22 Ekim'de Beklediklerimiz

Apple geçtiğimiz hafta üç gün önce 22 Ekim'de yeni bir medya etkinliği düzenleyeceğini duyurdu. Bu etkinliğin uzun süredir fiziksel parçaları ve tasarım ayrıntıları sızdırılan iPad 5 ve iPad mini 2 ile ilgili olduğu oldukça açık. Ancak Apple'dan beklentiler sadece iPad serisinin güncellemesinden ibaret değil. Aşağıda Apple'dan 22 Ekim tarihinde yapılacak olan medya etkinliğinde beklenen yeni ürünleri görebilirsiniz;

iPad 5
iPad 5'in zaten uzun zamandır fiziksel tasarımı ve parçaları sızdırılıyor. Elde edilen fotoğraflardan iPad 5'in iPad mini benzeri bir tasarıma sahip olacağını, daha ince ve hafif olacağını söyleyebiliriz. Düzenlenecek olan etkinlik ile ilgili olarak en doğru bilgiye sahip olduğumuz tek ürünün de iPad 5 olduğunun altını çizelim.

iPad mini 2
iPad mini 2'nin de iPad 5 ile birlikte tanıtılması bekleniyor. iPad mini 2 için en fazla beklenen özellik ise Retina Display olarak göze çarpıyor. Retina Display ile ilgili olarak birçok söylentinin olması nedeniyle Apple'ın 22 Ekim'de Retina Display teknolojisine sahip bir iPad mini piyasaya sürüp sürmeyeceği hala belirsizliğini koruyor. Elde edilen son bilgilere göre Apple'ın Retina Display iPad mini'yi üretirken kullanım süresini aynı tutabilmek için kalınlığı biraz artırmayı seçmiş olabilir.

Mac OS X 10.9 Mavericks
Mac OS X 10.9 Mavericks Haziran ayında düzenlenen WWDC 2013'de görücüye çıkmış ve geliştiriciler için ilk betası yayınlanmıştı. Bu ayın başında GM sürümüne güncellenen Mavericks'in 22 Ekim tarihindeki medya etkinliğinde tanıtılması ve satışa sunulması bekleniyor. Apple'ın medya etkinliğinden bir hafta sonra dördüncü çeyrek finansal sonuçlarını açıklayacak olması da, daha önceki Mac OS sürümlerinin satışa sunulması göz önüne alındığında, bu ihtimali oldukça güçlendiriyor.

iLife ve iWork
Uzun zamandır yenilenmeyen iLife ve iWork'ün de 22 Ekim tarihinde tanıtılması bekleniyor. Güncellemelerin neler içereceği ile ilgili olarak hiçbir bilgi edinememiş olsak da iPhoto ve Garaband'ın yeni logolarının yayınlaması güncelleme ihtimalini artırdı diyebiliriz.

Mac Pro
Apple'ın Haziran ayında WWDC 2013'de duyurduğu ve sonbaharda piyasaya sunulacağını açıkladığı Mac Pro ile ilgili detayların da 22 Ekim'de açıklanması bekleniyor. Özellikle fiyat ve satışa başlanacağı tarihle ilgili detayların merak edildiği Mac Pro'nun da etkinlikte yer alacağından emin olduğumuzu belirtebiliriz.

MacBook Pro
MacBook Air'lerin yeni Intel Haswell işlemcilerle güncellendikten sonra özellikle pil süresindeki artış herkesin oldukça dikkatini çekmişti. Apple iMac serisini de sessizce Haswell işlemcilere geçirmiş ancak MacBook Pro serisi ile ilgili bir güncelleme gerçekleşmemişti. Apple'ın yeni MacBook Pro serisini 22 Ekim'de mi duyuracağı yoksa MacBook Pro serisini daha sonra sessizce mi güncelleyeceği hala belirsizliğini koruyor. Ancak MacBook Pro'larını değiştirmek isteyip yeni Haswell işlemcilerle güncellenmesini bekleyen oldukça fazla kullanıcı olması nedeniyle Apple'ın 22 Ekim'de bir süpriz yapması da muhtemel.

Thunderbolt Display
Thunderbolt Display'ler oldukça uzun zamandan bu yana güncellenmediler. Apple'ın yeni Mac Pro'yu satışa sunmasıyla birlikte Thunderbolt Display'leri de güncellemesi beklentiler arasında yer alıyor. Yeni Thunderbolt Display'lerle ilgili söylentilere baktığımızda 4K çözünürlük oldukça dikkat çekici olsa da elimizde ne çözünürlükle ne de güncellemelerle ilgili kesin bir şey bulunmuyor.

Apple TV
Apple'ın Amerika'ya gerçekleştirdiği küçük çaplı Apple TV kutularına benzer sevkiyatlar ve Apple TV'lerle ilgili söylentilere bakılırsa yeni nesil bir Apple TV'nin tanıtılma ihtimali bulunuyor. Ancak Apple TV'lerle ilgili bir güncellemenin olup olmayacağı belirsizliğini korumaya devam ediyor.

----------

 Apple'ın 22 Ekim'de düzenleyeceği medya etkinliğini canlı olarak veApple üzerinden etkinlik günü açacağımız sayfamızdan takip edebilirsiniz.

Bu haberi beğendiniz mi?
veApple olarak amacımız daima kullanıcılarımıza en kaliteli hizmeti ve içeriği sunmaktır. Eğer okuduğunuz haberimizi beğendiyseniz bu haberi paylaşarak bize destek olabilirsiniz. Ayrıca yeni yayınlanan haberlerimizden daha hızlı haberdar olabilmek için Twitter veya Facebook sayfalarımızı takip edebilirsiniz.

Yeni bir Apple kullanıcısı mısınız?
Eğer yeni bir Apple kullanıcısıysanız Acemiler bölümümüz altında iPhone, iPad, iPod Touch ve Macintosh bilgisayarlarla ilgili karşılaştığnız sorunların çözümünü, birçok ipucunu ve ilginç detayı bulabilirsiniz.

Haber olarak yayınlamamızı istediğiniz bir konu mu var?
Haber olarak hazırlayıp yayınlamamızı istediğiniz bir konu veya uygulama incelemesi varsa bize iletişim formumuzu kullanarak ulaşmanız yeterlidir.

Bir sorunuz mu var?
Tüm Apple ürünleri ile ilgili sorularınızı Soru & Cevap sayfamızda sorabilirsiniz. Bu sayede editörlerimiz veya diğer kullanıcılarımız sorununuzun çözümü için size daha fazla yardımcı olabilir.

*Lütfen adınızı doğru giriniz. Aksi takdirde yorumunuz onaylanmayabilir.
8 + 1 = ?