Bildirim Merkezi'ni Özelleştirme - 2

Geçtiğimiz hafta Bildirim Merkezi'ni Özelleştirme -1 başlıklı haberimizde iOS 7'deki Bildirim Merkezi ile ilgili ipuçları paylaşmış ve nasıl daha etkin bir şekilde kullanılabileceğini açıklamıştık. Bu haberimizde ise Bildirim Merkezi ile ilgili daha fazla özellik ve ipucu bulabilir bu sayede Bildirim Merkezi'nden çok daha fazla faydalanabilirsiniz.

Uyarı Sesleri

Uyarı sesleri bir bildirim aldığınız zaman sizi uyarmak için çalan seslerdir. Özellikle SMS veya iMessage üzerinden bir ileti aldığınızda bir ses ile uyarılmak çok faydalı olsa da, sürekli bildirim gelen uygulamalarda uyarı sesleri can sıkıcı hale dönüşebiliyor. iOS 7'de bildirim gönderen tüm uygulamaların sesleri kapatılabiliyor ancak telefon ve mesaj uygulamaları harcinde hiçbir uygulamanın bildirim sesi değiştirilemiyor.

Uyarı seslerini kapatmak için Ayarlar > Bildirim Merkezi menüsünden uyarı sesini kapatmak istediğiniz uygulamayı seçin ve açılan ekrandan Sesler seçeneğini kapalı konuma getirin.

Bildirim Sayıları

Bildirim Merkezi'nde varsayılan olarak bildirim gönderen her uygulamanın son 5 öğesini görebilirsiniz. Eğer isterseniz bu sayıyı değiştirebilir ve daha fazla bildirimini görmek istediğiniz uygulamanın sayısını artırabilirsiniz. Örnek olarak sürekli e-posta alıyor ve Bildirim Merkezi'ni açtığınız zaman daha fazla e-posta görmek istiyorsanız bu sayıyı artırabilirsiniz. Apple Bildirim Merkezi'nde isteğe bağlı olarak bir, beş veya on bildirimin görüntülenmesine izin vermektedir. Bu nedenle bir uygulamanın görebileceğiniz maksimum bildirim sayısı on olabilmektedir.

Bildirim sayılarını değiştirmek için Ayarlar > Bildirim Merkezi menüsünden bildirim sayısını artırmak veya azaltmak istediğiniz uygulamayı seçin ve açılan pencereden Uyarılar başlığı altındaki Dahil Et menüsüne girin. Dahil Et menüsünden isteğinize bağlı olarak bir, beş veya on seçeneğini seçebilirsiniz.

Bildirimler Görüntüsü

Bildirim Merkezi'nde bir bildirim aldığınızda bu bildirimin hangi sırada görüntüleneceğini seçebilir veya en son gelen bildirimin en üstte görüntülenmesini sağlayabilirsiniz. Örnek olarak cevapsız çağrılar veya okumadığınız mesajlar sizin için çok önemliyse ve Bildirim Merkezi'ni açtığınızda bunları hemen görmek isterseniz Bildirim Merkezi'ni elle özelleştirebilir ve bu sayede istediğiniz bildirimlerin dahaönde olmasını sağlayabilirsiniz. Ya da en son gelen bildirimler en üstte olsun diyorsanız Bildirim Merkezi'ni zamana göre ayarlayabilir ve bu sayede en son gelen bildirimlerin en üstte çıkmasını sağlayabilirsiniz.

Bildirimler görüntüsünü ayarlamak için Ayarlar > Bildirim Merkezi menüsüne girin ve ekranı aşağıya doğru kaydırın. Bildirimler Görüntüsü başlığının altında isteğinize göre Elle Sırala veya Zamana Göre Sırala seçeneklerinden birisini seçebilirsiniz. Eğer Elle Sırala seçeneğini seçerseniz Dahil Et başlığı altında bulunan uygulamaların sırasıyla bildirimler görüntülenmeye başlar. Bu sıralamayı değiştirmek için sağ üst köşede bulunan Düzenle butonuna dokunun ve sıralamasını değiştirmek istediğiniz bildirimi sağ tarafında bulunan ikona basılı tutarak yukarıya veya aşağıya doğru kaydırın. Sıralamayı istediğiniz gibi değiştirdikten sonra yine sağ üst köşede bulunan Bitti butonuna dokunarak seçiminizi kaydedin.

Bu haberi beğendiniz mi?
veApple olarak amacımız daima kullanıcılarımıza en kaliteli hizmeti ve içeriği sunmaktır. Eğer okuduğunuz haberimizi beğendiyseniz bu haberi paylaşarak bize destek olabilirsiniz. Ayrıca yeni yayınlanan haberlerimizden daha hızlı haberdar olabilmek için Twitter veya Facebook sayfalarımızı takip edebilirsiniz.

Yeni bir Apple kullanıcısı mısınız?
Eğer yeni bir Apple kullanıcısıysanız Acemiler bölümümüz altında iPhone, iPad, iPod Touch ve Macintosh bilgisayarlarla ilgili karşılaştığnız sorunların çözümünü, birçok ipucunu ve ilginç detayı bulabilirsiniz.

Haber olarak yayınlamamızı istediğiniz bir konu mu var?
Haber olarak hazırlayıp yayınlamamızı istediğiniz bir konu veya uygulama incelemesi varsa bize iletişim formumuzu kullanarak ulaşmanız yeterlidir.

Bir sorunuz mu var?
Tüm Apple ürünleri ile ilgili sorularınızı Soru & Cevap sayfamızda sorabilirsiniz. Bu sayede editörlerimiz veya diğer kullanıcılarımız sorununuzun çözümü için size daha fazla yardımcı olabilir.

*Lütfen adınızı doğru giriniz. Aksi takdirde yorumunuz onaylanmayabilir.
6 + 11 = ?