Bildirim Merkezi'ni Özelleştirme - 1

Bildirim Merkezi iOS cihazlarınızın tüm bildirimlerini daha kolay ulaşabilmeniz için tek bir yerde toplayan bir özelliktir. Bildirim Merkezi aslında iOS 5'den beri hayatımızda olsa da iOS 7 ile birlikte oldukça gelişti. Yazımızın devamında iOS 7 Bildirim Merkezi'ni nasıl özelleştirebileceğinizi bulabilir ve Bildirim Merkezi'nin yeni özelliklerinden daha fazla faydalanabilmek için birçok yeni yol öğrenebilirsiniz. Eğer iOS 7 Bildirim Merkezi'nin nasıl kullanıldığını bilmiyorsanız öncelikle "iOS 7'de Bildirim Merkezi Nasıl Kullanılır?" başlıklı yazımıza göz atmanızı tavsiye ederiz.

Uyarı Stilleri
Bildirim Merkezi her bir uygulama için uyarı stillerini özelleştirebilmenize imkan tanır. İstediğiniz uygulamanın bildirimlerinin ekranda hiç görünmemesini sağlayabileceğiniz gibi bazı bildirimlerin ekranın üstünde küçük bir kutu içinde görünmesini sağlayabilirsiniz. İsterseniz de bazı uygulamalardan gelen bildirimleri o anda hangi uygulamada olursanız olun ekranın ortasında bir kutu içinde görünmesini sağlayabilirsiniz.

Uygulama İşaretleri
Uygulama İşareti ana ekranda henüz görüntülemediğiniz bir ileti varsa o uygulamanın sağ üst köşesinde görüntülenen küçük kırmızı dairedir. Kaçırdığınız bir çağrı veya henüz okumadığınız bir mesaj varsa uygulama işareti oldukça faydalı olabiliyor. Ancak özellikle Mail uygulaması gibi bilerek okumadığınız ve biriktirdiğiniz e-postalarda çok can sıkıcı görünümlere de neden olabiliyor. Örnek olarak bir e-posta hesabınızda okumadığınız 300 e-posta var ve okumadığınız için Mail uygulamasının sağ üst köşesinde kırmızı küçük bir dairede sürekli olarak 300 yazıyor ve siz okuyuncaya kadar da silinmiyor. Uygulama İşareti seçeneğini kapatmak bu küçükm kırmızı dairenin kaybolmasını sağlıyor ve bu sayede gerçekten sinir bozucu olan bu görünümden kurtulabiliyorsunuz.

Uygulama İşareti'ni kapatmak için Ayarlar > Bildirim Merkezi menüsünden işaretini kapatmak istediğiniz uygulamayı seçin ve uygulamanın menüsünden Uygulama İşareti seçeneğini kapatın.

Gizlilik
Bir iMessage veya SMS mesajı aldığınızda bu mesajın içeriği otomatik olarak Bildirim Merkezi'nde görüntülenir. Bu özellik iPhone'unuzu bir arkadaşınıza verdiğinizde iMessage veya SMS mesajı gelirse, mesajın içeriğinin anında görüntülenmesine neden oluyor. Bazı durumlarda mesajın içeriğini anında görebilmek faydalı olsa da gizlilik endişesi taşıyanlar için mesaj içeriğinin Bildirim Merkezi'nde görüntülenmesini engellemek mümkün.

Bildirim Merkezi'nde mesajların önizlemesini kapatmak için Ayarlar > Bildirim Merkezi menüsüne gelin ve ekranı aşağıya doğru kaydırarak Mesajlar seçeneğine dokunun. Mesajlar seçeneğinin altında Önizlemeyi Göster seçeneğini kapatmanız durumunda gelen tüm mesajların önizlemesi kapatılır.

Örnek olarak bir iMessage veya SMS mesajı alırsanız ekranda sadece mesajı gönderen kişi görünür ve altında da Mesaj yazısı görüntülenir. Mesajın içeriğini görüntülemek için Mesajlar uygulamasına girerek mesajınızı okuyabilir ve önizlemeyi kapattığınız için de mesajınızın içeriğinin yanlışlıkla görüntülenmesini engellemiş olursunuz.

Bildirim Merkezi'ni Özelleştirme - 2 başlıklı haberimize yandaki linke tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Bu haberi beğendiniz mi?
veApple olarak amacımız daima kullanıcılarımıza en kaliteli hizmeti ve içeriği sunmaktır. Eğer okuduğunuz haberimizi beğendiyseniz bu haberi paylaşarak bize destek olabilirsiniz. Ayrıca yeni yayınlanan haberlerimizden daha hızlı haberdar olabilmek için Twitter veya Facebook sayfalarımızı takip edebilirsiniz.

Yeni bir Apple kullanıcısı mısınız?
Eğer yeni bir Apple kullanıcısıysanız Acemiler bölümümüz altında iPhone, iPad, iPod Touch ve Macintosh bilgisayarlarla ilgili karşılaştığnız sorunların çözümünü, birçok ipucunu ve ilginç detayı bulabilirsiniz.

Haber olarak yayınlamamızı istediğiniz bir konu mu var?
Haber olarak hazırlayıp yayınlamamızı istediğiniz bir konu veya uygulama incelemesi varsa bize iletişim formumuzu kullanarak ulaşmanız yeterlidir.

Bir sorunuz mu var?
Tüm Apple ürünleri ile ilgili sorularınızı Soru & Cevap sayfamızda sorabilirsiniz. Bu sayede editörlerimiz veya diğer kullanıcılarımız sorununuzun çözümü için size daha fazla yardımcı olabilir.

*Lütfen adınızı doğru giriniz. Aksi takdirde yorumunuz onaylanmayabilir.
6 + 3 = ?