry resmi Twitter uygulaması üzerinden iOS ve Android sürümlerinin (8 saati içinde) 5 milyondan fazla kullanıcı tarafından indirildiğini açıkladı.

BlackBerry Messenger'ın sürüm notlarını aşağıda bulabilirsiniz;

iPhone için BBM uygulamasının resmi sürümü karşınızda. Arkadaşlarınız ve ailenizle iletişime geçmenin en kolay yolu olan gerçek BBM uygulamasına sahip olun. Şimdi indirin.

 • iPhone ve diğer akıllı telefonları kullanan arkadaşlarınızla sohbet edin.
 • BBM gizliliğinizi korumanızı sağlar. Kontrol sizin elinizdedir:
 • Birçok kişiyle aynı anda sohbet edin ve paylaşın.
 • Kendi BBM profilinizi oluşturun.

iPhone ve diğer akıllı telefonları kullanan arkadaşlarınızla sohbet edin.

 • BBM her zaman açık ve bağlıdır, uygulamayı açmanıza gerek yoktur.
 • Mesajlarınızın ne zaman teslim edildiğini (D'ler) ve okuduğunu (R'ler) öğrenin.
 • Resimleri, dosyaları, sesli notları ve daha fazlasını paylaşın
 • Kişilerinizin mesajlarınıza cevap yazmakta olduğunu görün
 • Mod ve duygunuza göre ifadelerle kendinizi ifade edin

BBM, gizliliğinizi korumanızı sağlar. Kontrol sizin elinizdedir:

 • Bilgilerinizi nasıl paylaşacağınızı siz seçersiniz - Daha özel olduğu ve sizinle iletişim kurabilecek olanları her zaman kontrol etmek için BBM, telefon numaraları veya e-posta adresleri yerine PIN'leri kullanır.
 • Kişilerinizi siz seçersiniz - İki yönlü dahil olma ile, size kimin mesaj göndereceğini kontrol edin.

Birçok kişiyle aynı anda sohbet edin ve paylaşın:

 • Gruplar - BBM Groups resimleri, listeleri ve randevuları grup üyeleriyle paylaşmanıza yardımcı olur. BBM kişi listenizde olmayan kişilerle de aynı grupta olabilirsiniz.
 • Çok kişili sohbetler - Birden çok kişiyi birlikte sohbet etmeye davet edin.
 • Yayın mesajları - Aynı anda birden fazla BBM kişisine mesaj gönderin.

Kendi BBM profilinizi oluşturun:

 • Görüntüleri, resimleri hatta animasyonlu resimleri (GIF) kullanarak profil resmi yayınlayın
 • Durumunuzu güncelleyerek, insanların ne yaptığınızı veya ne hissettiğinizi öğrenmesini sağlayın.

BlackBerry'nin yapmış olduğu açıklamaya göre BBM dünya çapında 60 milyon kullanıcıya sahip ve günlük 10 milyar mesaj gönderiliyor. BBM'in iOS platformunda WhatsApp, WeChat ve LINE gibi ciddi rakipleri bulunduğundan rekabette şu an için oldukça geride olduğunu söylersek yanlış olmayacaktır. Özellikle sadece WhatsApp'in dünya çapında 300 milyondan fazla kullanıcısının olması ve günlük 27 milyar mesajın uygulama üzerinden gönderilmesi WhatsApp'i oldukça önemli bir konumda tutuyor.

BBM'i yandaki linke tıklayarak iOS cihazlarınıza indirebilirsiniz.

Bu haberi beğendiniz mi?
veApple olarak amacımız daima kullanıcılarımıza en kaliteli hizmeti ve içeriği sunmaktır. Eğer okuduğunuz haberimizi beğendiyseniz bu haberi paylaşarak bize destek olabilirsiniz. Ayrıca yeni yayınlanan haberlerimizden daha hızlı haberdar olabilmek için Twitter veya Facebook sayfalarımızı takip edebilirsiniz.

Yeni bir Apple kullanıcısı mısınız?
Eğer yeni bir Apple kullanıcısıysanız Acemiler bölümümüz altında iPhone, iPad, iPod Touch ve Macintosh bilgisayarlarla ilgili karşılaştığnız sorunların çözümünü, birçok ipucunu ve ilginç detayı bulabilirsiniz.

Haber olarak yayınlamamızı istediğiniz bir konu mu var?
Haber olarak hazırlayıp yayınlamamızı istediğiniz bir konu veya uygulama incelemesi varsa bize iletişim formumuzu kullanarak ulaşmanız yeterlidir.

Bir sorunuz mu var?
Tüm Apple ürünleri ile ilgili sorularınızı Soru & Cevap sayfamızda sorabilirsiniz. Bu sayede editörlerimiz veya diğer kullanıcılarımız sorununuzun çözümü için size daha fazla yardımcı olabilir.

*Lütfen adınızı doğru giriniz. Aksi takdirde yorumunuz onaylanmayabilir.
5 + 10 = ?