iPhone Flash Player - Puffin

Apple'ın iPhone, iPad ve iPod Touch'ların Flash Player'ı desteklemiyor olması daima eleştiri konusu olmuştur. Steve Jobs daha önceden bu konu ile ilgili olarak düşüncelerini bir mektupla açıklamış ve Flash platformunun açık olmaması, güvenlik, performans ve mobil aygıtlarda pil sorunlarına neden olmasından dolayı Flash Player'a destek vermediklerini açıklamıştı. Elbette bu durum geliştiricileri engellememiş ve Apple resmi olarak destek vermese bile bazı uygulamalarla web sitelerindeki Flash içeriklerin görüntülenebilmesi için uygulamalar yapılarak App Store'da kullanıma sunulmuştu. Aşağıda incelemesini okuyacağınız Puffin adlı uygulama da aslında bir tarayıcı olmasının yanı sıra web sitelerinde Flash içeriklerini çalıştırabildiği için oldukça popüler bir hale gelmiş durumda.

Puffin Browser hem ücretli hem de ücretsiz versiyonları ile App Store'dan indirilebiliyor. Ücretsiz olan versiyonda Flash Player desteği iki haftalığına verildiği için sürekli olarak Flash içerikli web sitelerini ziyaret ediyorsanız ücretli olan versiyonu almanızı tavsiye ederiz. Ücretli olan Puffin ise 5.49 TL fiyatla satılıyor. Bu fiyat için ortalama bir uygulamanın fiyatından yüksek olduğu yorumunu yapsak da, sürekli olarak Flash içerikli web sitelerini ziyaret eden kullanıcılar için ödenmeye değecek bir fiyat olduğunu da söyleyebiliriz.

Puffin Web Browser tanınmıyor olsa da birçok özelliği içinde barındıran bir tarayıcı. En önemli özelliği olan Flash Player desteğini bulut üzerinden veriyor, eklentilere sahip ve oldukça kolay bir kullanımı var. Yapmış olduğumuz testlerde de web sitelerinin açılma hızı da oldukça iyiydi. Ayrıca universal bir uygulama olduğu için hem iPad hem de iPhone'da çalışabiliyor ve bulut senkronizasyonu sayesinde ayarlarınız ile açık olan sekmeleriniz birbirleri ile senkronize olabiliyorlar.

Puffin Web Browser'ın özelliklerinin içinde bir mouse ve oyun kumandası modları da var. Bu modları açmak için bir web sayfasındayken parmağınızı ekranın sağ kenarından sola doğru kaydırmanız yeterli. Açılan ekrandan Mouse seçeneğini seçerseniz aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi ekranda bir Trackpad açılacaktır. Parmağınızı bu Trackpad'in içinde sürüklediğinizde mouse imlecinin hareket ettiğini ve istediğiniz yere tıklamayı kolaştırdığını görebilirsiniz. Aynı özellikleri tarayıcı destekli oyunlarda Gamepad özelliğini açarak da kullanmanız mümkün.

Puffin Web Browser elbette Safari veya Chrome ile karşılaştırılabilecek kadar büyük bir ekip tarafından geliştirilmediği için bazı eksiklikleri de var. Örnek olarak web sayfaları ekrana tam oturmuyorlar. Genellikle ekrana tam oturabilmesi için parmağınızla sayfayı ayarlamanız gerekiyor. Kullanım olarak basit olsa da uygulamanın daha cazip olabilmesi için eklenmiş olan özellikler biraz kafa karıştırıcı olabiliyor.

Sonuç olarak eğer Flash destekli web sitelerini çalıştırmak için bir tarayıcıya ihtiyacınız varsa Puffin Web Browser oldukça iyi bir seçenek olarak karşımıza çıkıyor. Ücretli olan versiyonu indirmeden önce Flash Player desteğini iki hafta kullanabileceğiniz ücretsiz olan versiyonunu indirmenizi tavsiye ederiz.

Puffin Web Browser Free'yi indirmek için buraya, 5.49 TL'ye satılan ücretli versiyonu indirmek için de buraya tıklayabilirsiniz.

Bu haberi beğendiniz mi?
veApple olarak amacımız daima kullanıcılarımıza en kaliteli hizmeti ve içeriği sunmaktır. Eğer okuduğunuz haberimizi beğendiyseniz bu haberi paylaşarak bize destek olabilirsiniz. Ayrıca yeni yayınlanan haberlerimizden daha hızlı haberdar olabilmek için Twitter veya Facebook sayfalarımızı takip edebilirsiniz.

Yeni bir Apple kullanıcısı mısınız?
Eğer yeni bir Apple kullanıcısıysanız Acemiler bölümümüz altında iPhone, iPad, iPod Touch ve Macintosh bilgisayarlarla ilgili karşılaştığnız sorunların çözümünü, birçok ipucunu ve ilginç detayı bulabilirsiniz.

Haber olarak yayınlamamızı istediğiniz bir konu mu var?
Haber olarak hazırlayıp yayınlamamızı istediğiniz bir konu veya uygulama incelemesi varsa bize iletişim formumuzu kullanarak ulaşmanız yeterlidir.

Bir sorunuz mu var?
Tüm Apple ürünleri ile ilgili sorularınızı Soru & Cevap sayfamızda sorabilirsiniz. Bu sayede editörlerimiz veya diğer kullanıcılarımız sorununuzun çözümü için size daha fazla yardımcı olabilir.

*Lütfen adınızı doğru giriniz. Aksi takdirde yorumunuz onaylanmayabilir.
8 + 4 = ?